Ne pirkt, ne pārdot

Vēl līdz galam neatrisinot skaļi iesāktās demogrāfijas problēmas, Saeimas deputāts Andris Šķēle nu jau ķeras pie citām ne mazāk skaļām problēmām – kā apkarot cigarešu un alkohola kontrabandu. Ja nevarot tikt galā ar tirgotājiem, jāsākot no...

Tas nozīmē, ka policists varēs pienākt uz ielas un čamdīties pa kabatām. Izklausās pat trakāk nekā čekas un gestapo laikos! Nekādas privātās dzīves, nekādas brīvas izvēles. Gudrākie un apsviedīgākie cigaretes pārliks citā paciņā vai arī grādīgo dzirdu pārlies atļautajā pudelē. Kā tad pierādīs, ka tas ir nelegāls? Jau ilgstoši nav izdevies tikt galā ar nelegālo preču tirgotājiem, vai cīņa ar šo preču patērētājiem būs vienkāršāka? Patiesībā jau tagad nelegālo dziru lietotājus var sodīt ar naudas sodu līdz simts latiem vai arestu. Bet vai tas kādu biedē un attur? Nemaz nerunājot par pašiem šo preču izplatītājiem. Arī viņiem paredzēti bargi sodi, bet vai tāpēc bizness tiek mests pie malas?

Nesaku, ka uz kontrabandu jāpiever acis un problēma nav jārisina, bet valdībai vajadzētu apzināties, ka pati ir radījusi labus apstākļus kontrabandas zelšanai un plaukšanai. Nevajag tik traki paaugstināt akcīzes nodokli, lai cilvēki var nopirkt vietējā tirgū piedāvāto. Tad arī nemaz nebūs domas izvēlēties kontrabandas preci. Ne jau labi dzīvodami, meklē lētāku preci.

Blogi