Piensaimnieki - bankrota priekšā

Malienas pagastā sestdien tikās Alūksnes un Gulbenes piena ražotāji. Tajā skaudri skanēja sāpīga atziņa, ka ar katru brīdi tuvāk nāk brīdis, kad, iespējams, vajadzēs likvidēt govis, jo ar 1.februāri to piens pārstrādei vairs nav vajadzīgs.

Ar zemniekiem tikties bija ieradies “Rīgas piena kombināta”, SIA “Zeltaleja” un a/s “Preiļu piens” pārstāvis. “Preiļu piens” būtu gatavs pārņemt visas zemnieku saimniecības, kuras pienu pārdeva “Rīgas piensaimniekam” ar SIA “Zeltaleja” starpniecību. Taču tām vajadzēs rēķināties, ka vismaz divus mēnešus kavēsies maksa par pārdoto pienu. Turklāt, tiek pieļauts, ka piena iepirkuma cena varētu vēl samazināties. ““Rīgas piena kombināta” pārstāvis piekrīt visam, ko saka un prasa zemnieki, arī pārstrādātāji esot gatavi protestēt, jo situācija piena nozarē ir daudz smagāka nekā izskatās pirmajā brīdī,” stāsta Ziemeru pagasta zemnieku saimniecības “Sliņķi” īpašniece Viola Lāce.

A/s “Smiltenes piens” pārstāvji piektdien apciemoja lielākās Gulbenes piena lopkopības saimniecības, izsakot piedāvājumu pieņemt pienu tikai no perspektīvākajām. Savukārt “Valmieras piens” ir gatavs atbalstīt Alūksnes rajona lielākās saimniecības, bet tām būs mazāka piena iepirkuma cena nekā līdzšinējiem piegādātājiem. “Ir skaidrs, ka “Rīgas piena kombinātam” mūsu piens neinteresē, jo esam ļoti tālu no galvaspilsētas. Sapulcē nevarēja vienoties, ka visi līdzšinējie piena piegādātāji “Zeltalejai” arī turpmāk būs kopā. Tiesa, “Preiļu piens” mūs visus pārņems tikai ar šādu nosacījumu. Atsevišķas lielās saimniecības izvēlas “Smiltenes pienu”, citas - “Valmieras pienu”,” secina V.Lāce.

Diemžēl premjers Ivars Godmanis nav atradis laiku tikties ar zemnieku organizāciju pārstāvjiem šodien, lai uzklausītu to prasības. Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze rīt valdības sēdē aicinās pieņemt lēmumu par ministrijas sagatavoto priekšlikumu iekļaušanu kopējā ekonomikas stabilizācijas plānā, bet Alūksnē un daudzviet Latvijā turpināsies zemnieku protesti.

Dzive laukos