Vienīgais pareizais ceļš – būt gudrākiem

Pārdomas rosina Latvijas un Igaunijas izglītības ministru pilnīgi pretēja attieksme pret augstākās izglītības sistēmu. Nevarētu būt, ka katras valsts svarīgāko mērķi – nodrošināt maksimāli labas iespējas augsti kvalificētu speciālistu...

Nevarētu būt, ka katras valsts svarīgāko mērķi – nodrošināt maksimāli labas iespējas augsti kvalificētu speciālistu sagatavošanā - iespējams sasniegt, ejot diametrāli pretējos virzienos. Igaunijā jau ar nākamo gau nodrošinās augstāko izglītību par brīvu visiem sekmīgajiem studentiem igauņu valodā. Turklāt budžeta vietu skaitu nenoteiks ministrija, kas nepiešķirs naudu katrai augstskolai, balstoties uz dažādiem koeficientiem, bet noteiktu summu. Augstskolas pašas varēs lemt, kam un kā to izlietot.

Mūsu jaunais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Kīļis ar iecerētajām reformām jau izraisījis asus studentu protestus. Nav noliedzams, ka mūsu augstskolas nespēj konkurēt ne ar Igaunijas, ne ar Lietuvas mācību iestādēm. Taču jāšaubās, ka situāciju uzlabos valsts izsniegti un garantēti kredīti studentiem un sistēma “nauda seko studentam”. Tā cer panākt atbildīgu programmu izvēli studijām un konkurētspējīgu augstskolu piedāvājumu. Cik jauniešu droši zina, ko viņi vēlas studēt un darīt pēc diploma saņemšanas? Par spīti labajiem nodomiem tas var būt strupceļš. Manuprāt, kritiku neiztur arī arguments, ka tagad par budžeta vietām maksā visi nodokļu maksātāji. Vismaz man nav žēl maksāt pat to, lai vairāk jauniešu iegūtu augstāko izglītību. Diemžēl, diskutējot par finansēšanas modeli, tiek aizmirsta izglītības kvalitāte. Tā ir galvenā, kas nosaka katra cilvēka un visas valsts konkurētspēju.

Blogi