Apē jau gatavojas Pilsētas svētkiem

Apes Pilsētas svētki šovasar risināsies no 21. līdz 23.augustam, caurvijot tēmu “Manas pilsētas baltā diena”. Svētku laikā tiks izspēlētas gan pirmās bērnu dienas, baltos autiņos tītas un kristību drānās tērptas, gan laulības, baltajā ceļā ietas, uzsverot Apes iedzīvotāju darbīgumu un to, ka katrs apenietis savas dzīves balto audeklu apglezno ar savām krāsām.

Svētku atklāšana paredzēta piektdienā, 21.augustā, ar izstādes “Baltā cerība” atvēršanu, kas veltīta Apes mediķiem. Apes pilsētas un pagasta vēstures liecību glabātāja Diana Liepiņa apzinājusi aptuveni 200 Apes ļaudis, kuri dažādos gadu desmitos darba gaitas vadījuši medicīnā Apē - gan ārsti, gan atbalsta personāls. Šogad apritētu 100 gadi ārstam Leonam Džeriņam, kurš strādājis Apē par rajona veselības aizsardzības nodaļas vadītāju, zonālās slimnīcas galveno ārstu un ķirurgu - ar viņa personību  iepazīstinās L.Džeriņa meita Ilze Kangro.

“Piektdienas vakarā Apes tautas nama pagalmā būs bezmaksas koncerts “Ziemeļu sāga”, kur baudīsim mūziku no zviedru, somu un norvēģu tautas dziesmām Ū.Bulla, E.Grīga, Ž.Sibeliusa melodijās līdz grupas “ABBA” populārajām dziesmām. Pirms un pēc koncerta klausīsimies baltās dzejas rindās un melodijās Apes iedzīvotāju izpildījumā, ieskandinot nakts pilsētu sveču gaismā ar līdzpaņemtu segu savai ērtībai un siltumam,” rosina Apes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Ērmane.

22.augustā jau no agra rīta starp autoostu un Apes tautas namu būs mājražotāju – amatnieku tirdziņš. Šajā dienā apenieši kopā ar Alūksnes un Apes novada fondu veidos labdarības koncertu “Lai vairojas prieks” bērnu rotaļlaukuma labiekārtošanai. I.Ērmane norāda, ka pirms 10 gadiem izveidoja vairākas biedrības Apes attīstībai - Apes jauniešu klubu “Sliedes”, Apes attīstības atbalsta klubu, hokeja klubu “Ape”, kas sniedza lielu atbalstu, veidojot Apes bērnu laukumu. “Šogad realizēt ieceri izvietot jaunu bērnu karuseli līdzās jau esošajiem bērnu laukuma komponentiem,” saka I.Ērmane.

Šajā dienā būs arī mazo Apes novada bērnu sveikšana, uz ko aicināti aptuveni 40 jaundzimušie ar vecākiem no visa Apes novada. “Jaunākie Apes novada iedzīvotāji, saņemot sveicienu no novada domes vadības, varēs piedalīties zīdaiņu rāpošanas sacensībās uz sarkanā paklāja. Nosacījums: bērni līdz gada vecumam, apģērbs – viss baltā. Noslēguma pasākums visiem bērniem būs putu ballīte bērnu rotaļlaukumā,” atklāj I.Ērmane. Šajā dienā paredzētas arī sportiskas aktivitātes - veloorientēšanās “Pa baltajiem ceļiem, celiņiem…” Apes pilsētas ielās.

 Cildinot balto krāsu, īpaša uzmanība svētkos būs veltīta precētiem pāriem. Mācītājs Edijs Kalekaurs Apes Svētā Mateja evaņģēliski luteriskajā baznīcā vadīs svētbrīdi precētiem pāriem. Pēc tam būs precēto pāru gājiens cauri pilsētai un tikšanās ar Goda vedējiem skvērā pie Apes novada domes.

“Gājienā aicināts piedalīties ikviens precēts pāris: gan tie, kuri dzīvo Apē, gan tie, kuri jūtas piederīgi Apei. Priecāsimies, ja gājienā pāri dosies kāzu tērpos vai gaišas krāsas tērpos, piemeklēs sev atbilstošu transportlīdzekli – varbūt pat to, ar ko brauca savās kāzās! Diemžēl pašvaldības rīcībā nav informācijas par precētajiem pāriem Apē, tāpēc aicinām atsaukties precētus pārus, kuri šogad svin laulības apaļās jubilejas. Aicinām arī radus, draugus, paziņas padomāt par apsveikumu sev zināmajiem pāriem,” saka I.Ērmane.


Apes estrādē uz vakara svētku koncertu sestdien aicinās muzikālā apvienība “Raxtu raxti” ar plašu mūzikas programmu īsti latviskās un nacionālās noskaņās, savukārt Pilsētas svētku nakts balle estrādē būs kopā ar grupu “Bitīt matos”.

23.augustā Apes Pilsētas kapos pulksten 11.30 būs piemiņas brīdis L.Džeriņam, savukārt pulksten 12.00 būs kapusvētki Apes Pilsētas kapos, pulksten 14.00 - Apes Meža kapos. Svētdienas vakarpusē Apes BMX trasē risināsies jauniešu rīkotās tradicionālās BMX sacensības.

“Šogad aicināsim Apes pilsētu svētkiem rotāt floristu komandām gan no Apes, gan kaimiņu pagastiem un novadiem. Floristu konkursā “Pa baltu ceļu balta diena pretim nāk” varēs pieteikties interesenti, lai veidotu dekorus pilsētā – pie baznīcas, skvērā, bērnu laukumā, tautas nama iekšpagalmā, pie domes, Dzirnavu un Loka ielas aplī, kā arī estrādē,” saka I.Ērmane.

Veidos balto stāstu fotoizstādi


Tā kā Apes Pilsētas svētku moto šogad ir “Manas pilsētas baltākā diena”,  paredzēts veidot fotoizstādi, kur katrs var dalīties ar savu balto stāstu: vai tas būtu miglā tīts rīts, siltas atmiņas vai mīļš cilvēks blakus. Aicinām katru sameklēt savu balto stāstu, iemūžināt to un dalīties ar mums. Fotoizstādē “Mana baltākā diena” aicina piedalīties ikvienu, līdz 25.jūlijam iesūtot trīs līdz piecas savas fotogrāfijas Diānai Jakovļevai uz e-pastu “[email protected]”.

Konkursam iesniegtās fotogrāfijas izvērtēs žūrija: Līga Vēliņa, Anita Vēliņa, Ainars Gaidis un Astrīda Harju. Konkursā var piedalīties ikviens fotoamatieris vai profesionālis, iesniedzot ne vairāk kā piecas tēmu atspoguļojošas un iepriekš nepublicētas fotogrāfijas digitāli, JPG formātā ar minimālo izšķirtspēju 300 dpi. No konkursam iesniegtajām fotogrāfijām žūrijas komisija atlasīs 10 līdz 20 labākās, lai izveidotu izstādi. Fotokonkursa uzvarētājs saņems naudas balvu 50 eiro vērtībā. Otrās un trešās vietas ieguvēji savā īpašumā iegūs lielformāta drukas fotogrāfiju ar savu iesūtīto autordarbu. Iesniedzot konkursam fotogrāfiju, tās autors un tajā redzamās personas piekrīt attēla izmantošanai Apes novada domes reprezentācijas materiālos bez papildu atlīdzības.  Organizatori svētkos vēlas veidot arī izstādi “Kāzu kleitu, uzvalku izstāde” - tai aicina atsaukties ikvienu un izrādīt savu pūra lādē nolikto baltākās dienas apģērbu.                          

Kultūra