Iepazīstina ar kaimiņu attiecībām 14

Alūksnes muzeju Muzeju naktī apmeklēja 1429 apmeklētāji

Sestdien visā Latvijā notika starptautiskā akcija “Muzeju nakts”, kas tiek atzīmēta septīto gadu pēc kārtas. Šīg ada akcijas devīze bija “Kaimiņi”. Starp ikgadējās akcijas dalībniekiem bija arī vairāki Alūksnes un Apes novadu muzeji. Alūksnes pilsētā visplašāko aktivitāšu klāstu piedāvāja Alūksnes muzejs. Ievērojot “Muzeju nakts” kopējo tēmu, viņi aicināja uz pasākumu “Mousu sābri sadzeivā draudzīgi”, akcentu liekot uz draudzīgu sadzīvošu malēniešu vidū.

 

Alūksnes muzeja direktores pienākumu izpildītāja Elīna Āboltiņa norāda, ka labas attiecības ar kaimiņiem muzejam ir sevišķi svarīgas, jo bez viņiem Alūksnes Jaunās pils telpās mājvietu radušas citas iestādes. Tāpat muzeja telpās vienlaikus tiek piedāvātas vairākas ekspozīcijas, kuru saturs būtiski atšķiras.

Katrā no ekspozīciju telpām apmeklētājus sagaidīja kāds muzeja darbinieks vai arī konkrētās ekspozīcijas saimnieks. Tā, piemēram, izstādē “Mehāniskie mūzikas instrumenti” viesus uzņēma kolekcijas īpašnieks Pēteris Zālītis. Izņēmums nebija arī muzeja jaunākās ekspozīcijas – Gunāra Ozoliņa personālizstāde “Akvareļi”, kas iepazīstina ar Latvijas ainavām dažādos gadalaikos, kā arī Vēsmas Kokles – Līviņas 80 gadu jubilejai veltītā izstāde “Ziedu fantāzija”.

Visdaudzveidīgākās aktivitātes apmeklētājus sagaidīja izstādes “Neskati vīru no cepures!” telpā. Tā kā šī izstāde ir daļa no cikla “Alūksnes amatnieki 20.gadsimta sākumā”, tajā tika piedāvāta gan brošu veidošana Sandijas Dovgānes vadībā, gan iepazīšanās ar kurpnieka arodu, ko demonstrēja apavu darbnīcas meistari Jonas Luskjavičs un Intars Prokopovičs. Turpat līdzās viesus izklaidēja ielu muzikants (Didzis Eglītis).

Akcijas laikā pirmo reizi varēja aplūkot 18.gadsimta Fītinghofu pāra tērpus, ko veidojusi Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolotāja Gunta Tuča kopā ar savām audzēknēm Diānu Ruciņu – Vējiņu un Aneti Stepanovu. Viesi varēja iegādāties laikrakstus, kas veidoti pēc pagājušā gadsimta sākumā izdoto avīžu parauga, kā arī pasūtīt savu portretu – vai nu kā fotogrāfiju (autors Vilnis Blūms), vai kā karikatūru (autors Līga Vēliņa).

Īpaša vieta “Muzeju naktī” bija atvēlēta Alūksnes vēsturiskajiem notikumiem. Bijušā kinoteātra telpās tika demonstrēta pirms trīs gadiem tapusī Viļņa Blūma filma “Lielais ugungrēks”, kurā atmiņās par piedzīvo dalījās Biruta Kalēja un Lillija Irbe. Izstāžu telpā “Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki” tika demonstrēta filma, kurā iemūžināta pērn Jaunās pils vīna pagrabā atrastās Ļeņina skulptūras izcelšana.

Savukārt “Totalitārā režīmā cietušo piemiņas istabā” viesus sagaidīja Alūksnes politiski represēto kluba “Sarma” dalībnieki. Tās vadītāja Dzidra Mazika atzīst, ka “Muzeju naktī” viņi piedalās pirmo reizi, taču novērtē viņiem sniegto iespēju. “Esmu ļoti apmierināta un pateicīga. Ikdienā mēs šeit neesam, tāpēc ar izstādi nākas iepazīties, balstoties uz tajā izvietotajiem materiāliem. Tagad mēs varam atbildēt uz apmeklētāju jautājumiem, ko daudzi arī izmanto,” viņa saka.

Ar neparastu piedāvājumu “Muzeju naktī” iesaistījās Alūksnes Bērnu un jauniešu centrs. Jaunatnes lietu speciāliste Ilze Zvejniece atklāj, ka saistībā ar Eiropas brīvprātīgā darba gadu jau iepriekš bija plānots starpkultūru vakars. Tas izrādījies ļoti piemērots šīgada akcijas tēmai, tāpēc tieši “Muzeju naktī” nolemts piedāvāt iepazīt nelielu daļu no spāņu un franču kultūrām, tiekoties ar brīvprātīgā darba veicējiem no minētajām valstīm, kas šobrīd darbojas Alūksnes un Gulbenes novados.

Vairāk foto šeit .

