Celt saulītē latvisko!

Rīga 2014.gadā kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Jau tagad tiek iecerēti augstvērtīgi pasākumi, lai popularizētu Latviju un tās vērtības. Taču vismaz šobrīd, manuprāt, netiek domāts par galveno – par iespēju parādīt visai Eiropai,...

Šķiet, ka par svarīgāku tiek uzskatīts apliecināt „eiropeiskumu”, tāpēc pasākumu programmai jau dots anglisks nosaukums „Force Majeure”, bet koncertu cikls ar pasaulē pazīstamu Rīgā dzimušu mākslinieku piedalīšanos – „Born in Riga”. Acīmredzot tik provinciāla ir domāšana bailēs, ka „Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs”. Salīdzinājumam atcerēsimies projektu “Pasaules Saules dziesmas”, kurā koris “Kamēr...” ar diriģentu Māri Sirmo izpildīja 17 valstu komponistu pirmatskaņojumus! Tā ir tēma, kas saprotama un tuva visiem. Viss ģeniālais ir vienkāršs un pašsaprotams kā saule.

Elementāra interese un pieklājība liek kaut nedaudz vārdu nozīmi uzzināt un iemācīties, kad dodamies tūrisma braucienā uz citu valsti. Droši vien arī tiem, kas brauc pie mums, ir vēlme kaut ko uzzināt par latviešu valodu un paradumiem. Ironiski, ka latviešu paradums ir brīvprātīgi, kur vajag un arī kur nevajag, runāt un dziedāt angliski. Taču pārmest, ja kāds iedomājas lietot krievu valodu. Tā teikt – no viena grāvja otrā, bet būtība nemainās. Tā liecina, ka necienām sevi un savu valodu, bet prasām to darīt citiem. Maza tauta starp lielām var pastāvēt tikai tad, ja apliecina augstu kultūru.

Blogi