Meklē brīnumlīdzekli

Visi esam par to, lai Latvijā palielinātos dzimstība un lai cilvēku skaits neizsīktu kā sīka ūdens urdziņa sausās smiltīs. Bet tieši tā notiek, un reizēm šķiet, ka šis process nav vairs apturams. Kamēr politiķi strīdas, kurš labāk zina, kā...

Protams, ir svarīgs valsts atbalsts jaunajām ģimenēm. Tomēr nav arī tā, ka, zinot – vecāku pabalstu saņems līdz bērna 1,5 gadu vecumam, pēc tam mazajam būs nodrošināta vieta bērnudārzā vai atlīdzība auklītei, visi vai vismaz daudzi uzreiz steigsies radīt bērnu. Cik esmu jautājusi jaunajām māmiņām, vēl neviena nav teikusi, ka izšķirošais lēmumā par ģimenes pieaugumu būtu pabalsts. Vismaz ne tajās ģimenēs, kurās vecāki no sirds vēlas bērnus. Tiesa, ir arī tādas māmiņas, kuras bērnus dzemdē gandrīz sērijveidā, lai atkal un atkal saņemtu pabalstu. Tikai vairāk tas tiek izlietots pašas, nevis bērnu vajadzībām.

Protams, nevar vispārināt, tomēr pabalsti nav panaceja jeb brīnumlīdzeklis dzimstības palielināšanai. Nereti salīdzina, cik viss bija slikti padomju varas gados un cik labi ir tagad.  Tiesa, toreiz bērni dzima bez pabalstiem. Toties katrs varēja būt drošs – ir un būs darbs, iespēja mācīties un saņemt ārsta pakalpojumus par brīvu. Tas nozīmē, ka bija pamats - drošības sajūta, kas ir nepieciešama, domājot par bērnu nākotni. Tagad ir skaidrs, ka līdz ar bērnu augs viņa vajadzības, par kurām noteikti augs arī maksa. Vai to spēs maksāt, katram ir jāizšķiras.

Blogi