Mīlas dziesmas neizzudīs, jo mīlestība ir skaistākais, kas ar cilvēku var notikt

Mūzikā ir sava burvība - tā veido patīkamu noskaņu un ir sabiedrotais mūsu ikdienas gaitās. Vai tas būtu roks, kas dod enerģijas lādiņu treniņa laikā, vai mīlas dziesmas romantiskas noskaņas radīšanai divvientulībā - mūzika veido bagātīgu sajūtu paleti, kas ietekmē cilvēku emocijas. Taču ne vienmēr mīlas dziesmas tapšanas process ir viegls, jo jāapsver dažādi aspekti, kas nosaka skaņdarba skanējumu un emocionālo paleti. Par mīlas dziesmu nemainīgo popularitāti un to, kā dziesmas veido emocijas, stāsta dziesmas “Ticot, mīlot un gaidot” mūzikas autors Helvijs Stengrevics.

Radošais ceļš no pirmās nots līdz skaņdarba nonākšanai pie klausītāja
Klausītāji dzird jaunas dziesmas katru dienu, bet atrast iedvesmu jaunas dziesmas rakstīšanai var būt izaicinājums. Tādos mirkļos komponists H. Stengrevics iesaka klausīties šobrīd aktuālo mūziku. “Dziesmu topos var atrast skaņdarbus katra gaumei un labpatikai - atliek tikai izvēlēties. Sekošana līdzi mūzikas tendencēm palīdzēs saglabāt mūsdienīgu skaņu dziesmas aranžējumos un melodijas meklējumos,” viņš iesaka.

Mūsdienās daudzo skaņdarbu virpulī ir ļoti grūti atrast melodiju, kurai jau nebūtu līdzinieku. “Ir tikai 12 skaņas, kuras tiek ekspluatētas jau gadsimtiem ilgi,” skaidro komponists. Viņš atzīst, ka pašam ir grūti klausīties mūsdienu popmūziku, jo bieži jaunās dziesmas liekas jau dzirdētas. “Ja kāda dziesma nav līdz galam izdevusies, nākas pat dungot līdzi citu dziesmu, kas ir ļoti līdzīga tai, ko tajā brīdī klausos. Bieži sievai saku - es tev dziedu oriģinālu,” smejoties stāsta komponists.

Komponēšanas procesā katrai dziesmai var būt savs radošais ceļš. “Strādājot jau ar gatavu dziesmas tekstu, process varētu būt salīdzinoši īsāks, kā arī veidojas noskaņojums un izpratne par to, kādā stilā un emocionālajā paletē būs šī dziesma,” skaidro komponists. Kaut gan dziesmas tapšanas procesi ir līdzīgi, tie nekad nav identiski, turklāt katram komponistam ir sava individuālā pieeja. “Es, personīgi, pēdējā laikā dodu priekšroku secībai, kad vispirms sarakstu mūziku un tad meklēju, kas varētu sarakstīt tekstu,” atzīst H. Stengrevics, aprakstot savu pieeju dziesmu rakstīšanai. Viņš atgādina, ka jebkurā gadījumā svarīgi arī paturēt prātā potenciālo dziesmas izpildītāju - kādas ir viņa vokālās spējas un dziedāšanas stils.

Emociju izpausmes mūzikas pavadījumā
Bieži vien konkrēti skaņdarbi izraisa mūsos konkrētas emocijas - prieku, bēdas un reizēm pat dusmas. Tomēr, lai gan lielai daļai cilvēku viena dziesma izsauks līdzīgas emocijas, komponists Stengrevics apgalvo, ka nav viena standarta dziesmas uzbūvei, kas izraisītu šīs spilgtās emocijas, jo cilvēku uztvere ir ļoti atšķirīga. “Primāri emociju veidošanai svarīgs ir dziesmas teksts, un nevar būt tā, ka ir jautra melodija, ja dziesmas vārdi ir skumji,” skaidro komponists.

Mīlas dziesmās klausītājus uzrunā gan dziesmu vārdi, ar kuriem saistās pašu pieredze, gan arī melodija. H. Stengrevics atzīst, ka jaunībā pats nekad nebūtu iedomājies, ka dziesmas vārdiem varētu būt tik liela nozīme, pats vienmēr vairāk uzmanības pievērsis tieši muzikālajai daļai jebkurā skaņdarbā. Attiecībā uz to, kas visvairāk saista klausītājus mīlas dziesmās, komponists atgādina, ka dziesmu klausīsies pārsvarā ar muzikālo karjeru nesaistīti cilvēki, tāpēc jāņem vērā, ka svarīgāki tiem būs dziesmas vārdi. Lai tajos varētu ieklausīties netraucēti, Huawei produktu apmācību vadītājs Aleksandrs Jekimovs iesaka izmantot ērtas un skaņu izolējošas austiņas. “Bezvadu austiņas Huawei Freebuds 3 ir lielisks palīgs, lai saklausītu un saprastu katru mākslinieka izdziedāto vārdu. Tās lieliski likvidē apkārtējā vidē esošos trokšņus, ļaujot pilnībā ieklausīties un izbaudīt mūziku“, stāsta Aleksandrs.

Mīlas dziesmas saistošā pievilcība

Klausītājiem varētu šķist, ka ir kāds noslēpums, radot šādas atmiņā paliekošas mīlas dziesmas, taču komponists pārliecinoši apgalvo, ka nekāda noslēpuma nav ne mīlas dziesmai, ne kādam citam aspektam. “Jebkura izdevusies dziesma vienmēr uzrunās ļaužu masas, ja, protams, ir iespēja to nospēlēt lielai auditorijai,” skaidro H. Stengrevics. Tiklīdz kā dziesma nokļuvusi pie lielākas auditorijas, tā noteikti atradīs ceļu pie īstajiem klausītājiem, kam tā iepatiksies un kas vēlēsies to klausīties savās ikdienas gaitās. “Labas bezvadu austiņas ar trokšņu slāpēšanas jeb noise cancelling funkciju, kas iestrādāta arī Huawei Freebuds 3 ļauj sadzirdēt katru dziesmas niansi neatkarīgi no tā, kur cilvēks atrodas - trokšņainā autobusā vai burzmainā veikalā,” stāsta A. Jekimovs.

Laikam ejot, dažādas dziesmu aktualitātes ir nomainījušas viena otru, bet mīlas dziesmas vienmēr ir bijušas topu augšgalā. Komponists uzskata, ka mūsdienās aktuālākas varētu kļūt tādas tēmas kā cilvēktiesības, planētas piesārņošana, kari, cilvēku masveida migrācija u. c. “Nedomāju, ka mīlas dziesmas kādreiz izzudīs, jo mīlestība ir skaistākais, kas ar jebkuru cilvēku dzīvē var notikt,” romantiski atzīst H. Stengrevics.

Izklaide