Cīņas suns ar neatkārtojamu mīļumu

Vēlme pēc pašai sava mīluļa alūksnietei Līgai Nāgelei bijusi jau sen. Izstudēti dažādi materiāli par suņu šķirnēm un to raksturīgākajām iezīmēm, tomēr vienīgais, pie kā tie noveda, bija pārliecība, ka viņa nevēlas ne lielu, ne mazu klēpja sunīti, bet vidēja lieluma mīluli.Tāpat Līga zinājusi, ka noteikti vēlas suņu puisīti. Reiz viņa tirgū iegādājusies Gucci rokassprādzes atdarinājumu. Šī rokassprādze izskatījusies ļoti krāšņa, turklāt tāda, ko varētu izmantot suņukam kakla siksnas vietā. Tajā brīdī nolemts, ka, ja tiešām kādreiz piepildīsies sapnis par pašai savu mīluli, tas būs puisītis, kuru nosauks par Gučiju.

Kad draugiem.lv parādījies sludinājums par franču buldoga kucēniem, Līga nekavējusies sazināties ar to saimniekiem un devusies uz Jaunmārupi tos aplūkot. Lai gan no četriem kucēniem trīs bija puikas un tikai viena meitene, mājās alūksniete atgriezusies ar meitenīti, ko nosaukusi par Pradu. "Kad es apsēdos pie kucēniem, viņa bija vienīgā, kas man uzreiz iekāpa klēpī. Vienkārši man vienmēr bijušas bailes par to, ka, ja nu es nopērku suņuku un viņš mani nemīl? Tā nu es paņēmu meitenīti un, tā kā jau iepriekš biju izdomājusi, ka nosaukšu suni modes zīmola vārdā, tad Gučija vietā viņa kļuva par Pradu," stāsta Līga.

Smieklus izraisa jau pirmajā dienā

Pirms nepilnas nedēļas Pradai apritēja gads un trīs mēneši, no kuriem Nāgeļu ģimenē viņa pavadījusi vairāk kā gadu. Atceroties brīdi, kad Prada pirmo reizi ieradusies savās tagadējās mājās, Līga atklāj, ka sākumā viņa bijusi bailīga un nedroša. Iepriekšējā saimniece piekodinājusi, ka, ja suņuks uzturēsies tikai vienā vietā, tad labāk pirmo reizi uz grīdas viņu nolikt tieši tur.

Tā arī izdarīts. Prada nolikta zemē Līgas istabā, uz kuru tad visi ģimenes locekļi nākuši mazo brīnumu apskatīt. Tad arī noticis pirmais smieklīgais gadījums. "Kad tētis ienāca istabā, viņa izskatījās tik šausmīgi trausla un maziņa, ka viņš apskatījās un noteica: vai tad tas suns rej ar'? Nosmējās, aiztaisīja aiz sevis durvis un tajā brīdī Prada tieši novaukšķēja divas reizes: vau, vau! Tas bija tik smieklīgi," atceras Līga.

Pūļu dēļ kļūst par krustvecākiem

Pēc šī gadījuma sekojuši daudzi citi smieklīgi gadījumi, pie kuriem vainīga ne tikai Prada. Tā, piemēram, sākumā no mammas puses pieteikts, ka Pradai būs jāsēž tikai Līgas istabā, nekur citur viņa nedrīkstēs iet, kur nu vēl uz dīvāniem sēdēt. Tiesa, Prada izrādījusies tik maza, forša un mīļa, ka jau pirmās dienas vakarā mamma aicinājusi: nu, Pradiņ, nāc uz istabu. Savukārt pēc nedēļas viņas abas jau gulējušas vienā gultā. Arī tagad, kad Līga jau aizgājusi dzīvot pati uz savu dzīvokli, ierodoties viesos pie vecākiem, pirmais, ko mamma sveicina, esot Prada. "Tā, it kā manis un māsas nemaz nebūtu," smejas Līga.

Māsa Lāsma izvēlēta par Pradas krustmāti, jo, kad Prada atvesta mājās, Līga aizmirsusi parūpēties par pirmajām rotaļlietām. Māsa uzreiz saģērbusies un aizgājusi ar kājām uz attālo "Elvi" veikalu. "Tas no viņas bija tik cēls žests, ka citādi nevarēja," atzīst Līga. Otrs krustvecāks ir Mārtiņš Ločs. Viņš vienīgais spējis izkārtot brīvu dienu, lai varētu aizvest Līgu pēc Pradas. Ņemot vērā, ka tā bija pirmā reize, kad viņš atļāvis savā mašīnā vest suni, šīs pūles novērtētas ar iecelšanu par krusttēvu.

Izceļas ar kaprīzumu

Lai gan franču buldogi skaitās cīņas suņi, Līga atzīst, ka Pradai no cīņas spara nav nekā. "Vienīgais, ko viņa varētu izdarīt, ir nolaizīt kādu līdz nāvei," viņa smejas. Vēl šīs šķirnes suņi esot uzticīgi saviem saimniekiem, labsirdīgi un slinki. Šīs pazīmes gan Pradai piemītot, jo, kad saimnieku nav mājās, viņa visu dienu var nogulēt, neko nedarot.

