Stirnu skaits samazinājies par trešdaļu 2

Meža zvēru uzskaites dati liecina, ka to skaits ir nedaudz palielinājies vai palicis tāds pats kā iepriekš. Izņēmums ir stirnas, kurām pagājusī bargā un sniegotā ziema nebija labvēlīga.

“Stirnu skaits salīdzinājumā ar pagājušā gada uzskaiti ir samazinājies vidēji par 36 procentiem. Tiesa, ne visur samazinājums ir vienāds. Alūksnes un Apes novada mežos stirnas cieta vairāk, jo tur vēl tagad vietumis ir sniegs mežos. Tagad stirnu skaits ir apmēram tāds, kāds tas bija 2006.gadā – 14 805. Tāda situācija ir visā valstī. Tāpēc mednieki spriež, ka viņi vērtēs situāciju. Acīmredzot limits tiks noteiks 15 līdz 20 procentu robežās, lai populāciju noturētu un ļautu tai augt,” stāsta Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris medību un iekšējās kontroles jautājumos Laimonis Kļaviņš.

Palielinās aļņu medību limitu
Aļņu skaits ir palielinājies līdz 2245 dzīvniekiem. Par aļņu savairošanos liecina postījumi mežos. L.Kļaviņš spriež, ka dziļajā ziemā aļņi bijuši mazkustīgi, tāpēc to uzturēšanās vietās ir grauztas gan priežu, gan egļu audzes. “Tas liecina, ka dažā vietā aļņu blīvums ir liels. Aļņu medīšanas limitu ir paredzēts palielināt līdz 23 – 24 procentiem no uzskaitītajiem dzīvniekiem. Turklāt katru gadu apmēram 40 procenti tiek medīti dzīvnieki, kas ir jaunāki par gadu. Tie ir ēdelīgākie,” norāda L.Kļaviņš. Arī staltbriežu ir nedaudz vairāk - 1477 (2006.gadā – 937), taču tos ir paredzēts medīt tikpat, cik pērn – vidēji 11 procentus dzīvnieku. Turklāt dati liecina, ka ne tikai pērn, bet arī iepriekšējos gados visu šo dzīvnieku medīšanai noteiktie limiti netika sasniegti. “Aļņus nomedī 70 līdz 80 procentus no atļautā daudzuma. Līdzīga situācija ir ar briežu un sevišķi ar stirnu medīšanu, kas pērn nomedīta tikai puse no limita. Ko nenomedīja, to paņēma dabas stihija, lūši, vilki un klaiņojošie suņi,” secina L.Kļaviņš. Viņš atzīst, ka ir arī pozitīvs moments – izdzīvojuši ir spēcīgākie dzīvnieki.

Nomedī labi, ja pusi no atļautā
Meža cūku skaits ir saglabājies pērnā gada līmenī, bet nomedīta ir tikai puse no atļautā daudzuma. To ir gana daudz – 5623.  L.Kļaviņš norāda, ka nevajadzētu pārņemt daža laba mednieku kolektīva pieredzi – barot meža cūkas un tās nemedīt. Tad tās sāk nākt uz mājām, posta zemnieku kartupeļu un labības laukus. “Galvenais ir nepieļaut, lai sākas iedzīvotāju sūdzības. Tad situācija tiek saasināta. Lai gan cūkām barības pietiek, tās, protams, vēlas panašķoties,” secina L.Kļaviņš. Arī bebru skaits palicis gandrīz nemainīgs, bet tos medī vēl mazāk. “Bebrus varēja medīt līdz 30.aprīlim, tāpēc šo datu vēl nav. Taču provizoriskā informācija liecina, ka būs nomedīts tikpat, cik pērn. Tagad bebrs ir nelimitēts dzīvnieks, tāpēc esmu uzdevis apkopot informāciju, cik bebru ir nomedīts aprīlī, kad citu medījumu nebija. Bija jūtams, ka mednieki ir aktivizējušies uz bebriem,” spriež L.Kļaviņš.  Protams, kā vienmēr topā ir vilki un lūši. Vilku skaits ir par 14 lielāks, bet lūšu ir par 7 vairāk, Ziemeļaustrumu virsmežniecības mežos to pavisam ir 114 un 331. “Jau vairākus gadus tiek medīts pa 20 lūšiem, bet tomēr to arvien ir daudz. Barības bāze – stirnu – ir pietiekama, tāpēc ar plēsoņas vairojas,” secina L.Kļaviņš. Lapsas, zaķi, jenotsuņi, caunas, āpši, seski., ūdeles un ondatras arī ir maz medītas. Šo dzīvnieku ādas nevienam nav vajadzīgas, tāpēc arī nav vērts tos medīt. Turklāt strādājošajiem trūkst laika medībām, bet bez darba palikušajiem medniekiem trūkst naudas dārgajam vaļaspriekam

Uz dzīvi apmetušies 11 lāči

Virsmežniecības mežos uzskaitīti 11 lāči, no kuriem 7 dzīvo Balvu mežos, un tikai pa diviem Alūksnes un Gulbenes mežos. Iepriekš lāči atnāca pāri robežai no Krievijas vai Igaunijas, bet tagad ir zināms, ka tie tepat gulējuši ziemas miegu. “Domāju, ka vismaz par 80 procentiem var teikt – viņi te dzīvo,” saka l.Kļaviņš. Viņš pieļauj, ka daudzi tagad baidīsies iet mežā ogot un sēņot.

Komentāri 2

jēgers

Visu ziemu bariņš stirnu barojās pa veco kolhoza Straumes ābeļdārzu, kā arī klaiņojoši un vaļā palaisti suņi no apkārtējām mājām.

pirms 10 gadiem, 2010.05.14 09:27

Cope un medības