Iepazīstinās ar Jāzepa Vītola daiļradi 1

Ceturtdien, 8.martā, pulksten 16.00 Gaujienas mūzikas un mākslas skolas zālē notiks Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Klavieru katedras koncerts „Jāzepa Vītola klaviermūzika”.

Šis koncerts ir daļa no JVLMA Klavieru katedras vēsturisko koncertu sērijas. Savulaik cikls uzsākts par godu skolas 90 gadu jubilejai. Tā noslēgums plānots 2020.gadā, kad JVLMA un Klavieru katedra svinēs simts gadu jubileju. Pirmais koncerts veltīts poļu ģēnija Frederika Šopēna daiļradei, bet otrais – Ferenca Lista mūzikai. Tagad pienākusi kārta J.Vītola daiļradei.

Gaujienas mūzikas un mākslas skolas direktora Ilze Dāve atklāj, ka Apes novadā notiekošais koncerts būs pirmais, kur varēs dzirdēt J.Vītolam veltīto koncertprogrammu. „Viņi simboliski gribēja šo klavieru koncertu sēriju sākt Gaujienā, kur ir Jāzepa Vītola memoriālais muzejs „Anniņas”,” viņa saka. Bez Gaujienas to vēl varēs dzirdēt Daugavpilī un Latvijas Mūzikas akadēmijā. Koncertā piedalīsies Arnis Zandmanis, Juris Žvikovs, Toms Ostrovskis, Jānis Maļeckis, Ventis Zilberts, Sergejs Osokins un Juris Kalnciems.

Vairums ir JVLMA pasniedzēji, kuru paspārnē izskoloti daudzi starptautisko konkursu laureāti. Ārpus mācību darba viņi piekopj aktīvu koncertdzīvi, vada meistarklases, kā arī piedalās dažādu konkursu žūrijās. J.Kalnciems ir JVLMA Klavieru katedras vadītājs un Latvijas Klavieru skolotāju asociācijas prezidents. J.Maļeckis ir „Rix” klavieru kvarteta dalībnieks, par kura koncertiem 2004.gadā ieguvis Latvijas Lielo Mūzikas balvu. Pie Latvijas Lielās mūzikas balvas ticis arī S.Osokins, kas to saņēmis par Johannesa Brāmsa 2.klavierkoncerta un solo programmu atskaņojumiem.

V.Zilberts par nopelniem Latvijas labā 1998.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, bet divus gadus iepriekš saņēmis Pasaules brīvo latviešu apvienības Mūzikas nozares balvu par trimdas latviešu komponistu mūzikas popularizēšanu. Savukārt J.Žvikovs un T.Ostrovskis izceļas ar savu darbību ārpus Latvijas. J.Žvikovs sniedzis meistarklases Vācijā un ASV, bet T.Ostrovskis koncertējis ar dažādiem simfoniskajiem orķestriem, kā arī piedalījos konkursos un festivālos Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Francijā, Zviedrijā, Anglijā, Japānā, Vācijā, Kanādā un Ungārijā.

Viņu izpildījumā skanēs „Divi skaņdarbi op.42” (atskaņo A.Zandmanis), „Trīs silueti op.38” (atskaņo J.Žvikovs), „Trīs prelūdijas op.30” (atskaņo T.Ostrovskis), „Trīs skaņdarbi op.28” (atskaņo J.Maļeckis), „10 latviešu tautas dziesmu apdares (atskaņo Ventis Zilberts), „Sonatīne” (atskaņo Sergejs Osokins) un variācijas par latviešu tautas dziesmu „Ej, saulīte, drīz pie Dieva” (atskaņo J.Kalnciems).

Komentāri 1

Kultūra