Atceras novadnieci tās jubilejā

Šonedēļ Apē ar vairākiem pasākumiem tiek atzīmēta novadnieces dzejnieces, prozaiķes, dramaturģes un tulkotājas Elīnas Zālītes 110.dzimšanas diena, kuru atceroties tika rīkotas tikšanās ar skolēniem, literāri vakari, kā arī piemiņas brīži pie viņas un viņu vecāku atdusas vietām.


„Tik lieli pasākumi nedēļas garumā notiek tikai apaļajās gadskārtās,” norāda Elīnas Zālītes memoriālās mājas Apē ekspozīcijas pārzine Mudīte Kaktiņa. Ja citkārt E.Zālītes jubileja tiek atzīmēta, interesentiem memoriālajā mājā pulcējoties uz pasākumu intīmākā gaisotnē, tad šonedēļ kāds pasākums notika ik dienu.

Iepazīst novadnieces biogrāfiju

Visu nedēļu E.Zālītes memoriālajā mājā notika ekskursijas, kur skolēni tika aicināti iepazīties ar novadnieces bērnību, vecākiem un skolas gaitām, kā arī gūt priekšstatu par viņas tālākajās dzīves un darba gaitām.

Tāpat bērni un jaunieši varēja aplūkot E.Zālītes personiskās lietas un memoriālo istabiņu, kur, kā stāsta M.Kaktiņa, radīts iespaids, it kā viņa pati būtu tur nupat bijusi – uz galda iedegta lampa, turpat noliktas viņas brilles, pildspalva un kafijas tasīte. „Tā doma ir radīt sajūtu, it kā viņa būtu tikko piecēlusies un aizgājusi pēc kafijas,” stāsta ekspozīcijas pārzine.

Tiekoties ar jaunāko klašu audzēkņiem, kopā lasīts stāsts par ezīti šņākonīti. Tiesa, šis stāsts nav izlasīts līdz galam, lai vēlāk bērniem pašiem būtu interese paņemt rokās grāmatu un izlasīt visu stāstu. Tas arī izdevies, jo vēlāk 2.klases bērni lūguši skolotāju, lai noteikti neaizmirst šo grāmatu paņemt.

Pulcējas atdusas vietā

M.Kaktiņa atklāj, ka lielākais no jubilejas pasākumiem noticis vakar, kad Apes tautas namā tika rīkota literāri muzikāla kompozīcija „Es palikšu gaismā”. Tajā lasīta E.Zālītes dzeja, ko papildinājuši Apes mūzikas skolas audzēkņu priekšnesumi un sieviešu vokālais ansamblis.

Savukārt dienu iepriekš delegācija no Apes devusies uz Rīgu, kur Raiņa kapos atrodas E.Zālītes atdusas vieta. Tur noticis piemiņas brīdis ar puķēm, svecēm, kā arī nelielu dzejas kompozīciju. Līdzīgs piemiņas brīdis plānots arī šovakar, kad apenieši dosies uz E.Zālītes vecāku atdusas vietām Apes pilsētas kapos. Lai gan ar šo pasākumu E.Zālītei veltītā jubilejas nedēļa noslēgsies, M.Kaktiņa norāda, ka joprojām interesenti varēs iepazīties ar Apes bibliotēkā skatāmo literatūras izstādi „Viršu ziedu šūpotā...”, kurā interesenti var iepazīties ar autores pašas rakstītajiem un tulkotajiem darbiem, kā arī fotogrāfijām, kas tapušas viņas dzīves laikā.

Skolu ziņas