Alūksniešu parāds par apkuri ir 60 000 latu 41

Alūksnes novada iedzīvotāju parāds par siltuma piegādi janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, palielinājies par 11 procentiem un sasniedz 60 000 latu. Iedzīvotāji ironizē, ka apkures ŗēķini liek domāt – kurināmo katlumāju krāsnīs met pats novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins.

Rēķini aug, bet maksātspēja ne

“Apkures tarifs nav palielināts. Tas nozīmē, ka lielāki rēķini ir galvenokārt aukstā laika dēļ – vidējā apkures cena par vienu kvadrātmetru salīdzinājumā ar pērno janvārī ir pieaugusi vairāk nekā par 20 procentiem. Protams, aug arī parādi. Tā tas ir vienmēr – ziemā tie palielinās, bet vasarā samazinās. Tiesa, akciju sabiedrība neizjūt to parādu ietekmi, par kuriem simtprocentīgi norēķinās SIA “Alūksnes nami”. Uzņēmuma darbību ietekmē tie parādnieki, kas par siltuma piegādi maksā “Simonei”,” komentē AS “Simone” valdes loceklis Jānis Bukāns.

Viņš atzīst, ka pievienotās vērtības nodokļa samazināšana no 12 uz 5 procentiem apkurei atvieglotu norēķinus par siltumenerģiju un samazinātu parādus. Diemžēl valdība uzskata, ka tas nav lietderīgi, jo maz ietekmētu kopējo situāciju. “Kā var neietekmēt 7 procentu samazinājums maksājumiem? Tas nav daudz, bet tomēr mazāk,” uzskata J.Bukāns. Alūksniešiem vienīgā cerība paliek daudzdzīvokļu māju siltināšana un siltuma zudumu samazinājums trasēs pēc to un katlumāju rekonstrukcijas. Tiesa, arī tas negarantē, ka rēķini samazināsies, jo enerģijas resursi kļūst dārgāki. “Būtu labi, ja maksājumi nepalielinātos, bet paliktu vismaz tādi, kādi tie ir pašlaik,” saka J.Bukāns. Turklāt nav zināms, vai iedzīvotāju maksātspēja pieaugs.


Maksājumi par siltumu atšķiras

Alūksniete Jana Zilkalne komentāros portālā “aluksniesiem.lv” raksta, ka Apes ielā 8 janvārī bija jāmaksā 1,35 lati par kvadrātmetru bez PVN. “Turpinām sildīt pagrabu un laist siltumu laukā pa nesalabotu durvju šķirbām,” secina J.Zilkalne. SIA “Alūksnes nami” valdes loceklis Mihails Kosinovs skaidro, ka nesen šai mājai tika atjaunotas durvis. Tās nevarot nepārtraukti labot vai mainīt, ja paši iedzīvotāji nemaz nesaudzē. Alūksnietis Valdis Zvejnieks secina, ka aukstums ir objektīvs arguments apkures sadārdzinājumam. “Esmu dzirdējis, ka vienā otrā siltinātā mājā par apkuri ir jāmaksā tikpat, cik pirms siltināšanas. Tiesa, ir arī tādas, kas nosiltinātas labi, tāpēc to iedzīvotāji ir ļoti apmierināti,” salīdzina V.Zvejnieks. Par atšķirībām maksājumos liecina arī komentāri portālā – Pils ielā 34 janvārī maksāja 0,73 latus par kvadrātmetru bez PVN, bet Pilsētas bulvārī (nav minēts mājas numurs) divtik – 1,48 latus par kvadrātmetru. V.Zvejnieks pieļauj, ka rēķinus varētu ietekmēt arī regulēšana siltummezglos, nepamatoti palielinot saņemtā siltuma daudzumu. “Alūksnē siltummezglu konstrukcija ir tāda, ka to var izdarīt. Rīgā un arī citās pilsētās tā ir atšķirīga,” norāda V.Zvejnieks.


Komentāri 41

....

kur var redzeet sarakstu, kuraa mineeti visu AN apsaimniekoto maaju maaju vecaako uzvaardi ????????

pirms 7 gadiem, 2013.02.26 20:43

jauniņš

es nebrīnos ka māju vecākiem apkure arī nav jāmaksā, tāpēc viņiem ir pie D..... un vēl vismaz sotaciņš kabatā īdeāli

pirms 7 gadiem, 2013.02.26 11:33

flors

Tā tas arī notiek
iedzīvotājiem nav teikšanas, 90% mājas vecāko ir ar AN apstrādātas peškas, kuriem piedāvā viņiem izdevīgāku variantu, nevis visu iedzīvotāju

pirms 7 gadiem, 2013.02.26 11:27

??

jā, mēs arī visi parakstījām papīru, ka mājas vecākajam no mūsu līdzekļiem mēnesī maksā 25 Ls.
Mums ir maza māja un nav tādu milzu parādnieku, bet mājas vecākais jau arī nevar ar viņiem cīnīties, pat aizrā'dit?

pirms 7 gadiem, 2013.02.23 11:41

to neziņa

Bankas vismaz tiks pie siltinātiem dzīvokļiem, jo šāds iznākums ir iespējams mūsu valstī

pirms 7 gadiem, 2013.02.22 20:09

neceriet to neziņa

Ja kaut kas ir palicis dārgāks ,tad neceriet, ka paliks lētāks ! NECERIET !

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 21:20

Voldis

PVN es atmaksāju Valstij pats. Nu jābūt ir mazliet zinošiem arī Nodokļu likumos un t.t.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 20:21

Jana Z.

