(papildināts) Alūksnes vidusskolā valkā formas 19

Sākot ar septembri Alūksnes vidusskolas 2.,3.,5 un 6.klašu skolēni nēsā skolas formas - zilas vestes ar skolas simboliku. Alūksnē šī ir vienīgā skola, kurā ieviesta obligāta formu nēsāšana, lai gan dažās rajona skolās tās jau ieviestas sen.

Ideja apspriesta jau sen

Iecere par skolas formām radusies jau pirms diviem gadiem. „Sākumā sarunas notika vairāku skolu starpā, tika organizētas pat skolas formu skates. Dažādu apstākļu dēļ iecere palika tikai iecere,” saka Alūksnes vidusskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Ilze Līviņa. Toreiz neesot bijusi skaidrība ar audumiem, tērpu izskatu, cenām. Turpretim tagad firmas „Destra - Label” pārstāvis Alvis Bukovskis ierosinājis īsteno pilotprojektu un bijis gatavs dažām klasēm dāvināt formu elementus. „Kopīgi nonācām pie secinājuma, ka tās būs vestes. Tumši zilo krāsu izvēlējāmies, jo skolēni ikdienā nēsā džinsus un zils pieskaņojas vislabāk. Ir arī izšūta skolas emblēma – varavīksne, kas simbolizē dažādās tautības, kas mācas mūsu skolā,” saka I.Līviņa.

Skola nav modes skate

„Formas ir lietišķas un atturīgas, piemērotas skolas videi, jo skola tomēr nav modes skate. Protams, sākumā tas tiek uztverts kā personības apspiešana, tomēr daudzi jau atzinuši, ka formās jūtas labi, tās rada kopības sajūtu un piederību tieši šai skolai. Jau skolā būtu jāmācās ģērbties lietišķi, jo daudzās profesijās ir jānēsā formas,” norāda I.Līviņa. Viņa arī stāsta, ka tas nemaz nav tik dārgi kā sākumā liekas. „Esmu novērojusi, ka skolēni apģērbam tērē daudz naudas. Tomēr kas ir primārais skolā – apģērbs vai zināšanas?” saka I.Līviņa. Viņa arī atklāj, ka vecāki formu ieviešanu uztvēruši normāli un iebildumu neesot bijis.

Bērniem formas patīk

2.klases audzinātāja Sanita Čibala atzīst, ka formas disciplinē bērnus. „Ir vizuāli patīkami skatīties uz bērniem. Formas izskatās skaisti un ir kolektīvisma sajūta,” saka S.Čibala. Vien jāpiemin, ka skolas formas vestes nēsā arī skolotāji, kas pasniedz stundas attiecīgajām klasēm, tādejādi mudinot to darīt arī bērniem. 2.klases skolēni, Liene Paramonova un Artūrs Raiņiks, stāsta, ka viņiem skolas formas vestes patīk un tās ir ērtas. Liene gan atzīst, ka ir dīvaini visiem būt vienādiem.

Pagaidām vēl nav zināms kā formu nēsāšana tiks organizēta turpmāk. I.Līviņa atklāj, ka vestes ir iecerēts ieviest visiem skolēniem – sākumskolas, pamatskolas un vidusskolas klases tās nēsātu atšķirīgās krāsās. Pašlaik vien neskaidrs ir jautājums par finansējumu.

Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas skolotāja Alda Liepiņa stāsta, ka formas skolā tiek valkātas jau septiņus gadus. „Pirms septiņiem gadiem pirmie, kas sāka nesāt formas bija toreizējā 1.klase, tradīcija turpinājās un katra nākošai 1.klasei arī bija formas,” skaidro A.Liepiņa. Meitenēm formā ietilpst sarafāns, bet zēniem bikses un veste. „Sākumā izjūtām pretestību, bet tagad formas atbalsta gan vecāki, gan paši bērni. Nereti ir tā, ka ar vienām drēbēm bērns dzīvojas gan pa mājām, gan pa skolu, gan ballītēm, turpretim formas ir tikai skolas apģērbs,” saka skolotāja.

Komentāri 19

Markuss

Doma apsveicama, taču piekritīšu, ka dizains gan varēja būt tīkamāks un modernāks (kas tā vispār par modi taisīt tik neglītas vestes? Tas pats attiecināms uz AGVģ orķestri, kuru formas ir maigi sakot atbaidošas un īpaši neatšķiras no sētnieku vestēm :) ). Un kāpēc tikai dažām klasītēm jānēsā formas? Ja skolā grib ieviest šādu tradīciju, tad formas vajadzētu visiem, gan sākumskolas skolēniem, gan pamatskolas skolēniem, gan vidusskolas skolēniem.. Jo tik tiešām dažām vidusskolas skolniecēm vajadzētu padomāt ko un kā vilkt uz skolu, nevis katru dienu uz skolu iet tādā izskatā kā uz naktsklubu. Tas nav gluži normāli, ka cilvēks uz skolu iet tikai tāpēc, lai "pastilotu" un izrādītu savus plikumus- šim mērķim vairāk piemērotas būtu diskotēkas..

