Meža cūkas jau uzklūp jaunajiem kartupeļiem 5

Alūksnes un Apes novados daudzviet meža cūkas paspējušas izrakņāt kartupeļu laukus. Šobrīd gatavojas ziemas kvieši, kas arī tām labi garšo. Lai sējumus un stādījumus nosargātu, lauksaimnieki cer uz mednieku palīdzību.

Pagaidām lielu postījumu nav
“Par lieliem postījumiem nevar runāt, taču šur tur īpašniekiem ir jau norakts kāds stūrītis kartupeļu. Turpmāk paredzams, ka cūkas būs tur, kur aug ziemas kvieši. Mednieki jau apmēram zina tās vietas, kuras ir jāsargā. Neko citu nevar darīt – jāsēž tornī, jāgaida un jāmedī meža cūkas. Parasti tās baroties iziet krēslas stundās, tomēr droši pateikt nevar, kad tās nāks vai nenāks,” spriež Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris par medībām Laimonis Kļaviņš.

Viņš secina, ka arī cūkas šajā karstajā laikā negrib līst laukā no meža. Tomēr iespējams, ka jau pēc 17.00 tās dodas uz kartupeļu lauku. Bet citreiz cūkas var parādīties tikai uz rīta pusi. “Tas nozīmē, ka mednieks var sēdēt tornī visu nakti arī velti. Turklāt medīt atļauts tikai tad, ja mērķis ir labi saskatāms. Tiesa, tagad naktis ir gaišas, tikai pāris stundas ir tumšākas,” norāda L.Kļaviņš.

Aktīvie mednieki sargā laukus
Bejas mednieku kolektīva vadītājs Arvīds Bērzkalns atzīst, ka arī viņa kartupeļos bijušas meža cūkas, lai gan lauks atrodas gandrīz Bejas centrā. “Agrāk stādītos kartupeļus var jau ēst, un cūkas tos atrod. Pie katra stūra tās nosargāt nevar. Tiesa, pie lielākajiem laukiem ir torņi un tur sēž mednieki. Ne tikai ziemas kviešos, arī auzās meža cūkas varētu mieloties apmēram pēc nedēļas,” stāsta mednieks. Kolektīva rīcībā ir pārvietojami torņi, kurus aizved tur, kur tiek apdraudēti sējumi vai stādījumi. “Kaut ko jau nosargāt var. Ja izšauj, tad kādu nedēļu cūkas tur nerādās. Taču nekad nevar zināt, kur tās parādīsies. Gadās, ka torni gan uzslej, bet cūkas tā arī neatnāk,” atzīst A.Bērzkalns. Tiesa, aktīvu mednieku ir kļuvis mazāk. Tāpēc labi tur, kur nav lauku, kas jāsargā.

Biedē ar dažādām metodēm

Tiesa, meža cūku medīšana nav vienīgais veids, kā pasargāt lauksaimniecības kultūras no tām. Sevišķi par to jādomā tiem lauksaimniekiem, kuri nevēlas slēgt līgumus ar mednieku kolektīviem par medīšanu savās platībās. Mazākiem laukiem apkārt mēdz sakarināt skārda bundžas, kas vējā skan. L.Kļaviņš norāda, ka var izmantot arī dažādas smaržvielas, kas nav patīkamas ne cilvēkiem, ne meža zvēriem. Specializētajos medību piederumu veikalos ir aerosola baloniņi, kuru saturs nav patīkams ožai. Tad varētu būt ieteicams līdzeklis nelielu lauku īpašniekiem, tikai tas jālieto saskaņā ar norādēm: ik pa 8 – 10 metriem pa lauka perimetru ierokami stabiņi, pie kuriem piestiprina filca strēmeles, uz kurām izsmidzina aerosolu. Apmēram ik pēc 3 – 4 nedēļām tās “jāiesmaržina” no jauna. “Daži izmanto elektrisko ganu, citi atskaņo mūziku. Katrā vietā cilvēki izdomā kaut ko, bet visefektīvākais ir drāšu pinuma žogs, kuru ierok zemē, lai meža cūkas neparaktos zem tā,” uzskata L.Kļaviņš.

Komentāri 5

Janis

nu nu zemniek odze, nebuutu mednieku, nebuutu tev kartupelu, jo mednieki nevar iet kur grib un saut kur grib! Taakaa samierinies ar to ka tev ir kartupeli un neuzbruk cuuku bari katru dienu! :)

pirms 10 gadiem, 2010.07.31 12:21

arvils

Bejas mednieku kolektīva vadītājs Arvīds Bērzkalns atzīst, ka arī viņa kartupeļos bijušas meža cūkas lai gan lauks atrodas Bejas centrā.

pirms 10 gadiem, 2010.07.10 01:32

zents

es nezinu kas jūs tāds cienītais ''odze'' esat bet valoda jums kā lāga zellim.Man jau sen bija aizdomas,ka tur notiek kas netīrs,bet ka masoni būtu cūkas šitā zākājuši brīvmūrniekiem redzot,nevarēju iedomaties.

pirms 10 gadiem, 2010.07.10 01:13

odze

es esmu zemnieks un noskatijos zeitgeist, tagad man ir skaidrs, kas jūs mednieki tādi patiesībā esat, jūs esat brīvmūrnieku vergi, kuri ieved mūsu mežos cūkas un veicina kartupeļu ražas zagšanu izmantojot dzīvības formas, jūs netikai nozogat kartupeļus, bet iegūstat no tiem gaļu pa taisno, ak jūs mežabrālības algotņu aģenti! jūs esat brīvmūrnieku fermeri. ILLUMINATI koki.

pirms 10 gadiem, 2010.07.10 01:09

zents

man ka medniekam ar 50 gadu stāžu jāsaka paldies cūkām kas apēd tos sūda tupeņus pectam vinas vieglak no torņa nobliezt

pirms 10 gadiem, 2010.07.10 01:02

Cope un medības