Visticamāk, palielinās nomedījamo vilku skaitu

Līdz šī gada 18.janvārim Latvijā ir nomedīti 133 vilki, tāpēc, visticamāk, tiks palielināts medību sezonā nomedījamo vilku skaits, biznesa portālam "Nozare.lv" stāstīja Valsts meža dienesta (VMD) Medību daļas vadītāja vietnieks Jānis Ozoliņš.

Vilku 2009./2010.gada medību sezona sākās 15.jūlijā un turpināsies līdz 15.martam. VMD šajā medību sezonā ir atļāvis nomedīt 150 vilkus. "Acīmredzot arī šogad nāksies palielināt nomedījamo vilku limitu līdz 200 vilkiem tāpat kā pagājušajā sezonā, jo līdz vilku medību beigām vēl vairāk nekā divi mēneši, taču jau tagad ir atlicis neliels nomedījamo vilku skaits.

Tiesā pagājušās nedēļas nogalē ir pieteikts tikai viens nomedīts vilks. Šajā medību sezonā nomedīti galvenokārt kucēni un populācijas kodols ir palicis neskarts. Jāņem vērā arī tas, ka pagājušajā vasarā tika konstatēti lauksaimniecības dzīvnieku postījumi, tāpēc tiks noteikts papildus limits. Skatīsimies, cik būs palicis līdz medību sezonas beigām, taču, visticamāk, tiks atļauta 50 vilku papildus nomedīšana," sacīja Ozoliņš.

Viņš stāsta, ka nepietiekamo resursu dēļ šogad netiks organizēta diena, kurā tiks uzskaitītas dzīvnieku pēdas, kā tas bija iepriekšējos gados.

Šogad visvairāk vilku nomedīts Rūjienas un Naukšēnu apkārtnē, gar Krievijas un Lietuvas pierobežu, kā arī Kurzemē. Iepriekšējā medību sezonā liels vilku skaits tika nomedīts Vidzemes jūrmalā - Ainažu, Salacgrīvas apkārtnē, bet šajā sezonā nav nomedīts neviens vilks. Ozoliņš uzsvēra, ka svarīgi, lai vilku populācija nav koncentrēta vienā vai dažās Latvijas vietās, bet gan pa visu valsti.

Kā ziņots, 2008./2009.gada medību sezonā Latvijā tika nomedīti 200 vilki. Salīdzinājumā ar citu dzīvnieku populāciju pēdējos gados vilku populācija valstī ir nemainīga, ko nevar teikt par lūšiem, kuru skaits ir palielinājies visā valstī. Interesanti, ka vilku populācija atjaunojusies Igaunijas pierobežā.

Piemēram, 2005.gadā un 2006.gadā Limbažu rajonā šķita, ka visi vilki ir nomedīti, bet pērn Valmieras un Limbažu rajonā tika nošauti aptuveni 20% no visiem valstī nomedītajiem vilkiem. Igauņi un lietuvieši kopš 2004.gada medīja krietni mazāk vilku nekā Latvijā, tāpēc kaimiņvalstīs šo dzīvnieku populācija strauji palielinājās.

Arī šajā medību sezonā saglabāsies tādi paši medību reģistrācijas un ziņošanas nosacījumi kā iepriekšējos gados. Daļa no nomedītajiem dzīvniekiem tiks nodoti zinātniskiem mērķiem, lai ievāktu materiālus monitoringam. Lai noteiktu vilku vecumu, tiks ievāktas vilku ilkņa saknes, no vilku mātītēm tiks ievākti reproduktīvie orgāni, lai redzētu, cik daudz mazuļu bijis iepriekšējā metienā, tiks ievākts arī kuņģa saturs un ģenētiskie paraugi.

Monitoringa mērķis ir sistemātiski iegūt datus par starptautiski apdraudētu, bet lokāli plaši izplatītu sugu populāciju stāvokli saistībā ar pieļaujamām izmantošanas normām un paņēmieniem, proti, noteikt, vai populācijas sekmīgi atjaunojas pie dotās medību slodzes.

Vilku medības ilgst līdz noteiktā medību limita sasniegšanai, bet ne ilgāk par 31.martu.

Cope un medības