Sākumā Prada vesta arī uz suņu skolu, taču, tā kā Līga mainījusi darba vietu, kuras dēļ to apmeklēt vairs nav bijis iespējams, sertifikāts nav iegūts. Tiesa, suņu skolā Prada izcēlusies ar savu kaprīzumu. Ja ārā bijis saulains laiks, tad viņa bijusi centīga un paklausīga skolniece. Savukārt brīžos, kad tikko nolijis lietus un zāle bijusi mitra, viņa ne par ko nav bijusi piedabūjama sēdēt vai gulties. "Es varēju ieskrieties, bet sēdēt viņa ne pa kam nebija piedabūjama. Skatījās uz mani tādām acīm, it kā teiktu: tu, ko iedomājies! Gribi lai es slapjā zālē gulstos?" saka Līga.

Mīļākā rotaļlieta - plastmasas pudele

Jautāta par Pradas raksturīgākajiem paradumiem, Līga min gulēšanu viņas gultā, kas arī netiek liegts. Sākumā viņa saritinājusies vienā gultas stūrītī, bet nu jau paradusi palīst zem segas un izbāzt purniņu, noliekot galvu uz spilvena. Gadījumos, kad nav bijis neviena, kas izvestu Pradu ārā, viņa atriebjas, nokārtojot savas dabiskās vajadzīgas zem Līgas darba galda. Vēl viņai patīk pluinīt mīkstās mantas un vates segas. "Visas mīkstās rotaļlietas, ko kādreiz esam viņai pirkušas, uzreiz tiek saplēstas - nepaiet ne 15 minūtes, kad no viņām vairs nekas pāri nav palicis," atzīst Līga.

Par mīļāko rotaļlietu viņai kļuvušas tukšas plastmasas pudeles. Ja kāds mājās dzer limonādi, Prada stāv blakus un gaida, kad pudele kļūs tukša. Tiklīdz tā tiek nolikta uz grīdas, pudelei tiek nograuzts korķis un sagrauzts gals. Pēc tam viņa zaudē interesē.

Ēdienu pieprasa no saimnieku šķīvja

No ēdieniem viņa ēd pilnīgi visu, ko viņai dod. Kaut arī ar īpašiem ēšanas paradumiem Prada neizceļas, pieminēšanas vērts ir veids, kādā viņai patīk tikt pie ēdiena, proti, viņai ir svarīgi, lai ēdiens bļodiņā tiktu ielikts tieši no saimnieku šķīvja. "Ja ieliksim bļodiņā viņai to pašu, ko sev, viņa ēdienam pat nepieskarsies, kamēr neredzēs, ka mēs viņai to neieliekam no šķīvja, no kura paši ēdam," saka Līga.

Vēl Pradai piemīt izteikts draudzīgums. Tas attiecas gan uz cilvēkiem, gan citiem suņiem un kaķiem. Dažkārt tas sagādā problēmas, jo, dodoties abām pastaigās, ne vienmēr citi suņi ir draudzīgi. "Viņai vēl ir tas spēlēšanās vecums. Kad pretī nāk lielāki suņi, it sevišķi, ja viņi nav piesieti un ir bez saimnieka, es parasti viņu paņemu rokās, lai netiek nodarīts pāri. Pāris reizes ir gadījies, ka lielākie suņi, metoties virsū Pradai, nogāž gar zemi mani pašu," viņa dalās pieredzē.

Gatavojas kļūt par māmiņu

Ziemas un pavasara mēnešos Pradai priekš pastaigām ir sarūpēts apģērbs. Ziemā tas ir Līgas mammas adīts džemperītis, bet pavasaros - veikalā pirkts krekliņš. Šobrīd krustmāte Lāsma šuj svētku kleitiņu, ko Prada vilks, dodoties viesos.

Kaut gan Līgas mīlulis nav vienīgais franču buldogs Alūksnē, sava amizantuma un draudzīguma dēļ viņu ievērojuši daudzi. "Dažkārt šķiet, ka nav tādu cilvēku, kas mūsu pilsētā viņu nepazītu," spriež saimniece. Viņa atklāj, ka šobrīd Prada gatavojas kļūt par māmiņu. Esot noskatīti jau pirmie kandidāti, kas varētu kļūt par pirmo kucēnu tēviem. Lai gan pagaidām process ir tikai sākuma stadijā, esot jau neskaitāmi pretendenti uz Pradas mazuļiem. "Viņu vienkārši nevar nepamanīt, tāpēc visi tie, kuri jebkad ir redzējuši Pradu un plāno iegādāties suņuku, vēlas, lai tas būtu tieši tāds pats, kā Prada," saka Līga.

Sarunas par dzīvi