Aicina uz izrādi “Žūpu Bērtulis”

Alūksnē joku luga ar dziesmām “Žūpu Bērtuļa” būs skatāma 14.jūlijā 19.00 Pilssalas estrādē. Izrādes iestudējums tapis gaidot “Žūpu Bērtuļa” 150. iestudēšanas gadskārtu, ko uzskata par latviešu profesionālā teātra dzimšanas gadu.

Komēdijas pamatā ir asprātīgs un sirsnīgs stāsts par vienkāršu, precētu vīru, kurš dzēris būdams, tapa izjokots un noticēja, ka patiešām ir lielskungs. Pārpratumu komēdijā galvenais varonis sirsnīgais, naivais, bet arī dzīves aizvainotais – Bērtulis. Viņš izdzīvo daudzus visiem saprotamus pārdzīvojumus - greizsirdību,  kaislību, prāta apmulsumu bagātības un varas priekšā. Bērtuli dzīve mētā kalnos un lejās – kunga pilī un tiesas priekšā, līdz viņš saprot, kas dzīvē ir tas, pie kā vērts turēties. Tā, protams, ir viņa mīļā un uzticamā sieviņa Bille. Turpāk Bērtuļa ceļš met līkumu ebreja Maušeļa krogam, negantā kunga pilij un ved atpakaļ uz mīļajām mājām.

Piedalās  Latvijas Nacionālā teātra  lielākie humora meistari, dziedātāji un dejotāji.  

Titullomā  - Ivars Kļavinskis.

Inga Misāne-Grasberga, Ginta Krievkalna, Mārtiņš Brūveris,  Kristiāns Kareļins, Marģeris Eglinskis, Imants Strads, Jānis Kirmuška, dejotāji – Kārlis Božs,  Līga Kavace, Elīza Stražinska, Paulis Bārzdiņš u.c..

Režisors – Ivars Lūsis, kostīmi – Danuta Ābele, mūzika – Laila Ilze Purmaliete

Autori – Ludvigs Holbergs / Aleksandrs Johans Stenders / Elizabete Trumpe

Lugas pamatā ir dāņu rakstnieka, sauktu par “dāņu Moljēru”,  Ludviga Holberga luga "Kalnu Jepe" (Jeppe paa Bjerget), kuru Aleksandrs Johans Stenders  (saukts par Jauno Stenderu) 1790. gadā iztulkojis latviski. Interesanti, ka luga tiek iestudēta līdz pat šai dienai gan Dānijā, gan Norvēģijā.

Šim iestudējumam lugu pārstrādājusi un ar mūsdienīgiem jokiem bagātinājusi ir Elizabete Trumpe, kura līdz šim ir veidojusi literāro materiālu vairākiem skatītāju iecienītiem humoršoviem   -  "Made in Latvija" , “Kāzas, kāzas … "Sievietes, sievietes ... ", "Vīrieši, vīrieši ..."  u.c. 

Būtiski, ka tieši ar šīs lugas iestudējumu 1868.gadā tika atklāts pirmais latviešu teātris, tas tiek uzskatīts par latviešu profesionālā teātra sākumu. Kā arī luga "Žūpu Bērtulis" ir vispār pirmā latviski izdotā luga  (1790.gadā) un jau no izdošanas brīža ir ļoti tautā iemīlēta. No lugas tautā iegājies teiciens “kunga prātā”, kas apzīmē iereibušu cilvēku.  

Kultūra