Parādu kupenas aug augumā

Šķiet, pamatīgas kupenas ir sasnigušas politiķu galvās, ja tajās radusies tik absurda ideja – lai parādnieku vietā maksā tie, kuri jau visu laiku maksājuši par siltumenerģiju. Nemaksātāju parādi ir krājušies katru apkures sezonu. Tie...

Nemaksātāju parādi ir krājušies katru apkures sezonu. Tie arvien pieaug kā sniega pika, veļoties no kalna. Tagad parādi sasniedz 60 miljonus latu. Jā, summa ir tāda, kas beidzot liek pamosties un sākt ne tikai domāt, bet arī rīkoties. Līdz šim katrs uzņēmums un tā pakalpojumu saņēmējs ir darījis, ko varējis vai arī gribējis. Tagad pēkšņi izrādās, ka godīgie maksātāji bijuši muļķi. Tā secināt liek iecere parādus iekļaut siltumenerģijas tarifos, kuri jau tagad nav nekādi mazie. Savukārt nemaksātāji, starp kuriem daudzi nebūt nav mazturīgi, var turpināt tērēt naudu savām personiskajām vajadzībām. Trūcīgas ģimenes saņem dzīvokļa pabalstu, lai segtu maksājumus. Tie, kuriem tas nepienākas, arī daudzi pensionāri bieži vien atsakās no pārtikas, lai tikai samaksātu par dzīvokli. Kas notiks, ja viņiem liks maksāt vēl vairāk? Acīmredzot parādu nasta liks bankrotēt ne tikai siltumenerģijas ražotājiem. Pašlaik ir izveidojusies situācija, kad politiķu idejas un rīcība veicina ne tikai komunālo pakalpojumu parādu, bet arī nodokļu nemaksāšanu. Daļa iedzīvotāju nesaprot, kāpēc maksāt, ja var to nedarīt.

Februārī sniega kupenas nav mazinājušās, turklāt sals licis kurināt vairāk. Tas nozīmē, ka parādi turpina augt. Acīmredzot neizdosies ar likumu noteikt, ka komunālie parādi ir prioritāte salīdzinājumā ar banku kredītiem un citiem parādiem. Tas nozīmē, ka vairāk būs tiesas procesu par izlikšanu no dzīvokļiem, iespējams, arī mantu ūtrupes. Bet vai tā ir izeja?

Blogi