Jānomainās paaudzei, lai attīstītos 4

Guntis Krapāns : “Mums ir divas dažādas Latvijas – viena Latvija ir Rīga, otra – pārējā valsts daļa”

Pededzietis Guntis Krapāns šodien Pededzes pamatskolā tiksies ar skolēniem, lai kā aculiecinieks stāstītu par Latvijas neatkarības atgūšanā svarīgajiem 1990.gada notikumiem.

 

1990.gada janvārī Guntis bija starp barikāžu dalībniekiem Rīgā, bet 4.maijā ar saviļņojumu gaidīja Latvijas PSR Augstākās Padomes deputātu lēmumu par neatkarīgo Latviju. Janvārī viņš kopā ar kolēģiem no mežniecības bija Dzirnavu un Strēlnieku ielu krustojumā, sargāja toreizējo Starptautisko sakaru centru. “Toreiz biju jaunāks un pārgalvīgāks – biju gatavs piedalīties arī atbruņošanas operācijās, tomēr tā bija nevardarbīga sacelšanās,” atminas G.Krapāns. Viņš turpina dzimtas amatu, strādājot mežsaimniecībā, un neslēpj, ka darbs ir arī viņa dzīvesveids. Cilvēkos viņš augstu vērtē labestību, godīgumu, patīk cilvēki ar atvērtu sirdi, bet nepatīk tie, kas ir ieciklējušies uz vārdu “krīze”.
- 1990.gada 4.maija deklarācija bija kulminācijas punkts latviešu tautas Trešajai atmodai un Dziesmotajai revolūcijai, kad cerības par neatkarīgu Latviju pārtapa īstenībā. Ar kādām emocijām jūs atminaties šo laiku?
- Viņi bija pirmā sasaukuma deputāti un visi bija saistīti ar komunistiem. Tas ir tāpat kā tagad – nevari tikt augstā amatā, ja biogrāfijā nav atbilstoša partejiskā stāža. Tomēr 1990.gada 4.maijā visi šie deputāti nobalsoja tā, kā tauta vēlējās – par brīvu Latviju, lai arī sirdī kāds varbūt vēlējās citādāk. Toreiz deputāti nebija korumpēti vai bagāti ar dažādiem īpašumiem – viņi redzēja tautas noskaņojumu un pieskaņojās tam. Man visspilgtākās emocijas bija 1990.gada janvārī, kad braucām Rīgā uz barikādēm. Toreiz tauta sacēlās, jo saprata, ka tā turpināties nedrīkst – tā bija cilvēciska reakcija pret OMON īstenoto vardarbību, ieviešot kārtību. Es braucu ar domu: kurš tad brauks, ja es nebraukšu?  Mežniecības arī krievu laikos bija latviešu organizācija, kur lietvedība tika vesta latviski, jo nebija mācību iestādes, kur apmācīt jaunos speciālistus krievu valodā. Kolektīvs mums bija saliedēts un kopīgi organizējās barikādēm.

Vairāk lasiet laikraksta "Alūksnes Ziņas" 30.aprīļa numurā

Komentāri 4

vecīt

muļķim var piedzimt tikai muļķis, parasti 5-6

pirms 11 gadiem, 2010.05.03 18:00

kas lai attīstītos?

Kas var attīstīties no idiota. Trīs citi idioti.

pirms 11 gadiem, 2010.05.01 13:41

Izskatās, ka autorei vēsture gan nav stiprā puse!

pirms 11 gadiem, 2010.04.30 17:34

Sarunas par dzīvi