Zemniekiem trūkst ticības valdībai

Pēc Alūksnes, Gulbenes, Limbažu un Valmieras rajona apmēram 200 lauksaimnieku protesta akcijas trešdien tiek gaidīta valdības rīcība lauksaimniecības nozares stabilizēšanā. Lai gan pirmdien ir paredzētas sarunas ar premjeru Ivaru Godmani un ministriem, jau nākamajā otrdienā protesta akcijas turpināsies daudzviet Latvijā.

“Alūksnē pulksten 10.00 Rūpniecības ielas automašīnu stāvvietā aicinām pulcēties zemniekus. Zinu, ka protesta akcijas tiek rīkotas arī Gulbenē, Valmierā, Limbažos, Liepājā, Saldū un citviet. Lai arī kāds būtu sarunu rezultāts ar valdību, visticamāk – akcijas notiks. Nav ticības, ka lauksaimnieku prasības tiks apmierinātas,” saka Ziemeru pagasta zemnieku saimniecības “Sliņķi” īpašniece Viola Lāce. Arī viņas saimniecība kā daudzas citas ir saņēmusi paziņojumu, ka ar 1.februāri pienu no tās nepieņems.

Prasa atbalstu kredītu atmaksā

V.Lācei tāpat kā Malienas, Mālupes pagasta zemniekiem, kuri piedalījās protesta akcijā pie Valmieras apvedceļa, radies secinājums, ka viņu prasības netiks pildītas. Lauksaimnieki prasa pasludināt pašreizējo situāciju nozarē par ārkārtēju. Tāpēc valsts starptautiskā aizdevuma daļa būtu jānovirza lauksaimniecības stabilizēšanai, nodrošinot finansiālu atbalstu lauksaimniekiem gan kredītu atmaksā, gan kredītresursu pieejamības nodrošināšanā, gan konkurētspējīga piena pārstrādes uzņēmuma izveidei, kā arī atbalstu pārtikas produktu eksportam. Prasībās uzsvērts, ka piena cena veikalā nedrīkst vairāk kā divas reizes pārsniegt piena iepirkuma cenu govju īpašniekiem. “Akcijai, protams, ir rezonanse. Tomēr nav ticības, ka kaut kas mainīsies. Alūksne ir pārāk tālu no Rīgas, un tur mūs neviens nesaprot, uzskata, ka te viss ir normas robežās,” secina Malienas pagasta padomes priekšsēdētāja Janīna Čugunova.

Zemnieku akcijas ir miermīlīgas
Šīs prasības ir izskanējušas dažādos aicinājumos, arī tautas sapulcē Doma laukumā 13.janvārī. Taču līdz šim samilzušās problēmas nav risinātas. Tādēļ rajonos lauksaimnieki gatavojas izbraukt smago tehniku uz ceļiem. Sanāksmē Valmieras rajona Kocēnu pagastā, kurā piedalījās arī Alūksnes rajona zemnieki, tika izvēlēti nākamo protesta akciju rīkotāji. V.Lāce norāda, ka Alūksnē otrdien protesta akciju rīko Normunds Lācis sadarbībā ar Austrumvidzemes lauku attīstības biroju. Savukārt visu akciju iniciators ir Kocēnu pagasta zemnieks Jānis Ločmelis. Viņš uzsver, ka akcijas ir miermīlīgas. Zemnieki nepulcējas, lai rosinātu nekārtības, bet gan lai paustu viedokli, aicinātu uz dialogu un efektīvu darbu. Tas, ka tik daudzi zemnieki ir gatavi nekavējoties savu lielo tehniku izbraukt uz ceļiem, liecina, ka zemnieku prasības ir pamatotas un tās ir jārisina nekavējoties.

Dzive laukos