Gleznās - dabas pārvērtības 6

Alūksnes pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā skatāma jauna gleznu izstāde – alūksnieša Māra Salmiņa darbi, kas tapuši pagājušā gada laikā.


Vaļaspriekam var veltīt vairāk laika

Iepriekšējā M.Salmiņa gleznu izstāde “Ir apgāzusies bērzu sulas krūze” bija skatāma 2013.gada pavasarī Gulbenes bibliotēkā, pirms tam 2012.gada decembrī – Alūksnes muzejā. Tagad tiek prezentēti jaunākie darbi atkal savās mājās. Šajā izstādē pārsvarā skatāmas dažādu gadalaiku ainavas, bet ir arī atsevišķi klusās dabas darbi ar ziedu motīviem.


“Ainava ir mans žanrs – man patīk dabas ainavas dažādos gadalaikos! Izstādē aplūkojamās ainavas tapušas pie Gaujas Virešos, Apekalna baznīcas, Dores kalna apkārtnē, Šūpalu krastā, Alūksnes ezerā, no laivas vērojot Cepurītes salu un Garo salu, un citur. Daba ir tik daudzveidīga, tā mainās ik mirkli, tādēļ iespaidu un iemeslu, lai to attēlotu uz audekla, ir ļoti daudz. Dabas pārvērtības man ir ļoti tuvas – kā jau bijušajam ceļu dienesta darbiniekam, kurš daudz laika pavadījis, braukājot pa mūsu novadu ceļiem,” stāsta M.Salmiņš.


Trešo gadu viņš ir pelnītā atpūtā un atzīst, ka nu savam vaļaspriekam var veltīt vairāk laika nekā pirms tam, pārdomāt krāsu izvēli. “Man patīk saulainās dienas un saule, tādēļ arī gleznās cenšos attēlot gaišumu. Visvairāk man patīk gleznot ziedu laiku vasarā un, protams, rudeni, kad dabā ir tik bagātīgas krāsu nianses. Tiesa, arī vasarai raksturīgajai zaļajai krāsai ir simtiem nokrāsu,” viņš saka.


Gleznas labprāt vēro

Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Dzidra Bauere norāda, ka apmeklētājiem patīk vērot bibliotēkas telpās izliktās izstādes. “Esam gandarītas, ka Bērnu literatūras nodaļā izstādīt savus darbus piekrīt dažādu žanru mākslinieki, ļaujot apmeklētājiem salīdzināt stilus un rokrakstus. M.Salmiņa darbi uzrunā ar savu gaišumu krāsās. Gleznas labprāt vēro bērni un diskutē, kura kuram patīk – prieks, ka tās uzrunā arī viņus!” saka Dz.Bauere.


Bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā izstāde būs skatāma līdz martam, lai pēc tam ceļotu tālāk uz Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas telpām. Savukārt aprīlī jau plašākā izstādē M.Salmiņa gleznas būs skatāmas Alūksnes mākslas skolā.


Komentāri 6

labais

Prieks, ka beidzot var redzēt Māra Salmiņa gleznas. Žēl, ka Alūksnē nav iespēju eksponēt izstāžu zālēs alūksniešu darbus! Paldies bibliotēkai, ka rūpējās, lai mēs neaizmirstu novada māksliniekus, kamēr tiem vēl nav 100 un vairāk.

pirms 6 gadiem, 2015.02.15 14:36

LV

Tik godīgi, ka pietiek tagadnei un gleznām .

pirms 6 gadiem, 2015.02.15 16:59

eesti

darba laikā plezīrs

pirms 6 gadiem, 2015.02.17 10:22

no tālienes

apsveicu Māri ar kārtējo jauno izstādi, prieks par Māra neizsīkstošo māksliniecisko darbību!

pirms 6 gadiem, 2015.02.15 21:46

sviests

Tā gan! Atkal bibliotēka pilda muzeja funkcijas. Nožēlojami gan te tai Alūksnē viss notiek.Labi, ka malējs to bibliotēku savulaik neiznīcināja, pār varītēm gribēja.

pirms 6 gadiem, 2015.02.16 09:22

Kultūra