Pirmklasniekiem nodrošinātas brīvpusdienas

Sākoties jaunajam mācību gadam, visi pirmklasnieki varēs pusdienot par brīvu. Tāds ir Ministru kabineta lēmums, kurš pieņemts pēc Valsts prezidenta Valda Zatlera ierosinājuma nodrošināt brīvpusdienas pirmo četru klašu audzēkņiem.

Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes vadītājs Marģers Kamerāds atzīst, ka diemžēl ierosinājums nav guvis pilnīgu atbalstu valdībā. “Iespējams, ka vizītes laikā Alūksnē prezidenta dzīvesbiedre Lilita Zatlere, pusdienojot Alūksnes vidusskolā,  secinājusi, ka daudzi skolēni neēd pusdienas, jo vecāki nevar samaksāt par tām. Jau drīz pēc šīs vizītes izskanēja prezidenta priekšlikums par brīvpusdienām,” uzskata M.Kamerāds.

Nodrošina dārzeņus un ābolus
Valsts viena skolēna pusdienām piešķir 80 santīmus dienā. Iespējams, ka lauku skolā tik daudz pat nevajag. Turpretim pilsētas skolās var gadīties, ka ir jāpiemaksā pašvaldībai vai vecākiem. “Skolas lauciņos ir izaudzēti kartupeļi un saknes. Domāju, ka arī ābolu netrūks. Vecāki noteikti tos vedīs skolai, jo ir izdevīgi par atvesto produkciju saņemt talonus pusdienām,” stāsta Sikšņu pamatskolas direktore Una Reķe. Viņa domā, ka nebūs sarežģīti nodrošināt veselīgu ēdināšanu ne tikai pirmklasniekiem, bet arī citiem skolēniem.

Tiesa, īpaši tiks pārbaudīts, vai valsts piešķirtais finansējums tiek izlietots veselīgu produktu iegādei. Ir noteiktas normas, cik dārzeņu, gaļas, zivju, piena produktu un augļu jābūt pirmklasnieka ēdienkartē. “Skola laukos ir tā vieta, kur bērni var saņemt vismaz lielāko daļu uzturā nepieciešamo produktu. Par brīvu pusdienas saņems septiņi pirmklasnieki. Vai viņu pusdienām pietiks ar 80 santīmiem, šobrīd vēl grūti pateikt. Pagājušajā mācību gadā bija jāmaksā mazāk, bet tagad produktu cenas ir augušas,” spriež U.Reķe. Viņa atzīst, ka brīvpusdienas ir nepieciešamas ne tikai pirmo četru, bet visiem pamatskolas audzēkņiem. Mūsu kaimiņu valstī – Igaunijā tās ir nodrošinātas.

Brīvpusdienas ēd visi skolēni
Trešo mācību gadu Annas pamatskolā visi audzēkņi varēs pusdienot par brīvu. Tiesa, pirmklasnieks ir tikai viens, tāpēc par pārējo (apmēram 30 skolēnu) pusdienām maksā pašvaldība. “Veselīgs uzturs ir vajadzīgs visiem. Nevar likt galdā ne kečupu, ne cīsiņus, lai gan bērniem tie garšo. Iespējami daudz jāizmanto zaļumi, augļi un dārzeņi,” atzīst pamatskolas pavāre Rudīte Smirnova. Viņa atzīst, ka nevar iztikt ar to, kas izaudzis skolēnu vecāku dārzos. Daudz produktu ir jāiegādājas veikalos, taču tur veselīgu pārtiku grūti atrast. Vienīgi biezpiens, sviests, bet citos ir izmantoti konservanti un krāsvielas. “Mums par visu maksā pašvaldība, tāpēc var izvēlēties labākas kvalitātes produktus, kuri ir arī dārgāki. Nezinu, kā būs skolās, kur par pusdienām būs jāmaksā vecākiem. Desas ir lētākas, bet tās nedrīkst izmantot,” uzsver R.Smirnova.

Skolu ziņas