8. septembrī Viktora Ķirpa Ates muzejā Pļaujas svētki 9

Sestdien, 8. septembrī Alūksnes novada Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā Pļaujas svētku pasākumā aicinām izbaudīt mūsu senču tradīcijas un seno lauku darbu darīšanas prieku Vidzemes lauku sētā.

Pļaujas svētki, kam šogad dots moto „Riti raiti ratenīti", sāksies pulksten 11 ar piemiņas brīdi muzeja dibinātājam un veidotājam Viktoram Ķirpam. Savukārt no pulksten 11.30 visā muzeja teritorijā ikviens apmeklētājs varēs vērot un līdzdarboties dažādu seno darbu darīšanā.

Pasākuma rīkotāji Pļaujas svētkos īpaši mīļi gaidīs ierodamies Kalncempju pagasta iedzīvotājus. Gandrīz katra kalncempiešu ģimene ir bijusi iesaistīta muzeja veidošanā, palīdzot tapt ēkām vai papildinot muzeja krājumu ar vērtīgiem priekšmetiem, tādēļ viņiem kā goda viesiem Pļaujas svētku apmeklējums būs bez maksas. "Muzeja kolektīvs lepojas ar Viktora Ķirpa ieguldījumu  muzeja izveidē un to arvien apbrīno arī apmeklētāji. Esam lepni, ka varam turpināt viņa aizsāktās tradīcijas," uzsver Pļaujas svētku režisore Ina Rubene.

Par Pļaujas svētku atklāšanas brīža muzikālo noformējumu jau otro gadu rūpējas Zintis Cepurnieks. Alsviķu pagasta deju kopa „Jandāls" un tās vadītāja Ilze Līviņa savukārt atklāšanas pasākumu ietērps horeogrāfiskos deju soļos. Visas svētku norises vadīs Aigars Veldre.

Pasākuma norisi kuplinās Jaunlaicenes folkloras kopa „Putnis", Ziemeru un Lejasciema folkloras kopas, Briežuciema etnogrāfiskais ansamblis un Rencēnu folkloras kopa „Rota". Gan folkloras kopu dalībnieki, gan arī Kalncempju pagasta dzimtu ļaudis svētku laikā darīs dažādus senos darbus, kurus pasākuma apmeklētāji varēs ne tikai vērot, bet arī paši aktīvi iesaistīties un izmēģināt savas prasmes. Te būs labības kulšana ar spriguļiem un kuļmašīnu, graudu malšana ar rokas dzirnavām, linu un vilnas apstrāde, kalšana un koka karošu grebšana, veļas mazgāšana un stērķeles gatavošana. Sievas saimes mājā strādās rokdarbus, te kurēsies arī lielā maizes krāsns. Atbilstoši rudens ražas laikam apmeklētāji varēs nogaršot pasākuma laikā ceptas pankūkas, kartupeļu un dārzeņu plāceņus.

Visu svētku laiku darbosies amatnieku un mājražotāju darbu tirgus, būs dažādas jautras un atraktīvas izdarības, vizināšanās ar zirgiem. Tirgotājus, kas vēlētos Pļaujas svētkos piedāvāt savu produkciju.

Pļaujas svētkos aktīvi piedalīsies arī vairāki Vidzemes, tostarp Alūksnes novada, mazpulki. Astoņiem mazpulkiem, kuru vidū ir arī Ziemeru un Strautiņu mazpulki, šī būs Latvijas - Šveices programmas atbalstītā projekta noslēguma diena. Mazpulcēni muzejā ieradīsies jau agri no rīta, lai piedalītos lauku sētas rotāšanā. Apspēlējot svētku moto, iecerēts veidot ziedu bumbas. Viņi piedalīsies arī svētku atklāšanas pasākumā, kur mazpulcēniem uzticēts pienākums nest Latvijas valsts, Eiropas Kultūras mantojuma un Latvijas mazpulku organizācijas karogu. Plānots, ka svētku dienā mazpulku dalībnieki muzeja teritorijā iestādīs arī kādu lauku videi iederīgu košumkrūmu. Pasākuma laikā mazpulcēni piedalīsies lauku sētas rudens darbu veikšanā. Mazpulki organizēs arī loteriju, kurā visas lozes būs pilnas un katra no izlozējamajām lietām būs kāda mazpulcēna paša gatavota vai audzēta. Katrs mazpulks būs izveidojis savu prezentācijas stendu, lai Pļaujas svētku apmeklētāji varētu ar tiem iepazīties. Protams, ikviens svētku dalībnieks varēs pārliecināties par mazpulcēnu šī gada aktuālajiem darbiem gan ražas svētku dārzeņu izstādē, gan dzīvās dabas stūrītī, kur mazpulcēni rādīs savus aprūpētos dzīvnieciņus. Kā ik gadu, izstāžu zālē svētku apmeklētāji varēs apskatīt un arī iegādāties sev iepatikušās mazpulcēnu gatavotas vai audzētas lietas.

Pļaujas svētku apmeklētāji, kas ieradīsies tautas tērpā, par ieejas biļeti varēs maksāt pusi no tās cenas  

 

Komentāri 9

info

Informācija no afišas www.aluksne.lv :

Ieeja: pieaugušajiem 2.-ls, pensionāriem un skolēniem 1.- ls.
Tiem, kuri ierodas tautas tērpā, 50% atlaide!

Telefons informācijai : 26563597, e-pasts: [email protected]

pirms 9 gadiem, 2012.09.05 12:48

Ingeborga

Gribam tirgoties, kur telefoni, kur adreses, kaut epasts, vai kas tamlīdzīgs. Informācija līdzvērtīga nullei!

pirms 9 gadiem, 2012.09.05 11:54

Kur te Inai vaina? Labi, ka Ina glābj, kas glābjams, lai svētki notiktu! Sen bija redzams, kā viss beigsies ar vadītāju! Līmenis- cilvēks neizprot vārdu etnogrāfija un folklora nozīmi!

pirms 9 gadiem, 2012.09.03 17:26

to 21:18:24

Kāda vadītā? Vadītāja nu ir padzīta un uzreiz apslimusi. Būšot tiesas process ar domi.

pirms 9 gadiem, 2012.09.02 23:02

Pilna biļetes cena ir??? Vadītāja beidzot ir apguvusi tautas tērpa valkāšanas prasmi?

pirms 9 gadiem, 2012.09.01 21:18

Kultūra