Atklāj unikālas vērtības Līgatnē

Ir labi, ja šķietami ierastajā var atrast kaut ko jaunu, līdz šim neredzētu un nezināmu. Man tā izrādījās Līgatne, kurai simtiem reižu esmu braukusi cauri, zinot – tur ir papīrfabrika un dabas parks. Taču nekad nebija radusies doma...

Ir labi, ja šķietami ierastajā var atrast kaut ko jaunu, līdz šim neredzētu un nezināmu. Man tā izrādījās Līgatne, kurai simtiem reižu esmu braukusi cauri, zinot – tur ir papīrfabrika un dabas parks. Taču nekad nebija radusies doma iegriezties, līdz kādā svētdienā tā pārsteidza ar savu vienreizību. Turklāt lika domāt, kāpēc daudzi tāpat kā es nepazīst un neprot lepoties ar to, kas mums ir izcils un neatkārtojams.

Pērn Līgatnes papīrfabrikas ciemats ir atzīts par Eiropas izcilāko tūrisma galamērķi Latvijā. Turklāt tai ir iespēja kļūt arī par Eiropas tūrisma magnētu, kam ir īpašs kultūrvēsturiskais un industriālais mantojums. Tas nav iekonservēts vai “miris”, bet joprojām dzīvs – gan papīrfabrika, kas joprojām darbojas gandrīz pirms 200 gadiem celtajās telpās, gan strādnieku ciemati, kuros dzīvo cilvēki – galvenokārt papīrfabrikas strādnieki vairākās paaudzēs. Šķiet neticami, ka fabrikā ar vecajām iekārtām var saražot papīru, kādu nevar iegūt Skandināvijas valstīs, kur ir modernākās papīra ražošanas tehnoloģijas. Tad nav brīnums, ka 80 procenti produkcijas tiek importēta. Apbrīnojami, ka darbs papīrfabrikā nekad nav ticis pārtraukts. Tiesa, tam ir ēnas puse – vecās telpas jau sen burtiski kliedz pēc remonta. Neparasti, ka līdz ar papīrfabrikas izveidošanu 1815.gadā ir ticis domāts par strādnieku dzīves apstākļiem un dažādiem pakalpojumiem par brīvu. Varētu vēl stāstīt par alām un dabu, bet labāk - aizbrauciet, nenožēlosiet.

Blogi