Lēnāk brauksi, tālāk tiksi...

Pagājušajā sestdienā baudīju brīnišķīgu atpūtu tuvajās ārzemēs – Igaunijā, Tartu. Tā ir kaimiņvalsts intelektuālā galvaspilsēta – studentu Meka, kas jau kopš seniem laikiem bijusi zinātnes un mākslas pilsēta. Var, protams, pasmaidīt par...

Tā ir kaimiņvalsts intelektuālā galvaspilsēta – studentu Meka, kas jau kopš seniem laikiem bijusi zinātnes un mākslas pilsēta. Var, protams, pasmaidīt par tūristiem izdomāto leģendu – Tartu spoku, kas kā noslēpumains vadātājs piespiež cilvēkiem daudz laika pavadīt šajā pilsētā, aicina atkal un atkal atgriezties. Taču, vērojot, cik daudz tūristu autobusu piestāj ielas malā, lai atbraucēji iepazītu vecpilsētu ar strūklaku, šķībo māju, savdabīgo Jāņa baznīcu, Velna un Eņģeļu tiltus, Doma kalnu ar varenās celtnes drupām un atjaunoto daļu, gribot negribot jāsecina, ka šajā leģendā ir daļa patiesības.

Vēl vairāk autobusu ir sastājušies pie zinātnes centra “AHHAA”. Un par to nu gan nav jābrīnās, jo Tartu ir Baltijas valstīs lielākais šāds centrs, kur aizraujošā veidā iepazīstina ar zinātni un tehnoloģijām. Gluži kā Ņūtona ābele, kas aizņem visu centra stikla sienu, milzīgā enerģijas mašīna un vēl 50 interaktīvi objekti vienkāršā un saprotamā veidā atklāj sarežģītas likumsakarības.
Braucot uz Tartu, gide stāstīja anekdotes par lēnajiem igauņiem. Mēs smējāmies, bet klusībā apskaudām viņus. Tieši lēnie igauņi ir tikuši vistālāk. Var jau būt, ka viņi domā lēnāk, bet izdara ātri un labi. Viņi neizšķiež enerģiju sīkumos, bet izmanto lietderīgi. Viņi izgudro skaipu, ievieš eiro un atrod arvien jaunus veidus, kā piesaistīt tūristus – Tartu ir četru dimensiju kino un drīz pie zinātnes centra būšot  ledus laikmeta atrakcijas. Igauņi iedvesmo ar savu pašapziņu, mieru un kluso dzīvesprieku.

Blogi