Alūksnes novadā astronomiskajos saulgriežos sagaidīs saullēktu 1

21. jūnija agrā rītā aicinām piedalīties vasaras saulgriežu sagaidīšanas pasākumos, kas notiks vairākās vietās Alūksnes novadā.

Tā pulksten 4.15 Alūksnes ezera krastā pie peldvietas „Vējiņš" Alūksnes muzejs, turpinot iesākto tradīciju, jau piekto gadu aicina visus interesentus sanākt uz saules saukšanas rituālu kopā ar Šķilbēnu etnogrāfisko ansambli. Pirmo reizi saules saukšanas pasākumi notiks Zeltiņos un Jaunlaicenē. Zeltiņos pie Ģenerāļavotiņa pulksten 4.15 saullēktu sagaidīs kopā ar Ziemera pagasta folkloras kopu. Pasākuma dalībnieki varēs izbaudīt ūdens un zāļu dziedniecisko iedarbību, pīt vainagus un siet aizsardzības zīmes, dziedāt, iet rotaļās un godināt sauli.

Jaunlaicenes folkloras kopa „Putnis" piedalījusies saules sagaidīšanas rituālos Alūksnē un Apē, bet šogad to darīs Jaunlaicenē.

"Astronomiskie saulgrieži ir 21. jūnijā un tie savā dziļākajā būtībā ir saules uzvaras svētki, jo vasaras saulgriežos tā ir sasniegusi visaugstāko atrašanās vietu debesu jumā. Saules lēkts ir svēts brīdis. Dziesmu dziedāšana un līksmošana ir saulei veltīts rituāls, tādēļ tieši ar dziesmām tā jāsagaida, lai saņemtu īpašu dabas un saules enerģiju. Tautasdziesmā dzied „Saule brauca pār ezeru spīdēdama, vizēdama...", tādēļ sauli sagaida pie ūdeņiem," saka Jaunlaicenes folkloras kopas „Putnis" vadītāja Inga Ārste.

Jaunlaicenē saules saukšanas pasākuma „Saulīte mazgājas sudraba rasā" dalībniekus pulksten 4.22 sagaidīs pie Jaunlaicenes muižas pilsdambīša.

Komentāri 1

http://www.aluksniesiem.lv/resources/web//8778//26352_b00c1996e8_355.jpg

pirms 9 gadiem, 2011.06.25 18:05

Kultūra