Valsts svētki vai brīvdiena?

Pierasts, ka jubilejās mēs apsveicam sev tuvus un mīļus cilvēkus, taču dzimšanas dienas var atzīmēt arī iestādes, organizācijas un pat valstis. Kad ielu aptaujā viens no respondentiem atzina, ka Latvijas Republikas proklamēšanas dienu...

No vienas puses neatceros valsts svētkus, kuros nebūtu piedalījusies kādā šim notikumam veltītā pasākumā. Tiek teiktas svinīgās uzrunas, sveikti cilvēki, kas ar savu darbu devuši nozīmīgu ieguldījumu novada vai pat valsts mērogā, pasniegti ziedi un izteikti vēlējumi – gaisā virmojošā atmosfēra ir tik spēcīga, ka diez vai tā atstāj kādu vienaldzīgu, tajā skaitā arī mani. No otras puses, šo pasākumu apmeklēšanu vairāk uztveru kā vienu no daudzajiem pienākumiem, kas jādara katram apzinīgam valsts pilsonim. Lai gan vairumā gadījumā vīlusies tajos nejūtos, gluži kā sev tuva un mīļa cilvēka jubileju es to neuztveru. Drīzāk kā kārtējo notikumu, bez kura svētku kalendārs nav iedomājams.

Acīmredzot, šobrīd kaut kā pietrūkst, lai valsts jubileja sagādātu tādas pašas sajūtas, kā sveicot dzimšanas dienā savus tuvākos. Nepietiek vien ar to, ka šeit dzīvojam. Nepieciešams spēcīgāks stimuls, kas mainītu attieksmi pret valsti un raisītu kādas dziļākas jūtas, nevis tikai pienākuma apziņu. To tad arī gribētu vēlēt Latvijai tās dzimšanas dienā, cerot, ka nākamajā gadā sajūtas būs citādākas un tās jubileja tiešām tiks uztverta kā svētki, nevis tikai brīvdiena.

Blogi