Novada trūcīgo iedzīvotāju skaits vēl palielinās 4

Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa šajā darbā strādā gandrīz piecus mēnešus. Viņa secina, ka valsts sociālās apdrošināšanas sistēma ir labāk sakārtota nekā pašvaldības sistēma, kas nodrošina sociālos pakalpojumus iedzīvotājiem. “Ir milzīga atšķirība starp pašvaldībām. Turīgās pašvaldības var sniegt daudz lielāku atbalstu saviem iedzīvotājiem nekā tās, kuras nav tik bagātas. Diemžēl Alūksnes novada dome nav starp turīgajām,” uzsver R.Kalniņa.

- Ja būtu strādājusi iepriekš Alūksnes pilsētas sociālās palīdzības centrā, tad varētu salīdzināt, kas ir vai nav attaisnojies. Taču esmu iepazinusi tikai darbu vienotajā dienestā un nevaru teikt neko sliktu par šo modeli. Nāku no valsts sistēmas – 14 gadus esmu bijusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļas vadītājas amatā. Šī valsts sistēma ir ļoti sakārtota un standartizēta. Tas nozīmē, ka cilvēki jebkurā vietā tiek apkalpoti vienādi, jo viņiem ir vienādas tiesības saņemt pakalpojumus. Sociālais dienests cenšas šo principu ieviest novada robežās. Agrāk katra pašvaldība rūpējās par saviem iedzīvotājiem, nodrošinot tiem sociālos pakalpojumus pēc savām iespējām un ieskatiem. Turpretim novadā pakalpojumu iespējām jābūt visur vienādām. Mūsu darbs tiek tā organizēts, lai to nodrošinātu.

- Tagad iespējas ir vienādas, jo ir kopējs sociālais budžets. Vai naudas pietiks visām sociālajām vajadzībām līdz gada beigām?
- Mani gandarī, ka novada deputāti labi izprot situāciju, kādā ekonomiskā krīze ir novedusi daudzus cilvēkus. Ne jau savas vainas dēļ viņi ir palikuši bez darba. Tāpēc nevienam nesakām, ka pakalpojumu nevarēs saņemt līdzekļu trūkuma dēļ. Tiesa, ir pagājis tikai pirmais ceturksnis, tāpēc šobrīd grūti paredzēt, vai naudas pietiks līdz gada beigām. Pabalstu pieprasītāju skaitam ir tendence palielināties. Ar aprīli ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas dod iespēju trūcīgās personas statusu iegūt arī kredīta ņēmējiem un tiem, kuru īpašumā ir automašīna ilgāk par diviem gadiem.  Iepriecinoša ir informācija, ka bezdarba līmenis ir sācis kristies, bet mēs to vēl nejūtam. Cilvēki nāk pie mums ar smagu sirdi, jo daudziem nav viegli lūgt palīdzību. Bet gribu atgādināt, ka iedzīvotājiem, kuri nespēj sevi nodrošināt un nesaņem ne no viena cita palīdzību, ir tiesības uz sociālo palīdzību. Tas nav mūsu pienākums, tomēr centīsimies iedrošināt viņus.

Vairāk lasiet laikraksta "Alūksnes Ziņas" 23.aprīļa numurā

Komentāri 4

Ja šī iestāde nestrādā un pārkāpj ministru kabineta noteikumus (ko tā tiešām dara), tad jāgriežas Labklājības Ministrijā ar rakstisku iesniegumu.

pirms 11 gadiem, 2010.04.24 18:21

tiešām tā iestāde ir dīvaina,izbijošo un tās pārejās,kas tur gadu gadiem ir iesēdušās sen jau no tās iestādes vajadzēja ar sūdainu koku padzīt.Pasakiet Rīgas telefonu,kur par to iestādi var piezvanīt,jo tā vien liekās ka vietējo valdību tās dāmītes neņem galvā.Par visām to nevar teikt,jo ir arī meitenes,kas prot otra sāpi saprast.Tas ir domāts par tām meitenēm,kas ir tiko sākušas tur strādāt,viņā liels paldies.

pirms 11 gadiem, 2010.04.24 17:11

Diemžēl šīs iestāde trūcīgo statusu, ĢMI nespēj izskatīt pat 2-3 mēnešu laikā. Dīvaina iestāde viens cilvēks strādā, dokumentos iekrauts līdz acīm, kamēr pārējie var bakstīties pa internetu, dzert kafiju un tēlot, ka strādā. Vienreiz, kad kāda pavecāka kundzīte laikam bija pasūdzējusies līdz Rīgai, tad gan vietējās, un izbijsī priekšniece skraidīja augšā un lejā, un nezināja ko Rīgas kungiem atbildēt, jo izrādījās, ka taisnība kundzītei bija.
Novada deputātiem tiešām nav izglītības, bet tiaki blatu sistēma un šajos grūtajos laikos amotos tiek sacelti vieni vienīgi nepofesionāļi. Smieklīgi publiskie konkursi, kuros tiek atteikts, jau vēl konkursam nebeidzoties. Tak būtu ismaz pagaidījuši konkursa datumu un tad atteikuši, laikam domā, ka nevar pasūdzēties KNAB par korumpētību, bet tad nu gan garām. Alūksnieši ir pasūdzējušies un domāju gan jau sūdzēsies vēl, tā kā uz dažu vietējo darboni, tīri labs dosjē krājas.

pirms 11 gadiem, 2010.04.24 04:24

Novada deputāti "labi" izprot situāciju - algas aug. Neprāts! Tiem,ar vidējo izgl.,samazināt uz pusi atalgojumu,tāpat neko nejēdz!

pirms 11 gadiem, 2010.04.23 10:54

Sarunas par dzīvi