Stirnu palicis maz 14

Šķiet, daudzi šoziem iedomājas, kā klājas stirnām. Kāpēc tās gandrīz nekur nevar redzēt? Sniega sega mežā nav dziļa, tāpēc stirnas var atrast barību – mellenājus, viršus, sīkus zariņus, koku un paparžu pumpurus, kā arī dažkārt pērno kūlu vai sienu, ko mednieki piegādā barotavās.

“Laika apstākļu dēļ līdz šim stirnas ir izdzīvojušas. Tepat ap manu māju kādas desmit stirnas uzturas. Tiesa, pēdējās dienās tās nemanu, varbūt aizgājušas mežā. Stirnām galvenie ienaidnieki ir lūši, kurus vairs nevar medīt, jo limits jau ir nomedīts. Tie stirnām pakaļ dzinās gandrīz līdz mājām. Aukstumu stirnas izturēja labi, jo sniegs mežā nav dziļš. Tām nav grūti atkasīt sniegu, lai varētu gulēt uz zemes,” stāsta Bejas mednieku biedrības priekšsēdētājs Arvīds Bērzkalns.

Viņš redzējis lūša saplosītu stirnēnu. Stirnas māju tuvumā uzturas tāpēc, ka mežā tām uzglūn plēsoņas. Mednieks norāda, ka mežā stirnu pēdu ir maz, vairāk to var redzēt apkārtējos laukos. A.Bērzkalns secina, ka barības pietiek, jo stirnas nav pat ēdušas tām aizvesto sienu. Tiesa, pavasara atkusnis vēl ir tālu. Turklāt sola, ka šajās dienās pamatīgi putinās, tāpēc grūti prognozēt, kā stirnām klāsies turpmāk. Mednieki otro gadu šos skaistos briežu dzimtas dzīvniekus nemedī. “Domāju, ka stirnas nevarēs medīt vēl vismaz piecus gadus. Atceros, ka pēc 1996.gada stirnu skaita ievērojama krituma pagāja astoņi gadi, kamēr situācija uzlabojās. Tagad divas iepriekšējās ziemas ir bijušas kritiskas stirnām. Tiesa, “sēklai” dzīvnieki ir palikuši, turklāt tie ir spēcīgākie,” spriež A.Bērzkalns. 

Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris Laimonis Kļaviņš atzīst, ka šī ziema stirnām ir labvēlīga. Taču daļu no dzīvnieku mazumiņa, kas vēl ir palicis, apēd  lūši un vilki. Nenoliedzami, ka plēsoņām barības bāze ir vajadzīga. Taču tāpēc turpina sarukt stirnu skaits. Turklāt jau ir sācies suņu laiks, kas ne mazāk apdraud stirnas. “Ir tāda sajūta, ka suņu saimnieki nemaz neieklausās brīdinājumos un aicinājumos neļaut suņiem klaiņot apkārt un trenkāt stirnas. Kamēr saimnieki netiks sodīti, tikmēr acīmredzot nekas nemainīsies. Ja kāds suns ir saplosījis stirnu, tad izrādās, ka tam saimnieka vairs nav, jo neviens neatzīstas,” skaidro L.Kļaviņš. Medniekiem klaiņojošos suņus atļauts šaut, ja tie ir tālāk par 200 metriem no apdzīvotas vietas. Tāpēc atkal un atkal ir jāskaidro, ka suņiem ir jābūt piesietiem. Tiesa, kamēr nav sērsnas, sunim ir grūtāk noķert stirnu. Taču nereti to dara vairāki suņi.  

Par atlikušo stirnu daudzumu precīzi varēs pārliecināties pavasarī, kad dzīvniekus skaitīs. “Es daudz braucu pa visu virsmežniecības teritoriju. Stirnas nav dzīvnieki, kurus varētu neieraudzīt, ja tie ir. Taču tās gandrīz nekur neredz. Tas nozīmē, ka, vizuāli vērtējot, var teikt, ka to skaits ir sarucis,” secina L.Kļaviņš. Tiesa, var pieļaut, ka stirnas nerādās, jo “apdzīvojamās platības” tagad tām pietiek.