Likums nenosaka, ka būtu jābūt māju vecākiem.
Ir pat dzirdēts, ka vienai no Torņa ielas mājas vecākajām maksā apmēram 145Ls. It kā nav pamata neticēt, bet algu lapu savām acīm neesmu redzējusi.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 20:06

Jānis Cīmiņš

Palasīju netā par māju vecākajiem. Pieejas dažādas, jo likumi neko īsti nereglamentē(Preiļos, piemēram, pati pašvaldība lēmusi par pienākumiem un atbildību). Citi ko maksā, citi darbojas brīvprātīgi. Viena no maksas formām ir apsaimniekošanas maksas atlaide - pilna vai daļēja. Mājas vecākais ir vidutājs starp apsaimniekotāju un iedzīvotājiem. Vai maksa no apsaimniekotāja ļauj būt lojālam visos gadījumos(piemēram skatot tāmes un darbu izpildi) ? Vai visi māju vecākie nevainojami orientējas tāmēs un spēj novērtēt darbu atbistību tāmei ?

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 19:13

Anda

Cik zinu, tad, ja juridiska persona (JP)veic izmaksu fiziskai personai (FP), jābūt pamatojumam, resp.,ja saņemtā nauda mājas vecākajam ir uzskatāma par darba algu uzņēmumā (AN), tur klāt nāk darba devēja sociālās iemaksas, vai arī FP reģistrē savu saimniecisko darbību VIDā, kur tālāk maksā nodokļus pats. Kā tad ir ANos?? Nesapratu, kā Voldim izmaksāja ar PVN?

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 19:04

Jānis Cīmiņš

Alūksnes Namiem nav "savu līdzekļu". Jūs , Voldi, jau pareizi sakāt - no apsaimniekošanas naudas. Ne naudā lieta, bet kādas funkcijas un kādā kvalitātē veic māju vecākie, kā arī kāda ir to juridiskā atbildība.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 17:48

to neziņa

Vai kāds ir devis garantijas, ka kaut kas jums būs lētāk. Jābūt jocīgam, lai nesaprastu, ka tiklīdz būs mazāki maksājumi ar to pašu kādam mazāka alga, bet tā kā viņiem vajag normālas algas, tad par mazākiem maksājumiem var aizmirst. Atceraties kā bija pēc ūdens un gāzes skaitītāju uzstādīšanas, momentā pacēla cenas.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 17:46

Voldis

Kad es biju mājas vecākais, man, pēc mājas iedzīvotāju sapulces lēmuma, maksāja 25 Ls mēnesī ar PVN. Gadā tas iznāk 300 Ls. Ja tie skaitļi, 12241 Ls ir pareizi, tad jau tikai 40 mājas sanāk, vai arī mājas iedzīvotāji dāsni bijuši.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 17:31

oga

Ja jau maju vecākajiem maksā naudu, tad lai viņi iztīra arī sniegu mājas iekšpagalmos, lai nopelna to naudu. Nez cik tad viniem maksā ? Un vai maksā no majas kopējās naudas ????? īstenībā man tas ir baigais jaunums, jo mājas vecāka uzvedas tā, it kā vinai būtu kāds sakas kakla uzkāris. Bet ka vispar var maksāt, ja mājas kopsapulcē tas cilvēks nav ievēlēts, vienkārši pats sāka aktīvi šiverēt , nu un mēs akceptējām viņas aktivitates.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 17:28

Jānis Cīmiņš

Redzi, Voldi, - Alūksnes Namu 2011. gada pārskatā ir tāda izdevumu pozīcija "Māju vecāko pakalpojumu apmaksa", kas šai gadā esat bijusi 12241 Ls. Cik to māju vecāko un cik kurš par ko saņem tur sīkāk nebija....

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 17:18

Voldis

Mājas vecākos AN nefinansē no saviem līdzekļiem. Mākas vecāko atalgojumu nosaka katras mājas sapulcē un notiekto summu AN no mājas apsaimniekošanas līdzekļiem pārskaita uz mājas vecāka bankas kontu. Tā vismaz bija.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 17:06

neziņa

to ziņa
Kurā vietā var redzēt, ka zālīte ir uz jaunās siltumtrases? Kāpēc iedzīvotājiem jāatdod ?Jaunās siltumtrases būs ekonomiskākas, jāmaksā būs mazāk par siltumu, savādāk nebija jēga sākt šo projektu. Ir daudz parādnieku, tagad siltums būs lētāks, visi varēs par to norēķināties laicīgi, bet līdzšinējie parādnieki to darīs pakāpeniski. Tiešām nesaprotu, kāpēc cietīs iedzīvotāji?

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 11:20

Silva

Žetons kurinātājam par komentāru. Fui - klientei! Laikam kāda varas madāma rakstījusi. It kā nezinātu, ka arī darba cilvēkiem daudz kas nav vairs pa kabatai, bet pārcelties dzīvot laukos arī ne katram ir iespēja. Un arī pārcelšanās un jaunās vietas remonts maksā, pie tam - ja nav auto - kā tiksi uz to pašu minimālās algas darbu pilsētā? Droši vien rakstījusi kāda, kura pati brauc ar valsts auto un valsts benzīnu vai kāda biezene, kura laikus mācējusi sazagties. Bet jūs, muļķi, kuri protat tikai strādāt...

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 11:13

Jānis Cīmiņš

Mājas vecākie nav uz pliku entuziasmu, bet tos finansē AN, kas tiem uzliek zināmus pienākumus.

pirms 7 gadiem, 2013.02.21 09:32

Kultūra