Apzina bērnu veselību

Vakar Alūksnes novadā viesojās “Mobilais veselības aprūpes centrs”, kas ir 12 metrus garš moderns transporta līdzeklis, kas pielāgots diagnostisko un profilaktisko medicīnas pakalpojumu sniegšanai. Visu dienu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti sniedza bezmaksas veselības aprūpi  28 Alūksnes novada bērniem.

Rīta pusē mobilais veselības centrs piestāja Malienā pie speciālās pirmsskolas izglītības iestādes “Mazputniņš”, kur veselības pārbaude tika veikta 20 bērniem. Viņu veselības stāvokli novērtēja neiroloģe Inese Kazaine un acu ārste Una Epnere. “Mobilajā veselības aprūpes centrā” sastaptās bērnu māmiņas atzina, ka šāda medicīnas speciālistu viesošanās tuvu dzīvesvietai ir ļoti vērtīga. “Ļoti labi, ka viss notiek tepat uz vietas. Ir grūti bērnu aizvest, piemēram, pie neirologa uz Rīgu. Bērns garajā ceļā sagurst, kļūst niķīgs un ārsts bērnu nevar apskatīt, kāds viņš būtu ikdienā. Ne vienmēr arī līdzekļu ir pietiekami, lai izbraukātu visus ārstus,” pauž mazās Ineses māmiņa Ivita Krevica.

“Vajadzīga bija abu speciālistu konsultācija, jo šīs lietas iet roku rokā. Nākamreiz varētu atbraukt alergologs. Pati strādāju medicīnas iestādē un redzu, ka mazajiem pacientiem vajadzētu alergologa konsultāciju kā mums Alūksnē nav,” stāsta I.Krevica. Arī Lailas un Linarda audžumamma Marika Vancāne piekrīt, ka būtu vajadzīga alergologa konsultācija. “Vērtīgi būtu arī vecākus apmācīt, kā pareizi darboties ar bērniem, kuriem, piemēram, ir astma. Kā elpināt un kā audzināt. Iepriekš man nav bijis saskares, un gribētu zināt, kā bērnam būtu labāk. Bērni šobrīd vispār ir slimīgāki. Kad man pašai auga lielie bērni, tad tā nebija,” klāsta M.Vancāne.

“Mūsu mērķis ir bērniem Latvijas novados padarīt pieejamākus medicīniskos pakalpojumus, nodrošināt regulāras primārās medicīniskās pārbaudes un savlaicīgu norīkojumu pie kvalificētiem speciālistiem. “Mobilais veselības aprūpes centrs” palīdz ietaupīt finanšu līdzekļus, sniedzot pakalpojumus tuvāk mājām,” stāsta centra programmas direktore Vija Tirzmale. Ikvienā viesošanās reizē bērnus pārbauda divi speciālisti. “Vēl bez acu ārsta un neirologa piedāvājam alergologa, astmas speciālista, endokrinologa, kardiologa, gastroenterologa konsultācijas. Pavisam nesen atklājām programmu priekšlaikus dzimušiem bērniem, kurā vienlaikus vienu bērniņu skatās četri speciālisti,” skaidro V. Tirzmale.

Dienas otrajā pusē mobilais veselības centrs devās uz Alūksni, kur divu bērnu veselības stāvokli novērtēja neirologs, bet seši bērni saņēma acu ārsta konsultāciju. Veselības ministrijas veselības veicināšanas koordinētāja Ingrīda Sniedze stāsta, ka šādu konsultāciju nepieciešamība izvērtēta kopā ar novada ģimenes ārstiem. “Tieši ārsti sākotnēji bija tie, kas norādīja pēc šādu konsultāciju nepieciešamības. Ne vienmēr vecāki bērnu var aizvest pie speciālista, jo tas prasa laiku un naudu,” stāsta
I.Sniedze un norāda, ka katrs ģimenes ārsts izvērtējis, kuriem bērniem pirmajiem vajadzētu saņemt šo konsultāciju. Nākamreiz “Mobilais veselības aprūpes centrs” Alūksnē varētu viesoties maijā.

Skolu ziņas