Pavairo un aizsargā zivju krājumus 5

Alūksnes novada pašvaldības aģentūra “Alja” veiksmīgi strādā divos svarīgākajos darba virzienos – vairāk nekā iepriekšējos gados Alūksnes ezerā ielaisti zivju mazuļi un regulāri rīko reidus, lai atklātu maluzvejniekus. Būtisku atbalstu sniedz sabiedriskie zivju inspektori un iedzīvotāji.

Atrod maluzvejnieku laivu
Alūksnes ezera krastā trešdien tika atrasta laiva, ar kuru pēc aģentūrai sniegtās informācijas nelegāli zvejojuši maluzvejnieki. Viņi krēslā ar lukturiem bija braukuši ezerā. “Vietā, kur cilvēki viņus bija redzējuši, tīklus neatradām. Iepriekš domājām, ka viņi lika tīklus, bet acīmredzot tos jau vilka ārā. Laiva bija noslēpta, bet to atradām. Ja īpašnieki pēc tās ieradīsies trīs dienu laikā, tad lemsim par tālāko rīcību,” stāsta “Aljas” direktors Māris Lietuvietis. Viņš atzīst, ka šādu gadījumu nav daudz. Rudenī ezerā makšķerē daudz velcētāju. Viņi samet ēsmu un pēc tam ar laivu brauc gar sēkļu malām pa dziļumu, tās ir vietas, kur parasti liek tīklus. “Maluzvejnieki pa dienu neatstāj tīklus, jo makšķernieki velcējot tos var aizķert. Tad parasti informē mūs, tāpēc tīklu gandrīz nav. Tagad pastiprināti kontrolēsim, vai kaut kur tomēr nav ielikti tīkli, kas varētu traucēt spiningošanas sacensību norisi. Tagad strādājam arī ārpus darba laika,” uzsver M.Lietuvietis.

Gadskārtējās spiningošanas sacensības “Honda kauss” notiks 23.oktobrī. Tām jau pieteikušās 62 komandas (katrā 2 makšķernieki).

Lems par zivju pavairošanu nākamgad
Aicinot uz spiningošanas sacensībām, norādīts, ka Alūksnes ezers ir zivīgs. Acīmredzot šādu apzīmējumu saista ar regulāru zivju krājumu pavairošanu. ”Esam izpildījuši to, ko bijām paredzējuši. Zandartu mazuļi tika ielaisti divos piegājienos – kopā 59 700. Tas bija iespējams ar Zivju fonda atbalstu diviem projektiem un pašvaldības līdzfinansējumu, kopējā summa ir vairāk nekā 6600 latu. Arī gandrīz 10 000 līdaku mazuļu ielaišanai projektu atbalstīja fonds, bet aģentūra par saviem līdzekļiem iegādājās 10 000 vēdzeļu mazuļu,” komentē M.Lietuvietis. Arī šogad saimnieciskā darbība ir devusi ienākumus, kurus aģentūra varēs izmantot zivju krājumu papildināšanai. Vasarā zušu mazuļus iegādājās par aģentūras nopelnīto naudu. Tā bija jau ceturtā reize, kad ezerā tika ielaisti zuši.
Drīzumā paredzēts kopā ar aģentūras konsultatīvās padomes locekļiem spriest par ezera apsaimniekošanu nākamajā gadā. Pieredze liecina, ka visos ezeros katru gadu ielaiž galvenokārt līdaku mazuļus. Bet par zandartu krājumu palielināšanu vēl spriedīs. “Varbūt labāk nogaidīt kādus trīs gadus, lai redzētu, kā mainās zivju populācija ezerā. Tai vajadzētu krietni pieaugt, jo šie zandarti bija ataudzēti no 5 līdz pat 20 centimetriem. Tas nozīmē, ka lielākie var parādīties makšķernieku lomos ziemas mēnešos,” spriež M.Lietuvietis. Viņš cer, ka makšķernieki sapratīs – zandarti vēl nebūs sasnieguši atļauto izmēru, tāpēc tos vajadzētu atlaist ezerā. Pēc gada tie sasniegs kilograma svaru un būs labs loms.

Komentāri 5

Honda

Uz mačiem jau ir pieteikusies 71 ekipāža, būs interesanti, redzēs, ko rādīs Lideri un ko spēs alūksnieši!

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 20:10

:-)

Zuši jau ir tie, kas dod iespēju ielaist citus zivju mazuļus.

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 20:01

zutiss

nu zušus jau var ķert arī makšķernieki ;)

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 14:08

kk

Viss ir ok, bet zušus gan neredzu jēgu ielaist jo tos jau tikai Melderis ķer :)

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 12:15

Cope un medības