Aicina sagaidīt saulgriežus 5

Jau septīto gadu Alūksnes muzejs aicina alūksniešus uz kopīgu saules sagaidīšanu  astronomiskajos vasaras saulgriežos - 21.jūnijā pulksten 4.15. Pasākums norisināsies Alūksnes ezera krastā, peldvietā “Vējiņš”.

Alūksnes muzeja izglītojoša darba speciāliste Inese Janēviča informē, ka šī saules sagaidīšana kļuvusi par skaistu tradīciju un tai izveidojies savs cienītāju pulks. Senatnē ļaudis no paaudzes paaudzē krāja zināšanas par cilvēka un dabas ciešo vienotību, par saules kustību debesīs. Saule bija pulkstenis, kas iezīmēja dienas iedalījumu laika cēlienos un sīkākos posmos. Tā bija gadalaiku un gadu mērītāja, gaismas, siltuma un auglības nesēja. Saule kalpojusi kā estētisko vērtību simbols, par ko mums vēsta tautasdziesmas, pasakas un teikas. “Latvieši, liekas, ir vienīgā tauta, kas vasaras vidū svin vasaras saulgriežus ar tādu vērienu. Svētku pamatā – cilvēku attiecību pilnveidošana ar savu radītāju un dabu. Sagaidīt sauli, kad tā savā triumfa gājienā sasniedz visaugstāko punktu, ir sena senču tradīcija, un mūsu vēlme ir senču bagātīgi sakrāto mantojumu nodot tālāk, konkrēti šo, saules sagaidīšanas rituālu,” teic I.Janēviča.
Ar saulgriežu tradīcijām, rotaļām, dziesmām un dančiem atnācējus rīta agrumā iepazīstinās un aicinās līdzdarboties Viļakas novada folkloras kopa „Rekovas Dzintars”.

Komentāri 5

Beidziet

Nu beidziet reiz to Anitu riet! Stāstīt var daudz slikta par otru, bet vienreiz pietiek! Ir bijis tik daudz interesantu lietu, ko darīja vecie muzejnieki! Paldies par to viņiem! Visi veco muzejnieku darbi ir bijuši slikti, bet, kur ir tie Jūsu sasniegumi? Nav muzejā nevienas izstādes par novada vēsturi. Nāk pilsētas svētki un kāds ir piedāvājums? Čiks! Ir tikai muzeja nosaukums, bet no muzeja tur nekā nav! Un arī nebūs, kamēr būs tāda attieksme pret sava novada cilvēkiem! Vienas intrigas un zākāšanās par visu! Sakātojiet savu darbu tā, lai muzejā ir vieta vēsturei, ne balagāniem! Būs viena diena un bumerangs lidos atpakaļ, kā likts!

pirms 7 gadiem, 2013.06.17 18:45

he

http://news.lv/Aluksnes_Zinas/2007/06/16/Aicina-kopigi-saukt-Sauli
Dace P. stāsta ko citu.

pirms 7 gadiem, 2013.06.17 13:27

ne velna tu nezini

Kādu darbus viņas paveikušas? Sagriezušas visu krājumu ar kājām gaisā, saveidojušas ne pēc muzeju krājuma sistēmas(to Rīgā pat apstiprināja).Vēl tagad laikam meklējat Anitas "nozagtos" priekšmetus un dokumentus un, ja kādu nejauši tai bardakā atrodat, tad "direktorīte" skrien uz prokorotūru atzīties, ka tas un tas atradies, ka tomēr Anita nav to papīru nozagusi!!! Visi par jums smejas. Lai nu kas, bet Anitai pat mats pie pirkstiem nelipa, viņa tiešām bija īsts krājuma glabātājs un sargātāja. Jūs vēl viņas personīgās mantas esat savākušas, jaunuzceptā "direktorīte" pat tās neļāva viņai paņemt, izmeta labu speciālistu kā suni pa durvīm, un neprotaties joprojām atgriezt personīgās lietas! Un ar ko tad slikta bija Jana? Vienīgais cilvēks, kas pārvaldīja 3 svešvalodas un strādāja ar ārzemniekiem? Nu netulkoja par velti darba laikā "direktorītei" personīgo saraksti, par to bija jāmet ārā? Kauna nav? Cik labi, ja kaut viens ir apjēdzis, ka ir jāstrādā zinātniski pētnieciskā darba virzienā, bet jums taču tur nav pat vēsturnieka, nav speciālistu, kāda runa var būt par zinātnisko darbu?. Vai jums nav kauna, ka mākslas izstādes sākusi rīkot bibliotēka, lai aizpildītu tukšumu, ko jūs esat radījušas. Un kā ir ar populāru novadnieku jubilejām? Nav nekā. Par novada vēsturi un labām ekspozīcijām no krājuma es nemaz nerunāju, jo tādu vispār nav un nebūs pie šitiem kadriem.

pirms 7 gadiem, 2013.06.17 10:09

zinu

Jā, Anita bija darbā un sarunā ar kolēģiem visi to arī paveica. Izrādās, ka tradīcija ir noturīga un šīi brīža darbinieki to turpina noturēt.
Anitai bija labas idejas un tas tika novērtēts, bet kāpēc viņa vairs nav muzejā, tas gan jājautā pašas sirdsapziņai. Pie tā, ka bija jāaiziet tikai un vienīgi pati vainīga. Laiks ir pagājis, neizdarītos Anitas darbus ļoti īsā laika periodā sakārtoja Astrīda un Vizma. Paldies viņām. Gribu piebilst, ka šodienas darbiniekiem jāatjauno pētniecība, ekspedīcijas un novada vēsturiskā mantojuma aktualizēšana. Pasākumi ir tikai viena forma, kā muzejam darboties, bet tos var veidot tikai un vienīgi uz nopietnu pētniecības rezultātā gūtu materiālu. Veiksmi visiem tradīcijas aizsācējiem, noturētājiem un arī neapmierinātajiem burkšķiem. Līgo!

pirms 7 gadiem, 2013.06.17 09:15

hahahā

Pirms 7 gadiem šo tradīciju iedibināja vecie muzeja speciālisti, konkrēti autore un scenāriste tam visam bija Anita Rozniece, bet jaunie "speciālisti" tā neko jaunu arī nav izdomājuši, turpina vien nepelnīti gānītās un izēstās Anitas iesākto.

pirms 7 gadiem, 2013.06.16 17:30

Kultūra