pirms 12 gadiem, 2008.09.30 16:12

māmiņa

Atbalstu daļēju formas tērpu, tikai ir stipri jāpadomā par auduma kvalitāti ( vestīte jau ir paspējusi nopūkoties un nemaz neizskatās skaista) un atbilstošu izmēru ( bērnam iedotā vestīte derēja mammai).

pirms 12 gadiem, 2008.09.16 12:49

mamma

Rakstā jau gan ir ka vienīgajiem ir dāvinātas formas, ko paši vecāki nav iegādājušies. Man visnotaļ prieks, ka par formām izraisījusies diskusija un apsveicami, ka arī citās skolās ir formas, jeb kaut kas vienojošs. Tas tikai veicina katra cilvēka kopības sajūtu un cieņu vienam pret otru.
Nezinu gan vai tas, kas piemin padomju laikus pat nojauš kā tas bija - tas bija pavisam citādi, un tagad ļoooooooti daudzas skoas Latvijā valkā skolas formas.
Lai veicas visiem kas grib ko mainīt pašreizējā anarhijā, kas valda skolā!

pirms 12 gadiem, 2008.09.15 20:59

Liene

Pilniigs bezsakars taas formas. Kaarteejais Liivinjas stulbums. Un kur var veel taaaaadas smukas formas uzkjiileet.(labi, par to dizaineris) :D
Cerams vecaaki nesabijaas no saviem beerniem..

pirms 12 gadiem, 2008.09.13 19:19

Ārprāts kādas tās vestes-ja jau grib formas tad vismaz kautcik modernākas.Tie bērniņi izskatās nožēlojami-tā krāsa atgādina padomju laikus .Vestes ir bezformīgas ,kā maisi.

pirms 12 gadiem, 2008.09.11 18:23

Es

Ļoti atbalstāms gadījums.Pilnībā pievienojos tiem, kas uzskata, ka skolas formas ir obligātas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.11 12:49

formiņa

Teikums - "Alūksnes vidusskola kļuvusi par vienīgo skolu Alūksnes rajonā, kur skolēniem jānēsā skolas formas." ir gaužām aplams!!! Pirms rakstīt tādus apgalvojumus, raksta autorei vajadzētu būt uzmanīgākai. Piekrītu par Bejas pamatskolu, tur 1.kl.skolas formas ir no šā mācību gada, bet Apes vidusskolā jaukās skolotājas Aldas Liepiņas klasēm skolas formas ir jau vairākus gadus!!! tādēļ - šajā jomā Alūksnes vidusskola nav izcēlusies, ja arī viņi paši tā apgalvo.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 22:42

@@--Mmmm

Klausies ko Tu murgo vecos laikus sagribeji vissus vienadus,tanis formas staiga ja ta patik , nevajag uzspiest otram

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 20:53

@@--Mmmm

Klausies ko Tu murgo vecos laikus sagribeji vissus vienadus,tanis formas staiga ja ta patik aizstavi

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 20:50

kate

hmmm... un kur tad ņēma finansējumu šīm mazliet nekādajām vestītēm? neredzu tām praktisku pielietojumu!

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 20:07

tētis

Formas vidusskolai ir - nu tik mudīgi visi uz šo skolu, kur līmenis augs uz vella paraušanu. Kazi AVĢ drīz izkonkurēs.... Smieklīgi.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 19:45

Mmmmm

Oi, tikai, @@, nevajag tagat plaši slavināt cilvēktiesības, tur kur sākas sabiedrības intereses, tur viena indivīda tiesības beidzas, vai to Tev juristi nepastāstīja???

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 16:48

zuze

Patiesībā jau tā skolas formu lieta ir dikti laba. Nav jau tik traki, kā padomju laikos, tas kaut nedaudz disciplinē, neviens jau neliek vilkt uniformas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 15:43

@@

Privat skola diktesiet savus noteikumus, bez bernu piekrisanas, nedrikst piespiest, kautko tadu

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 13:45

@@

Milie jus zinat , kad tas ir cilvek tiesibu parkapums ,ja aizies lidz tiesai zaudesiet, varat pajautat juristam, mes tacu esam eiropa, tad pedogogi ari lai staiga uniformas, ka ir ko?

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 13:42

Fabs

Vajadzetu gan, es piekritu. Jo daza uz skolu kaa uz modes skati! Un par macibam vispar piemirst.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 11:04

zaza

Un ka ar 10.11.12 klasu damam?varbut tiesi vinas vajadzetu ieterpt formas,un ne tikai vidussskola

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 10:55

astere

Nav tiesa, ka Alūksnes vidusskola ir vienīgā skola Alūksnes rajonā, kur nēsā skolēni formas. Bejas pamatskolā 1.klasītei arī ir savas skolēnu formas, kuras arī izskatās jauki.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 10:22

Skolu ziņas