Svaru kausā Vaidava 16

Lai gan Vaidava ir iekļauta aizsargājamu upju sarakstā, tomēr dabas aizstāvjiem nav bijis pa spēkam pretoties izņēmumam, kas pieļauj hidroelektrostacijas būvniecību vietā, kur gandrīz pirms 50 gadiem tāda ir bijusi. Tiesa, mazāka, jo tagad ūdenskrātuve applūdinās 44 hektārus.

“Man ir ļoti negatīva attieksme pret tādiem biznesa projektiem. Valsts pieļauj, ka privātpersona var celt hidrobūvi, kas neatgriezeniski sabojā upi un dabu, kas ir mūsu visu īpašums. Turklāt īpašnieks būs vienīgais pelnītājs, saņemto dubultu tarifu par saražoto elektrību, par ko maksājam mēs visi. Var redzēt, kādi ir mūsu vietvalži. Kā var apgalvot, ka apsveicama ir jebkura ekonomiskā darbība? Tā nerunā sava novada patriots. Manuprāt, vajadzētu saukt pie atbildības tos, kuri pagarināja būvatļauju. Ja pirms tās izsniegšanas būtu rīkota sabiedriskā apspriešana, tad HES netiktu celts,” satraukumu neslēpj alūksnietis Igors Dzilna.

Biologs Armands Roze atzīst, ka jebkurš HES uz upes ir tas pats, kas asinsvadu sistēmai trombs. Tā tiks sapostīta trīs veidos – gan tās straujtece, gan oļu sanesums, gan akmens krāvumi. Izcērtot kokus un krūmus, saule uzkarsēs ūdeni, tāpēc lašveidīgās zivis ies bojā.

“Man nekad nav šķitis, ka daru kait ko sliktu. Kādreiz uz Vaidavas ir bijušas 19 hidroelektrostacijas. Turklāt Karvas HES darbojās daudzus gadus, dodot enerģiju dzirnavām, gaterim, kā arī ražoja elektroenerģiju. Vēl var redzēt vecā aizsprosta vietu, ir saglabājusies ēka, uz kuru izbūvēta ūdens caurule. Žēl, ka pirms būvdarbu sākšanas neviens nepaskatījās, kāda aizaugusi un piegružota bija apkārtne – drupas un krūmi. Līdz ar HES būvi tiks sakārtota apkārtne un ierīkota peldvieta, kā arī piebraucamie ceļi un ūdens ņemšanas vieta ugunsgrēku dzēšanai. Hidroelektrostacijā tiks nodarbināti trīs līdz pieci cilvēki,” stāsta SIA “Patina” īpašnieks Aldis Stūriška.

Lasi vairāk 11.maija laikrakstā "Alūksnes Ziņas"vai pērc maksas rakstu šeit .

Komentāri 16

Lāsma

Neesmu iedziļānujies šajā jautājumā, taču bija izdevība aplūkot Vaidavu ar visiem iesāktajiem darbiem, tur viss izrakņāts. Ja likumu apturēs, tā arī paliks. Liekas, ka cilvēki grūti pieņem pārmaiņas, būtu sakopta vide, varbūt rastos jaunas darbavietas. Zivis izvēlētos citu nārsta vietu. Gandrīz vai gribās piekrist HES būves īpašniekam- tur šobrīd nekā nav, bet ar laiku izveidosies skaista vide.

pirms 9 gadiem, 2011.07.02 12:18

Šī info ir jānosūta Igaunijas dabas atbildīgajām institūcijām. Varbūt ES instances var iejaukties?

pirms 9 gadiem, 2011.05.17 10:26

joks ar Debesu Tēva ziņu

Būtu liels joks,kad Debesu Tēvam labpatiktos Vaidavas gultni pamainīt apejot HESu,a ko tad teiktu "gudrie".HES paliktu sauss ,kā mūmija betona sarkofāgā...reizēm dabai patīk jokot....

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 22:21

Lejupteces HES darboņiem nudien tur nav nekāda sakara,jo viņiem turpat vēl nedaudz zemāk ir foreļu audzētava un kā zināms forelēm ir vajadzīgs tīrs un AUKSTS ūdens,kas pa visam nebūs,ja uzcels hesu karvā!!!!

Šitas tā nedrīkst palikt!!!

Kur tagad ir visi zaļie draugi?

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 18:48

fredene to fredim

Ej, nu lielais biznesmeni, necel nu gaisa pilis un vēja ģeneratoru vietā, kur nav vēja, bet labāk nāc mājās, vakariņas jau galdā.

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 18:19

bebrs

kāda ažiotāža! vai tik tas nav kāds pirksts ko vada šīs upes lejupteces Hes darboņi?

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 14:25

Fredis

?... Es celssu veejaggeneratoru un nemaksaassu neko, nejau uznneemeejs ir vainojams pie nodokllu sisteemas. Kas Tev traucee izveidot "privaatu kantori"?

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 13:32

?

Fredi! Par ko Tev prieks?! Par to, ka "privāts kantoris" ražo elektrību un no Tavas nodokļu naudas tiek apmaksāts dubultais tarifs?!

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 13:11

...

nav manīts, ka tās dūņas, kas Hesu uzdambējumos sakrājas, pūst un smird, kāds pēc tam tīrītu no upes laukā....

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 12:45

nne- vietējais

nu par lielo labumu no šis būves būtu jau apskaidrots daudz, bet kā tad paliek ar to dabu- vai nebūs nākotnē plūdi', vai to peldvietu tiešām uzturēs kāds skaistu un tīru, kas būs Hesa krastos, vai apkārtnes māju pagrabi neapplūdīs...kas būs ar tām forelēm...ko saka dabas speci...

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 12:35

Fredis

Beidziet kasiities, varbuut vajadzeeja uzraut AES, ja ir ieguldiiti tik lieli liidzeklli neviens vairs to neapturees, saakat kustinaat smadzenes un pakallas lai izveidotu savu uznnemumu, prieks ka ir veel uznneemiigi cilveeki, kuri necciikst bet dara...

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 12:11

anna

Izskatās, ka suņi rej, bet karavāna iet tālāk... Darbi ne uz mirkli netiek pārtraukti, viss notiek, jo acīmredzot, šo karavānu lobē lieli vīri...

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 11:06

gribulv

gribu iepazīties ar Hesa sargu un pavadīt romantisku vakaru Vaidavas krastā. Neatteikšos aplūkot sarga mājiņas iekšpusi, dzīvoju laukos un mīlu dabu, esmu skaista un atsaucīga jauniem izaicinājumiem.

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 10:31

forelīte

paskatijos bildes, šausmas, kas tur darās!!! Kā tas viss tik tālu varēja aiziet???Celiet gaismā varoņus! Tauta grib zināt!

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 10:28

zinoshais

Buuvvaldee viens otrs jau sabijies ne pa jokam...

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 09:41

malenietis

Jā...rupji sakot visa Latvija jau ir izcūkota un p.......a,nu ir pienākusi kārta MALĒNIJAI.Acīmredzot,kādam krīze nekad nav bijusi,gaidīja izdevīgu laiku,lai paveiktu savus netīros darbus.Cilvēki ar veselām smadzenēm tādas lietas nedara,vai arī nav kur likt NETĪRO NAUDU.Kut bija pagasta vecis,vai arī tam rīkle ir piebāzta ar naudu???????????????
Žēl Vaidavas.....nu vairs nevarēs raiti aiznest skumjas zilā jūriņā...būs vēl daudzus gadus sirdī sāpes.

pirms 9 gadiem, 2011.05.11 06:50

Citas ziņas