Bauda Francijas vēsmas

Šonedēļ Alūksni pāršalca Francijas vēsmas. Tās atnesa viesi no Dižonas piepilsētas Marsannay – la – Cote, kas uz Alūksni devās saistībā ar sadraudzības dienām “16.nedēļa”.

Šī kolektīva menedžeris ir Francijā pazīstams trompetes virtuozs Saša Dišeins, kas ir arī Dižonas piepilsētas Marsannay – la – Cote Mūzikas centra ģenerāldirektors un Kultūras biroja priekšsēdētājs. Tieši viņam radusies ideja par sadraudzības dienu organizēšanu. Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka atklāj, ka pirms diviem gadiem S.Dišeina ceļi krustojušies ar Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestri, abiem piedaloties starptautiskā projektā “Mūzika vieno Eiropu”. Kopš tā laika franzūcis Alūksni apmeklējis vairākkārt, viesojoties gan ģimnāzijas 100 gadu jubilejā, gan kopā ar orķestri piedaloties Skolēnu dziesmu un deju svētku gājienā.

Savstarpējai draudzībai liela nozīme atvēlēta arī šonedēļ sadraudzības dienu laikā. Pirmdienas vakarā pūtēju orķestra un džeza bigbenda dalībnieki tikās draudzības vakarā. Tajā kolektīvi muzicēja gan kopā, gan atsevišķi. “Tas ir profesionāls kolektīvs. Viņu līmenis, bez šaubām, ir augstāks nekā mums, tāpēc ir ko paklausīties un pamācīties,” vērtē Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestra vadītājs Sandors Līviņš. Lielākās cerības viņš gan liek uz draudzības turpināšanu ar S.Dišeina vadīto jauniešu orķestri, kas Alūksnē varētu viesoties nākamajā gadā. S.Līviņš norāda, ka šis kolektīvs būtu daudz piemērotāks jaunu sadarbības projektu veidošanai, tāpēc ar nepacietību tiek gaidīta iepazīšanās ar viņiem.

Frančiem Alūksnē tika piedāvāta ekskursija pa vietējiem muzejiem un kultūrvēsturiskajām vietām. “Kaut gan Alūksni pēc sniega nokušanas nav paspēts uzpost un arī ielas pie mums ir tādas, kādas tās ir, viesi bija sajūsmā par mūsu mazpilsētu kā tādu,” atklāj  Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte. Viesi uzņemti SIA “Dzīpari S”. Tur viņiem demonstrēts aušanas process, lai radītu priekšstatu, kā top veikalā skatāmās preces. Francūži bijuši arī Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā, kur baudījuši pusdienas ar īstiem latviešu ēdieniem, devušies apskatīt bijušo PSRS stratēģisko kodolraķešu bāzi Zeltiņos un keramiķa Uģa Puzuļa darbnīcu.

Uz līdzīgu viesmīlību alūksnieši var cerēt 2013.gadā, kad Dižonas mūzikas skola svinēs 120 gadu jubileju. Šajās svinībās viesos aicināts arī Ernsta Glika Alūksnes Valsts pūtēju orķestris. S.Eglīte norāda, ka S.Dišeins deleģēts nodot ielūgumu ierasties viesos arī Alūksnes novada pašvaldības vadībai. “Tiek saskatīta iespēja veidot ciešāku sadarbību ar alūksniešiem, kas pārsniegtu kontaktu dibināšanu kultūras jomā,” viņa saka.

Vairāk foto šeit .

Kultūra