Gaida pārmaiņas no jaunajiem 2

Alūksnietis Ivars Caune kopā ar dzīvesbiedri vada mierīgas vecumdienas privātmājā Alūksnē un atzīst, ka ar savu dzīvi ir apmierināts. Tomēr kā kādreizējam Augstākās Padomes deputātam ir sarūgtinājums par to, kas pašlaik notiek Latvijā.


“Mana dzimtene ir Alūksne, Alūksnes rajons un lauki. Nedomāju, ka es būtu gribējis dzīvot kur citur, lai gan Alūksne tāds nostūris vien republikā ir,” viņš saka.

Ir deputātu klubiņā

I.Caune mūžu veltījis agronoma darbam, ilgus gadus bijis kolhoza “Igrīve” priekšsēdētājs. darbojies Augstākajā Padomē, Latvijas Tautas frontes frakcijā. Ir apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Arī tagad I.Caune ir Augstākās Padomes deputātu klubiņā. Biedri regulāri tiekas, lai atskaitītos par paveikto un rastu domubiedrus. “Tiekoties pārrunājam bijušo un dzīvojam līdzi politiskajiem notikumiem. Jāatzīst, ka tagadējais Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze labprātāk redz mūsu biedru papēžus, nevis purngalus. Laikam ritot, mainās uzstādījumi – kā moris savu darbu ir padarījis, tā var iet. Tagad to izjūtam diezgan stipri,” secina I.Caune.

Komandētāju ir vairāk

Viņš neslēpj, ka ir vīlies pašreizējo politiķu darbā. “Ekonomika ir sagrauta, cilvēks mūsdienās nav vērtība, cilvēku labklājība ir nevienlīdzīga. Toreiz nedomājām, ka visu tā izputinās. Balsojot par Latvijas neatkarību, domāju, ka būsim paši savā zemē saimnieki, mūs vairs Maskava nekomandēs. Bet tagad komandēšana ir trīsreiz lielāka – birokrātiskais aparāts ir daudz lielāks! Tagad valdība domā par labklājības paaugstināšanu, uzliekot iedzīvotājiem vēl kādu nodokli, bet ražošanu izputina,” uzskata I.Caune.

Viņu satrauc tas, ka latvieši savas rūpnīcas likvidē vai pārdod ārzemniekiem, bet paši produkciju ieved no ārvalstīm. “Lauksaimniecība ir nolaista uz grunti! Es kā bijušais lauksaimnieks nespēju to pieņemt. Eiropas Savienība mums neatļaujot audzēt cukurbietes, bet Lietuva ir tādā pat savienībā un viņi drīkst audzēt cukurbietes!” saka I.Caune.

Jāmaina vēlēšanu sistēma

I.Caune uzskata – lai latvieši sāktu dzīvot labāk, ir noteikti jāmaina vēlēšanu sistēma. Tai jālīdzinās tam, kā vēlēja Augstākās Padomes deputātus.

“Valsts bija sadalīta vēlēšanu apgabalos, Alūksnes rajonā bija trīs apgabali un no katra izvirzīja kandidātus. Kurus iebalsoja, tie strādāja. Tagad partijām vajadzētu no apgabaliem virzīt savus kandidātus un tad strādāt. Tad arī deputātam būtu saikne ar vēlētāju, jo tagad visi Saeimas deputāti ir visai valstij, nevis konkrēti, piemēram, Alūksnes rajonam. Tādēļ arī nav saiknes ar vēlētājiem – tas ir aplam. Manuprāt, Saeimā vajadzētu arī likvidēt frakciju sistēmu. Kamēr ministri nebūs savas nozares profesionāļi, tikmēr arī kārtības nebūs. Diemžēl nav Latvijā “viens likums, viena taisnība visiem”,” secina I.Caune.

Jādomā, par ko balso

Viņš vērtē, ka pie nebūšanām vainojama arī pastāvošā iekārta. “Pirms neatkarības dzīvojām plānveida sistēmā. Toreiz nebija ideoloģijas, ka kādam vajag būt bagātam. Pēc neatkarības atgūšanas, kad tika klāt, tad grāba, kurš nu vairāk. Tagad tik daudzi zog, bet nevienu zagli nevar notiesāt. Turklāt likumus veido, lai var izmantot pēc tam savās interesēs, un sodu sistēma nav sabalansēta. Saduļķotā ūdenī līdaku vieglāk noķert – tādēļ duļķo, arī Alūksnē. Tas nav normāli, ka Alūksnē tik bieži mainās vadība,” pārliecināts alūksnietis.

Ja šādi turpināšoties un iedzīvotāji nākamajās vēlēšanās nedomās, par ko balso, un nemainīsies vēlēšanu sistēma, valstī situācija neuzlabosies un miljonāru skaits turpinās palielināties, uzskata I.Caune. “Domāju, ka kritiskās situācijās latviešu tauta spētu būt vienota. Vēlu cilvēkiem nezaudēt optimismu un rūpīgi izvērtēt, par ko nākamajās vēlēšanās balsot. Es gaidu pārmaiņas no jaunajiem, nevis vecajiem politiķiem,” atklāj I.Caune.

Komentāri 2

Caunes kungs bija saprātīgs vadītājs un gudrs cilvēks. Arī rakstītajam var tikai piekrist.
Vai Ha pats vēlēšanās piedalījās?

pirms 12 gadiem, 2008.11.02 14:33

Ha!

Tikai viens jautajums Caunes kungam:
Par ko tad Jūs balsojāt pēdējās Saeimas vēlēšanās? Vai tikai ne tiem pašiem, kuri veido valdošo mafiju? Ja tā, tad nav ko te čīkstēt.

pirms 12 gadiem, 2008.11.02 01:33

Sarunas par dzīvi