Grāmatu svētki kupli apmeklēti

Lai gan mūsdienu ikdienā ienākušas visdažādākās tehnoloģijas, grāmata laiku laikos tik un tā palikusi par stabilu vērtību. Par to varēja pārliecināties piektdien 10. Alūksnes un Apes novadu Grāmatu svētkos gan grāmatu pircēji lūkojoties uz plašo un arvien jauno grāmatu klāstu, gan grāmatu izdevēji apkalpojot pircēju pulkus.

Grāmatu svētku tradīcija mūsu pusē aizsākās 2002.gadā ar svētkiem Alsviķos. Grāmatu svētku galvenā būtība ir atbalstīt lauku bibliotēkas padarot tās par nozīmīgiem sabiedriskās dzīves centriem. Svētkos novadu iedzīvotājus aicināta uz saturiski bagātām diskusijām, iepazīstina ar jaunākajiem izdevumiem, kā arī svētki ir laiks, kad notiek lielākā grāmatu dāvināšana. Šoreiz svētku dalībieki tika aicināti uz diskusiju par kultūru, dziedniecību un atklāja vēl nezināmus faktus par Kārli Ulmani, turpretim bērni mācījās veidot savu stilu, runāja par drošu sportošanu, skatījās filmas un ielūkojās pasaku valstībā. Ģimnāzisti runāja par latvieti un viņa ikdienu toreiz un tagad, bet Alsviķos profesionālās skolas audzēkņi ielūkojās meža noslēpumos.

Grāmatu svētku idejas autore Biruta Eglīte teic, ka ir milzīgs prieks atkal būt Alūksnē un redzēt tik daudz pazīstamu seju. Tikai trešdaļa apmeklētāju svētkos ieradušies pirmo reizi. “Es ļoti ceru, ka katri grāmatu svēti dāvā prieku, jaunas zināšanas un idejas. Ir vērts kopā nākt, gan tāpēc, lai apliecinātu cieņu grāmatai, gan tāpēc, lai tiktos grāmatu radītāji un to lasītāji, gan tāpēc, ka mēs visi esam zināšanu salkstoši,” pauž B.Eglīte.

Alūksniete Daina Ozoliņa atzīst, ka grāmatas ir kļuvušas dārgākas, tāpēc daudz rūpīgāk tiek izvērtēt ko pirkt un ko ne. “Man mājās ir ļoti daudz grāmatu, bet katrreiz pēc svētkiem plauktā vieta atrodas arvien jaunām. Šodien nopirku divas grāmatas, vienu laimēju. Būtu gribējies nopirkt vēl,” stāsta D.Ozoliņa un aicina arī jauniešiem daudz vairāk pievērsties grāmatu lasīšanai. “Bērni ir zinātkāri un, protams, atrast informāciju datorā ir daudz ātrāk, bet interesantāk noteikti ir lasīt grāmatu,” tā D.Ozoliņa. Arī Sarmīte no Alūksnes svētki likās saistoši. “Svētki ir izdevušies. Ikviens, kas pabijis šeit, prom dodas ar gandarījuma sajūtu. Grāmatas par lētāku naudiņu var nopirkt arī tie, kas ikdienā taupa katru santīmu citām lietām,” pauž viņa.

Apes bibliotēkas vadītājas Mudītes Kaktiņas svētkos iegādātās grāmatas izvietosies bibliotēkas plauktos. “Grāmatas ir kļuvušas dārgākas, tāpēc varam atļauties mazāk. Protams, pašvaldības mēģina rast līdzekļus jaunām grāmatām,” pauž M.Kaktiņa un atklāj, ka vērtīgākā šoreiz bijusi kultūras cilvēku diskusija "Kultūra- ekskluzīva prece vai nepieciešamība?". “Lai gan cilvēkos ir liela bezcerība, ministres padomnieka teiktais viesa optimismu. Daudz kas rodas mūs pašos. Var jau niknoties uz valdību, bet viņi tādi paši cilvēki vien ir,” stāsta M.Kaktiņa.

Kultūra