Komentāri 14

Kāda augstprātība, kāda uzpūtība! Esat aizmirsuši nodokļu maksātāji Jums algu maksā! Un par to grib saņemt kvalitatīvu pakalpojumu!

pirms 9 gadiem, 2011.05.18 22:08

hihihi

Un kā saprast šito?
http://muzeji.lv/uploads/Muzeju%20nakts%202011MN%202011%20Vidzeme_programma.pdf

pirms 9 gadiem, 2011.05.18 19:38

arī apmeklētāja

apmeklētājam tomēr taisnība gan!:
http://www.muzeji.lv/uploads/Aktualitates/muzeju%20nakts%20buklets2.pdf

Sanāk, ka uz āru gribam izskatīties labāk, kā patiesībā esam. Alūksnē Muzeju naksts programmas bukleti nebija pieejami. Reizēm gribas uzzināt arī kas notiek citur. Vai grūti bija līdz Rīgai dibenus izkustināt? Vai Alūksnes iedzīvotāji ir sliktāki par rīdziniekiem?

pirms 9 gadiem, 2011.05.18 15:44

Mans kauns par L.S. vēsturiskajiem murgiem dažādos publicējumos, bet šeit viņa zem slēptiem nikiem mēģina pazemot muzeja darbiniekus personisku motīvu vadīta.

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 22:21

Nezinu, kādu programmu lasīja tavs draugs, bet tajā, ko es skatījos, muzeja darba laiks bija līdz 23.00. Tikko pārbaudīju šajā pat portālā ievietotajā sadaļā "muzeju nakts". Paskaties pats, ja netici:

http://www.aluksniesiem.lv/Muzeju_nakts/Muzeju%20nakts%202011.html

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 21:09

apmeklētājs

Es arī gribēju apmeklēt muzeju, bet pl.23.35 durvīs stāvēja viens būdīgs vīrs un mani iekšā nelaida, esot slēgts. Domāju, ka esmu kļūdījies un muzejs atvēts muzeju naktī tikai līdz 23.00, bet pēc tam draugs man teica, ka pēc programmas tam bija jāstrādā līdz 24.00. Kapēc mani neielaida?

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 20:52

Edīte K.

Gaišie pils logi tovakar aicināt aicināja būt Muzeju nakts pasākumā. Nācām ar gados vecākiem kaimiņiem (kā pasākuma temats) baudīt to atmosfēru, ko sniedz šis notikums 1 x gadā. Bijām visās muzeja telpās, skatījāmies gleznošanu, piedalījāmies aktivitātēs (momentfoto, grūdām putraimus), klausījāmies dzeju un mūziku. Kaimiņu pāri pārņēma sentiments, sēžot vecā kinoteātra solos, skatoties video. Atmiņas, atmiņas ... . Piekusuši pasēžot, vērojam cilvēku sejas. Apmeklētāju plūsma bija nepārtraukta. Mums (domāju, ka arī citiem) nevienu brīdi neienāca prātā doma par kaut ko būt īgniem, neapmierinā-tiem un kur nu vēl urķēties, meklējot vēsturnieku kļūdas. Bija saistoši visiem, kuri bija labā garastāvoklī. Mājās ejot pa klusajām pilsētas ieliņām un ļaujoties apreibinošām ievām, pārrunājām piedzīvoto. Muzejs glabā kultūras mantojumu, ar cieņu izturās pret savas pilsētas vēsturi (šeit domāti redzētie restaurētie pirmskara Alūksnes māju plāni u.c.). Prātā nevarēja ienākt, ka ir tādas vērtības un vēsture.
Uzrunāšu Jūs ,, kā var nezināt". Par ko šis sašutums? Un kritika pret žurnālistu un dusmas uz muzeja vēsturniekiem? Atklājiet arī citiem to ,,briesmīgo" kļūdu par kuru bija Jums jāsarkst un kādā sakarā Jūsu personai? Ja tāda Jūsuprāt ir, un to varat melns uz balta pierādīt visiem, padiskutēsim. Žēl, Jums cienītais(ā) smalkais tonis (to Jūs pieminat) ir svešs. Īsti gudrie prāti ,cienījami akadēmiķi, profesori un doktori nekad neatļaujas uzpūtīgi rādīt ar pirkstu. Secinājums: to raksta depresīvs kritiķieris.

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 15:41

Kā var nezināt

Inde ir inde un mazās devās ārstē! Kļūdīties ir cilvēciski, bet kļūdas vajag atzīt pašam! Smalkais tonis, prasa speciālistiem atvainoties sabiedrībai par sagādātām neērtībām! Var jau tā turpināt tālāk neviens jau nepamanīs, bet tas, kas pamanīs pats vainīgs no speciālistu viedokļa!

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 10:37

Pirmie 2 komenti atkal izšauj iekrāto indi. Vietējie "eksperti" ar doktorgrādiem vēstures jomā... Mani šāds vakara pasākums spēja ieinteresēt, patika, bija patīkami izstaigāt, paklausīties, paskatīties.

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 08:29

Ja deputātus apmierina Alūksnes muzejs, tad deputāti ir vēl trulāki par muzeja "speciālistiem".

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 00:19

kā var nezināt

Ja žurnālists apraksta, tad jau viss labi! Vēsturnieks varēja precīzāk minēt vēsturisko faktu datus! Man sametās kauns brīžam lasot un redzot tās kļūdas sen zināmos faktos!

pirms 9 gadiem, 2011.05.15 17:13

Kultūra