Jābūt bargiem pret ūdelēm

Samazināt Amerikas ūdeļu skaitu ar lamatām pie Papes ezera centīsies dabas parka “Pape” darbinieki. 

Patlaban ezera apkārtnē izliktas trīs lamatas, kurās izmēģina dažādas ēsmas. Kā pastāsta Pasaules dabas fonda (PDF) pārstāvis Ints Mednis, PDF pārstāvji no Lielbritānijas izmēģināšanai pasūtījuši desmit lamatu, kurās dzīvnieciņus var noķert dzīvus.
“Rietumeiropā to sen jau dara, Latvijā pagaidām šāda veida lamatas izmēģinātas Kaņierī un Engurē,” stāsta I. Mednis. Pagaidām vēl nevienu dzīvnieku noķert neesot izdevies, tāpēc tiekot izmēģinātas dažādas ēsmas, ar kurām labāk tos pievilināt.

Amerikas ūdeles kļuvušas par lielu draudu putniem ne tikai pie Papes ezera, bet visā Latvijā. Vairākus gadus, rudenī, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes students Ritvars Rekmanis Liepājas ezerā pie Reiņu meža laivu piestātnes centies uzskaitīt nomedītos ūdensputnus un secinājis, ka pērn mednieku guvums bijis visai niecīgs. “Ja citus gadus augustā vīri nomedī pa astoņdesmit līdz simt pīlēm, tad šogad tikai ap četrdesmit,” viņš norāda. R. Rekmanis papētījis Liepājas ezera apkārtni un secinājis, ka pēdējos gados savairojušās Amerikas ūdeles izēd gan olas no ligzdām, gan iznīcina tikko izšķīlušos perējumu.

Viņaprāt, ūdensputnu medības pērn vajadzējis sākt pāris nedēļu vēlāk, jo, iespējams, daudz putnu zaudējuši pirmo perējumu, ligzdojuši otrreiz. Augusta sākumā ezerā novēroti daudz jaunputnu, kas vēl nav iemācījušies lidot un pat tādi, kas vēl nav apspalvojušies. “Pozitīvi ir tas, ka pēdējo trīs gadu laikā neviena aizliegta putnu suga Liepājas ezerā nav uzskaitīta kā nomedīta, lai gan tas nenozīmē, ka mednieki to nedara. Jebkurā gadījumā šī tendence samazinās gan Liepājas ezerā, gan Latvijā kopumā,” pastāsta biologs.

Tādi plēsēji kā Amerikas ūdele un Usūrijas jenotsuns, viņaprāt, jāmedī sistemātiski, katru sezonu. Arī viņš spriež, ka ūdelēm vislabāk izlikt speciālus slazdus.

Cope un medības