Maijs ir līdaku mēnesis 2

Ar 1.maiju ir atļauta līdaku makšķerēšana no laivas un krasta Alūksnes ezerā, tāpēc novada pašvaldības aģentūras “ALJA” darbinieki īpašu uzmanību pievērsīs makšķerēšanas noteikumu ievērošanai, kā arī licenču iegādei.

Licences pērk mazāk
Šā gada pirmajos mēnešos ir pārdotas 120 makšķerēšanas licences. Tas nav daudz, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem šajā laika periodā. Cilvēkiem trūkst naudas, tāpēc maz pērk licenci par 2 latiem dienai, 5 latiem mēnesim vai 10 latiem sezonai. Izdevīgāk ir iegādāties licenci gadam par 15 latiem. Taču maijā arī tad ir jāiegādājas vēl licence, ja vēlas makšķerēt, spiningot (velcēt) no laivas vai krasta. “Pašlaik aktīvi pērk maija licences, lai gan tās ir vēl dārgākas – 20 lati mēnesim vai 5 lati dienai. Dienai licenci iegādājas galvenokārt iebraucēji, kas vēlas te atpūsties makšķerējot,” stāsta aģentūras darbiniece Dace Bukša.
Vairāki alūksnieši vēlas, lai vietējiem makšķerniekiem tiktu samazināta licences cena. Aģentūras direktors Māris Lietuvietis atzīst, ka tas nav iespējams, jo citādi nespēs nodrošināt finansējumu zivju resursu atjaunošanai ezerā. “Atlaides jeb bezmaksas licences ir tiem, kuriem pieder zeme pie Alūksnes ezera, un domes pilnvarotām personām, kuras sabiedriskā kārtā darbojas aģentūras labā. Piemēram, piedalās ezera krasta sakopšanas talkā vai reidos, lai atklātu pārkāpējus. Tiesa, tās ir gada licences, bet maijam arī viņiem ir jāpērk licence. Maijā lomi ir lielāki, tāpēc licences maksa ir augstāka,” skaidro M.Lietuvietis. Vēl bezmaksas licences var saņemt bērni un pusaudži vecumā līdz 16 gadiem, kā arī cilvēki, vecāki par 65 gadiem, un invalīdi.

Murdus liek laivu būdās
Reidos atklāts, ka murdi tiek likti laivu būdās, kur tie nav pamanāmi. Tās ir aizslēgtas, tāpēc rodas grūtības pierādīt pārkāpumus un konfiscēt zvejas rīkus. “Pirmdienas reidā atradām divus murdus, kas bija ārpus laivu būdām. Taču ir pamats domāt, ka tie ir arī būdu iekšienē. Ir uzsāktas sarunas ar pašvaldības un valsts policiju par iespējām novērst šos makšķerēšanas noteikumu pārkāpumus,” norāda M.Lietuvietis. Laivu būdas atrodas ezera ūdenī, tāpēc visas zivis, kas peld gar krasta joslu, nokļūst murdā.
Maijā pastiprināti tiks kontrolēta makšķerēšana un spiningošana, pārbaudot, vai netiek pārsniegts noteiktais zivju daudzums – 5 līdakas – un vai līdakas nav mazākas par 50 centimetriem. Tagad daudzi zvana aģentūrai, pārmetot iepriekšējos gados pieļauto zemizmēra līdaku makšķerēšanu. “Šī informācija ir novēlota. Centīsimies reaģēt operatīvi, lai tādu gadījumu būtu mazāk,” uzsver M.Lietuvietis.

Gatavojas pavairot plēsoņas

Pašlaik tiek izstrādāts projekts zivju mazuļu ielaišanai ezerā. Tas Zivju fondā ir jāiesniedz līdz 30.aprīlim. “Nav pamata projektu neatbalstīt, jo par pagājušo gadu paredzētās iemaksas fondā ir veiktas, tāpēc varam prasīt piešķirt līdzekļus. Tiesa, šajā ekonomiskajā situācijā pilnīgi droši nevaram būt. Turklāt šis finansējums tiek dalīts Lauku atbalsta dienesta programmā,” informē M.Lietuvietis. Ja tomēr nesaņems finansējumu līdaku vai zandartu mazuļu ielaišanai ezerā, tad būs jāmeklē līdzekļi pašvaldības budžetā.

Komentāri 2

Murmulis

Vajag tik vēl pielikt licenzēm cenu... tad jau nopirks... :D savādāk tak pa lēto kurš gan pirks...

pirms 10 gadiem, 2010.04.30 05:16

Cope un medības