Ates muzejā svinēs Meteņdienu 2

Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā 19.februārī pulksten 12.00 ikviens aicināts uz pasākumu “Vizu, vizu, Metenīti...”, lai kopā svinētu Meteņdienu.

Jau pērn muzeja darbinieki rīkoja šādu pasākumu, kas nu jau kļuvis par jauku tradīciju. V.Ķirpa Ates muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Ilze Miķelsone stāsta, ka pasākuma apmeklētājus gaida daudzveidīgas aktivitātes.
“Varēs piedalīties Meteņdienas masku gājienā, dziedāt dziesmas un iet rotaļās kopā ar Baltinavas novada etnogrāfisko ansambli. Laisties no kalniņa uz cisu maisa. Baudīt Meteņdienas putru, ko gādīgām rokām sarūpējuši mājražotāji Vilis un Marija Kļaviņi no Stāmerienas. Darināt apavus Anitas Šteinertes vadībā un Jaunlaicenes muzeja ceļojošajā darbnīcā Sandras Jankovskas vadībā, lai siltākas kājas. Izliet katram savu vaska sveci ar Vijas Miķelsones palīdzību, kā arī izbraukt Alitas Meijeres zirga kamanās,” saka I.Miķelsone.

Viņa uzsver, ka pēc latviešu tautas tradīcijām starp Ziemassvētkiem un Lieldienām tiek svinēti vieni no svarīgākajiem latviešu pavasara svētkiem, senais latviešu jaunais gads - Metenis jeb Vastlāvis. Metenis esot arī bērnu diena, kad liela uzmanība veltīta jaunākajiem ģimenes locekļiem un dažādām jautrām, mazliet pat bērnišķīgām izdarībām. “Tā, piemēram, par visnepieciešamāko tradīciju Meteņdienā uzskata vizināšanos ar kamanām un ragavām, lai augtu gari lini un būtu veseli lopi. Laižoties no kalna ar ragaviņām, jāsaka: „Manam tēvam gari lini!” „Manam tēvam vēl garāki!”. Ne tikai cilvēka dzīve sākas no mazotnes un bērnības, arī dabā gada sākums ir laiks, kad drīzi jo drīz dienas kļūs garākas, daba pēc garā ziemas miega modīsies un veiks jaunu auglības ciklu gada garumā,” norāda I.Miķelsone.

Komentāri 2

Beidz, nu par tradīcijām runāt! Gan Latgale, gan Vidzeme vienā putrā! Paskaties drusku dainu skapī un neķersties pa gaisu! Neguliet visu ziemu, kā Sūnu ciemā pētiet tradīcijas Kalncempjos!

pirms 9 gadiem, 2011.02.16 14:12

Kultūra