Dzīvi atklāj dzejā

Nedēļas nogalē Alūksnē risinājās Zinas Serts – Rukmanes pirmās dzejoļu grāmatas “Atmiņu puteņi”, ko autore veltījusi savam dēlam un mazbērniem, atvēršanas svētki.

“Šodien ir lieli svētki visiem mums, represētajiem, kā arī alūksniešiem un Mārkalnei, kur Zina dzimusi, augusi un ieguvusi pirmo izglītību. Ilgus gadus Zina rakstīja tikai sev un saviem tuviniekiem, bet nejauši viņas talants tika atklāts un pamazām pierunāta pati autore to iemūžināt arī grāmatā,” atklājot pasākumu, atzina  Alūksnes politiski represēto kluba “Sarma” vadītāja Dzidra Mazika. Viņa grāmatas autorei dāvāja trīs baltas rozes: pirmo – par apjomīgo darbu, kas ieguldīts grāmatas tapšanā, otro – par nākamo paaudzi un Zinas dēlu, trešo – par mazbērniem.

Z.Serts – Rukmane dzimusi 1928.gada 10.jūlijā Valkas apriņķa (tagad Alūksnes novada) Mārkalnes pagasta Melderu mājās. “Vītola izdevniecībā” izdotajā grāmatā Z.Serts – Rukmane apkopojusi savas atmiņas par dzīvē piedzīvoto. Arī viņa ar ģimeni bija starp tiem, kurus 1949.gadā izsūtīja... Izsūtījums Z.Serts – Rukmanei liedza turpināt izglītoties, bet svešumā viņa savus pārdzīvojumus uzticēja papīram. Grāmatā apkopoti dzejoļi, kas tapuši svešumā un arī pavisam nesen. Viņas dzeju iecienījuši Mārkalnes pamatskolas pedagogi un skolēni, jo nozīmīgos pasākumos tā vienmēr tiek deklamēta. Dzejā Z.Serts – Rukmane pievērsusies dažādām tēmām: savas Dzimtenes un māmiņas cildināšanai, par Ziemassvētkiem Sibīrijā, kad uz galda bija tikai zaļš egles zars, ir arī veltījumi: dēlam, brīvības cīņās kritušajiem, Alūksnei. Arī grāmatas vāka noformējumam ir savs zemteksts – uz pirmā vāka redzams dīķis, vītoli tā malās, kas atradās pie Z.Serts – Rukmanes dzimtajām mājām, savukārt uz grāmatas pēdējā vāka redzamas drupas – tas, kas mūsdienās atlicis no viņas dzimtajām mājām – dzirnavām.

Grāmatas redaktore Ilona Vītola atzina, ka klubiņā “Sarma” ir ļoti gudri, garīgi bagāti un talantīgi cilvēki, jo šī nav pirmā grāmata, ko izdevniecība izdevusi pēc alūksniešu iniciatīvas. Viņa atklāja, ka pašlaik top arī grāmata – vēsturiski memuāri par Alūksnes novada politiski represētajiem. “Grāmatā “Atmiņu puteņi” ir īss Z.Serts – Rukmanes biogrāfijas apraksts, bet daudz garāks dzīves ceļš ir iepazīstams, lasot viņas dzejoļus un piedzīvoto,” uzsvēra I.Vītola.

Pasākuma laikā tika deklamēti arī dzejoļi no jaunās grāmatas un skanēja muzikāls sveiciens. Nozīmīgajā dienā Z.Serts – Rukmani sveica gan draugi un paziņas, gan arī Alūksnes novada pašvaldība.

Kultūra