Komentāri 14

monstrmagnets

tad tapec nevar atrast papardes ziedus - stirnas visus PAPARZU PUMPURUS jau ziemaa aped...
.....
.....
.....
P.C. kadi analfabeti tos rakstus "atvemj"

pirms 8 gadiem, 2012.03.17 13:20

Uzskaite

Jauks teksts, davai Laimonis veiks uzskaiti no auto, pa ceļiem.........stirna tak noteikti tagad nāmāk ceļa malā uz pieputinātam pļavām....... kas Jūs auni ko......

Es daudz braucu pa visu virsmežniecības teritoriju. Stirnas nav dzīvnieki, kurus varētu neieraudzīt, ja tie ir. Taču tās gandrīz nekur neredz.

pirms 8 gadiem, 2012.03.02 09:44

Likums

Kļaviņš gan nemāk izteikties, pēc viņa teiktā var katris mednieks šaut kur grib aiz pilsētas robežas, tam bija jāskan šādi:
Par klaiņojošiem suņiem (izņemot šķirnes medību suņus) un kaķiem atzīstami jebkurā gadalaikā medību platībās tālāk par 200 metriem no apdzīvotām vietām vai dzīvojamām mājām brīvi klejojoši kaķi un suņi bez uzpurņa vai reģistrācijas žetona.

pirms 8 gadiem, 2012.03.02 09:40

B**tloni**

Maskalibrenei arī ir vītņstobrs ja Jūs nezinājāt !

pirms 8 gadiem, 2012.02.28 18:30

:

Galvenais pārtaisīto bisi vajag aiznest uz policiju un piereģistrēt, tad varēs visu šaut oficiāli, un ja ir nošauta stirna, tad vajag uzzvanīt uz mežniecību. tas viņiem vajadzīgs statistikai. Es zinu, ļoti daudzi tā dara, turpat var dabūt konservu kārbas gaļas konservēšanai.

pirms 8 gadiem, 2012.02.27 20:44

:)

jaa, paartaisa karabiini, jo karabiines iegaadei atljauju nevajag.

pirms 8 gadiem, 2012.02.27 19:39

zinu

Ir taisnība pirmajam komentam! Esmu dzirdējis no pirmavotiem, kā tas darās. Mazkalibrene ar klusinātāju un labs tēmeklis ( vai nu lāzera, vai optiskais) un viss notiekās! Divsimtmetri nostāk jau neko nedzird, tā kā netīro darbiņu var strādāt meža dienesta degungalā! Bet kā var karabīni pārtaisīt par bisi, nezinu! Karabīnei ir vītņstobrs, bet bises ir gludstobra.

pirms 8 gadiem, 2012.02.27 06:36

:

Kā nopērk karabīni, kā viņu pārtaisa par bisi un galvenais KĀPĒC??? Skan apmēram tā, nopērk Audi, par samaksu pārtaisa par Žiguli un tad mauc dragreisā.

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 15:17

hm

Japiekriit buus vien 1. komentaara rakstiitaajam, jo tieshaam ir dazhi taadi indiviidi, kas taa dara

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 14:46

b

neka laikam. Stirnas vinus apeda noteikti
Bet par stirnam runajot, tad vinu pie manam majam apmeram ir tik pat cik visus gadus.

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 12:39

Kā ar tiem 2 suņiem, kas meklētājiem pazuda Laurencenē!?

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 12:00

karabīne

Pirmais komentētājs laikam saēdies ieskābušu sienu.

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 09:41

:)

Izlasīju iepriekšējo komentāru un gandrīz nokritu no krēsla, autor, ko tu pīpē?

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 08:39

:(

zinu, ka zemnieki lauku seetaas ljoti daudz nogalina stirnu - ieseej pie maajas auzu laucinju, nopeerk karabiini, paartaisa par bisi - maksaa aptuveni 80 lati un nogalina. Baismiigi vispaar.

pirms 8 gadiem, 2012.02.24 08:04

Cope un medības