Pavasara saulgrieži

Šogad Lieldienas – pavasara saulgriežus – varēsim svētīt laikā, kad sniegs jau nokusis un saulīte rotājas arvien spožāk. Lieldienas ir vieni no maniem mīļākajiem svētkiem, jo pavasarī mostas daba. Manuprāt, arī cilvēku sirdis tad kļūst...

Arī mūsu senčiem Lieldienas bija vieni no gada nozīmīgākajiem svētkiem, kas saistās ar dažādiem ticējumiem par laika pareģošanu, auglības nodrošināšanu, veselību, kad ar rituālām darbībām mēģināja palīdzēt zemes atmodai un jau laikus nodrošināt zemes auglību, veicināt tās svētību. Lieldienās ir augstu jāšūpojas, tad vasarā odi nekodīšot, un nedrīkst ēst olas bez sāls, tad visu gadu melošot.

Mūsdienās neiztrūkstoša tradīcija ir olu krāsošana, bet latviešu folklorā tā nav minēta kā viena no senākajām šo svētku izdarībām, tomēr jau izsenis senči olas krāsojuši sīpolu mizās. Ola ir saules simbols, ko jau no seniem laikiem uzskatīja par stiprinājumu un maģisku līdzekli dzīvībai, auglībai. Mūsdienās uz Lieldienām olu pārdošanas apjomi dubultojas, bet majonēzes, ko mūsu senči pat nepazina, trīskāršojas! Latviešu folklorā Lieldienas atšķirībā no Ziemassvētkiem apvij nabadzības nokrāsa, jo Lieldienas bija laiks, kad latvieša klēts jau gandrīz iztukšota, un laiks, kad sākas pavasara darbi. Toties šūpošanās jau mūsu senčiem bija obligāta Lieldienu sastāvdaļa, jo simboliski atdarina saules šūpošanos un dancošanu - arī mums visiem tā ir iecienīta tradīcija. Lai saulainas Lieldienas ar raibi krāsotām olām un augsta šūpošanās!

Blogi