Svarīgākais – būt citādiem

Mūsu sabiedrībā spriedze aug dienu no dienas. Satraukumam, ko rada parakstu vākšana un iespēja, ka varētu notikt referendums par krievu valodu kā otru valsts valodu, negaidīti pievienojies “Latvijas Krājbankas” krahs. Tas vienlīdz skar...

Tas vienlīdz skar visus, lai gan bankas vadība un politiķi apgalvoja, ka Lietuvas “Snoras” banka nepavilks līdzi zem ūdens arī mūsu banku. Kārtējo reizi izrādās, ka tikai muļķi tam ticēja. Gudrie jau pagājušajā nedēļā ir aizskaitījuši no šīs bankas kontiem vairākus desmitus miljonus latu. Vai pietiks naudas, lai izmaksātu iedzīvotājiem solītās kompensācijas? Apmēram 80 000 cilvēku pensijas un pabalstus saņem ar “Latvijas Krājbankas” starpniecību. Viņiem šo izmaksu apturēšana kaut uz dažām dienām var radīt lielas problēmas, tāpēc labi, ka šodien bankomātos varēs izņemt kaut 50 latus. Bankā glabājas arī 90 procenti pašvaldību līdzekļu, kuru apgrozījums, protams, ir lielāks. Tās līdz 70 000 latu varētu atgūt mēneša laikā. Pagaidām skaidrs ir tas, ka vēl viena banka ir bankrotējusi. Uz ko cerēt? Varbūt valstij jāatrod sava laimes formula.
Četrus laimīgas sabiedrības balstus -  ekonomika, kultūra, vide un laba pārvaldība - deklarējusi maza Himalaju valsts Butāna, kas atrodas starp lielo Ķīnu un Indiju. Tajā ir 700 000 iedzīvotāju, kuru labklājību mēra pēc iekšzemes laimes. Valdības uzdevums ir radīt apstākļus, lai katrs varētu iegūt “iekšzemes laimi”. Tāpēc nevajag sasniegt labākos iekšzemes kopprodukta rādītājus, kas esot nepiepildīti sapņi. Butānā secināts, ka valsts izdzīvos tikai tad, ja būs citāda. Un tas ir sasniegts!

Blogi