Holandietis iemīlas Latvijā 2

Mālupē iegādājas zemi dekoratīvo augu daiļdārzniecībai

Nu jau sesto vasaru Mālupes pagasta "Annasbirzēs" saimnieko holandietis Jakobs Boers. Apceļojot Latviju, viņam šī vieta tā iepatikās, ka nolēma te apmesties. Būdams pensionārs, J.Boers nevēlas dzīvot dīkā, tāpēc audzē dekoratīvos augus.

Atrod savu miera un klusuma ostu
Holandi pazīstam kā tulpju un dārzu zemi. J.Boers ir dzimis un audzis šādā apvidū, kur ģimenei bija ziedu un dekoratīvo augu bizness. Lai gan Jakobs bija tālbraucējs šoferis un ziemas mēnešos vēl joprojām dodas braucienos uz dažādām valstīm, arī dārza darbi viņam ir labi zināmi.

"Manā ģimenē ir 25 dārznieki. Arī brālis izvēlējās dārzkopību, bet viņam nācās zemi Holandē pārdot. Kopīgi iegādājāmies 5 hektārus zemes un māju Mālupē. Tagad esam it kā apmainījušies - brālis ir tālbraucējs šoferis, bet es pa vasaru strādāju dārzā," stāsta Jakobs. Drīz pēc tam uz Latviju atbrauca viņa māte, kas apmetās "Annasbirzēs". Kad pagājušā gada novembrī māte nomira, viņa tika apglabāta Mālupes kapos, jo tāda bija viņas vēlēšanās.


"Te ir skaista daba, miers un klusums, tāpēc varu atpūsties. Tāpēc jūtu, ka esmu atradis savu īsto vietu šeit. Holandē es dzīvoju pilsētā, kur visapkārt nepārtraukti skan mūzika un valda troksnis. Četrdesmit gadus esmu braucis tālos ceļos uz dažādām valstīm, tāpēc esmu noguris. Tomēr negribu arī tikai sēdēt un skatīties televīziju. Man patīk būt aizņemtam," skaidro Jakobs.

Holandē dzīve ir dārgāka
Viņš atzīst, ka cilvēki te ir jauki un sirsnīgi. Tiesa, latviešu valodu J.Boers vēl nav apguvis, tāpēc sazināties palīdz angļu valodas pratēji, bet dažkārt viņam nākas likt lietā rokas, kājas un mīmiku. Lai iemācītos latviski, Jakobs ir iegādājies vārdnīcas un diskus. Šo to viņš arī ne tikai saprot, bet var pateikt latviski. Tas šķiet neparasti, ka laikā, kad tik daudz mūsu valsts iedzīvotāju dodas darba un peļņas meklējumos uz ārzemēm, J.Boers iecerējis no Holandes pārcelties uz Latviju.

"Es esmu pensionārs un varu darīt, ko vēlos. Tā tikai šķiet, ka labāk ir dzīvot Holandē. Tomēr tā nebūt nav. Ja parēķina, tad iznāk, ka te ir izdevīgāk. Piemēram, par trīsistabu dzīvokli ir jāmaksā 600 eiro mēnesī. Turklāt 100 eiro ir jāmaksā par elektrību, gāzi, ūdeni un kanalizāciju arī tad, ja es to neizmantoju," salīdzina J.Boers.

Viņu neuztrauc tas, ka lauku mājā Mālupē trūkst labierīcību un ūdens jāsmeļ no senas vindas akas. Jakobs labprāt dzīvotu Mālupē arī ziemas mēnešos. Taču to varēs tikai tad, kad mājā būs ierīkota centrālā apkure un izremontēta. Pagaidām tā ir tikai no ārpuses apšūta ar jauniem dēļiem. Nepieciešams uzcelt arī jaunu šķūni, tāpēc J.Boers strādās ziemas mēnešos Holandē, lai iegūtu nepieciešamos līdzekļus.

Eksperimentē ar augiem
Izvēloties audzēt dekoratīvos augus, Jakobs vēlas dot darbu vietējiem iedzīvotājiem, iemācīt viņiem visu, ko zina un prot pats. Lai gan šķiet, ka daudzi viņa dārzā redzamie dekoratīvie augi ir izplatīti Latvijā, patiesībā tie ir atšķirīgi. Piemēram, kallas zied dzelteniem un sārtiem ziediem. Stādi un sēklas tiek pasūtītas pēc kataloga Holandē, bet te, Latvijā, augus pavairo galvenokārt ar spraudeņiem.

"Tas ir eksperiments, kurā esmu secinājis - apmēram 90 procenti spraudeņu ieaug. Dekoratīvo augu šķirņu man ir diezgan daudz, bet stādu pārdošanai vēl ir maz," stāsta J.Boers.

Turklāt viņš vēlas pārliecināties, kā šie augi jūtas un pārziemo Latvijā, tāpēc nesteidzas tos piedāvāt pārdošanā. Tiesa, daļa stādu tiek pārdota tirgū, kā arī uz vietas. Ir izveidojusies sadarbība ar veikalu "Dārzam, mājai un atpūtai" Alūksnē.

"Pagaidām peļņas nav. Es dārzu uzturu no saviem līdzekļiem - pensijas un ziemas mēnešos nopelnītā. Šī karstā vasara nav bijusi augiem labvēlīga, par maz mitruma, lai gan ir ierīkota laistīšanas sistēma," secina J.Boers.

Violetiem ziediem uzziedējusi hibiska tēja, ko pazīstam kā karkādi. Tējas ieguvei hibiski tiek audzēti Ēģiptes un Sīrijas ielejās. Kā to audzēšana izdosies J.Boeram, to varēsim vērtēt vēlāk. Šobrīd tējas augi ir pirmo reizi uzziedējuši. Hibiska ziedu tēja tonizē organismu, normalizē asinsspiedienu, nostiprina asinsvadu sieniņas, kā arī palīdz attīrīt organismu. Jakobs mēģina izaudzēt arī bambusa niedres.

Gandrīz viss ir roku darbs, tāpēc J.Boers cerēja nodarbināt bezdarbniekus sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru. Diemžēl, līdz šim tas nav izdevies.

Komentāri 2

Nu ja

Vasarā Latvijā, bet ziemā tomēr Holandē- pelna naudu, klāt pie pensijas...

pirms 10 gadiem, 2010.08.28 22:20

Sarunas par dzīvi