Dubulto maksu 1

Alūksnes novada publiskajās ūdenstilpēs divkāršos Ministru Kabineta noteikto maksu par rūpnieciskās zvejas rīku limita vienību. Šādu lēmumu pēc plašām diskusijām pieņēma Alūksnes novada pašvaldības deputāti decembra sēdē.

Ņemot vērā vietējās zvejas priekšrocības, tirgus pieejamību un vērtīgo zivju sugu sastāva nozveju, nolemts maksu divkāršot – no 40 santīmiem par metru uz 80 santīmiem par metru. Lēmums attieksies uz Alūksnes novada publiskajām ūdenstilpēm Ilgāja (Latvijas Republikas daļā), Indzera, Muratu (Latvijas Republikas daļā), Sudalezera (Alūksnes novada teritorijā), Vaidavas ezerā, kā arī Pededzes upē  (teritorijā no Alūksnes upes ietekas).

“Atsijās” maksātnespējīgos
Deputātos raisījās diskusija par to, ka tā tomēr nav priekšrocība Alūksnes novada iedzīvotājiem, ja maksu vēlas palielināt. Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “ALJA” direktors Māris Lietuvietis uzsver, ka tā tieši būtu priekšrocība vietējiem iedzīvotājiem, jo viņiem nebūtu jādodas uz citu novadu ūdenstilpēm, kas izmaksas zivju ieguvē sadārdzinātu vēl vairāk. Deputāts Ēriks Mediss secina, ka tagad tos, kas ir mazāk spējīgi maksāt, vienkārši atsijās.

“Pašpatēriņa zvejai paliek tas, ko nepaņem komerczveja. Piemēram, ja kāds Indzera ezerā piesakās komerczvejai uz visiem noteiktajiem 590 metriem, tad viņam ir priekšroka. Problēma ir tā, ka zivis ezeros ir izķertas un vajag kaut kādus līdzekļus, kā atjaunot zivju krājumus. Būs ļoti labi, ja visas rūpnieciskās zvejas rīku limita vienības netiks izpārdotas - tad vismaz daļu zivju spēsim nosargāt,” stāsta M.Lietuvietis.

Ar laiku tīklus aizliegs
No deputātiem izskanēja jautājums, vai pašvaldība ir tiesīga samazināt zvejas tīklu metrus. M.Lietuvietis uzsver – ir tiesīga, bet tad vajag argumentētu pamatojumu. Alūksnes novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Laimonis Sīpols joko – ja uz ezera nav makšķernieku, tas jau ir spēcīgs pamatojums, jo apliecina, ka nav zivju, ko ķert. M.Lietuvietis pauž, ka ar laiku Alūksnes novada publiskajās ūdenstilpēs būs jāaizliedz zvejot ar tīkliem, jo tas ezera apsaimniekošanai peļņu nenes.

Deputāts Dzintars Adlers pauda, ka neviens jau nevar izkontrolēt, cik zivju konkrētais cilvēks ar tīkliem izvelk no ezeriem. “Pieļauju, ka tas ir desmitreiz vairāk, nekā viņi oficiāli uzrāda Vides pārvaldei,” saka Dz.Adlers.  Tam iebilda deputāts Ē.Mediss. “Zivis no ezeriem “izkāsa” kolhozu laikos, bet atpakaļ mazuļus neielaida. Tagad nav tā, ka tās “izkāš” vietējie iedzīvotāji ar tīkliem. Problēmu ar zivju resursu trūkumu nevar atrisināt, dubultojot maksu par tīklu. Tad jau labāk vispār aizliegt zvejot ar tīkliem, kā tas jau ir Alūksnes ezerā, lai gan no šāda aizlieguma Alūksnes ezerā nav būtiski palielinājušies zivju resursi,” domā Ē.Mediss.

Grib nosargāt dabisko nārstu
Alūksnes novada pašvaldības jurists Arturs Upīts rosina nākotnē, lai risinātu šo problēmu, samazināt izsolāmo tīklu limitu un daļu no tiem paturēt pašvaldībai, nelaižot izsolē un neizmantojot vispār. “Izsolāmajiem tīkliem var arī noteikt ļoti lielas acis, lai mazās zivis netiktu ķertas. Protams, paralēli tam jāatjauno arī zivju resursi,” saka A.Upīts.

M.Lietuvietis norāda – lai veiktu kontroles darbu publiskajās ūdenstilpēs, arī ir nepieciešami līdzekļi. “Neuzskatu, ka maksas dubultošana ir liela nauda. Ja mēs nespējam atražoties, publiskajās ūdenstilpēs mākslīgi ielaižot zivju kāpurus vai mazuļus, tad vajag ieviest līdzekļus, lai mēs varētu nosargāt dabisko nārstu,” viņš saka.

Komentāri 1

Gubernators

Zalie patriot, kas notiek ar aluksnes ezeru?tas aizaug!! vai vasara var daudz lidakas nokert, pasi veci lielas, gadoties pat pari desmit mazizmera, kur tad taisniba? Lai labak Adlers muti tur!!!
bet ko lai dara tie kas dzivo pasa ezera krasta?80 sant metraa, vai var atpelnit??!

Ko daris sabiedrisko ezeru unspektori piem Indzera ez. visi privatipasnieki?
Pietiks, japerk helikopteri!

pirms 11 gadiem, 2009.12.31 21:30

Cope un medības