Iepazīst dzimto pagastu

Pagājušajā nedēļā Alsviķu pagasta pensionāru kopas „Noskaņa” dalībnieki pulcējās uz ikmēneša tikšanos. Šoreiz tā beidzās ar vairākiem jaunatklājumiem, kam par iemeslu kalpoja pagasta tūrisma darba organizatora Jāņa Poļa vadītā ekskursija.

Kad pensionāri pieņēmuši viņa piedāvājumu iepazīt nelielu sektoru no lielās Alsviķu pagasta teritorijas, viņiem ne prātā nav nācis, ka šajā ekskursijā apskatīs objektus, par kuriem pat dzirdējuši nav. „Ja tev izdodas pārsteigt 80 gadus vecus cilvēkus, kuri gandrīz visu mūžu nodzīvojuši vienā vietā, ar kaut ko jaunu – tas vien ir kaut kas,” saka J.Polis, gandarīts par izdevušos ekskursiju.

Tās laikā pensionāri iepazinuši Alsviķu pagasta Nēķenas apkaimi. Ekskursanti pabijuši jaunatklātajās Raganu gravās ar Velna raga akmeni, apmeklējuši vairākas senvietas, apskatījuši neskaitāmus dižkokus, kā arī viesojušies trīs no kopumā 15 Alsviķu pagasta teritorijā esošajām muižām. J.Polis skaidro, ka visi šie objekti atklāti pēdējo gadu laikā, tiekoties ar ilggadējiem pagasta iedzīvotājiem un vācot novadpētnieciskos materiālus. „Ja pirms trīs gadiem mēs vēl strīdējāmies, vai Alsviķu pagasta teritorijā ir septiņas vai astoņas muižas, tad tagad skaidri zināms, ka tādas ir vismaz 15,” viņš saka. Līdzīga situācija ir ar dižkokiem, no kuriem vairums atklāti tikai šovasar. Tūrisma darba organizators atzīst, ka dažkārt cilvēki kopš mazām dienām dzīvo līdzās šiem objektiem, taču viņiem ne prātā nenāk, ka virs šīm drupām savulaik slējusies muiža vai sen zināmais koks patiesībā atbilst dižkoka standartiem.

Par redzēto un dzirdēto pensionāri bijuši tik pārsteigti, ka ierosinājuši nākamā gada vasarā katru tikšanos rīkot brīvā dabā. Sajūsmu nemazināja pat nelabvēlīgie laika apstākļi un garie maršruti, kas bija jāmēro kājām. „Savā ziņā tā bija debija ekstrēmajam tūrismam, ko plānojam attīstīt tuvākajā laikā. Nevis ievest tūristus siltās telpās vai ļaut viņiem piebraukt ar autobusu jau sakoptās teritorijās, bet pašiem likt iet un meklēt vēstures liecības, kurām līdz šim nav pievērsta īpaša uzmanība,” uzsver J.Polis.

Kultūra