Igauņu dienā dzied Veru valodā 1

Veclaicenes brīvdabas estrādē rīt, 14.augustā, pulksten 19.00 notiks starptautisks festivāls “Igauņu diena Veclaicenē”. Uz to ieradīsies Igaunijas un Latvijas kolektīvi, kurus saista draudzība un sadarbība.

“Maijā bijām Igaunijā, kur tika svinēti Veru valodas dziesmu svētki. Arī Veclaicenē daudzi prot šo valodu. Tā no igauņu literārās valodas atšķiras tāpat kā malēniešu dialekts no literārās latviešu valodas. Tartu universitātes pētnieki secināja, ka te, Latvijas – Igaunijas pierobežā, Veru valoda ir saglabājusies neskarta, kāda tā ir bijusi pagājušā gadsimta trīsdesmitajos, četrdesmitajos gados,” stāsta Veclaicenes tautas nama vadītāja Maija Rozīte.

Viņa atklāj, ka igauniski prot daudzi pagasta iedzīvotāji. Tāpēc Veru valodas lietošana ir ikdiena gan veikalā, gan citviet. Savulaik ne viens vien veclaicenietis ir mācījies igauņu skolā, jo tā bija tuvāk. Šī būs piektā Igauņu diena, kurā Veclaicenes koris dziedās Veru valodā. “Būs Veru apkārtējo ciematu zēnu ansamblis, vīru koris un sieviešu ansamblis, Lillemā jauktais ansamblis un Miso ansamblis, kā arī ieradīsies ciemiņi no Ķeguma,” informē M.Rozīte. Viņa skaidro, ka tikšanās rada lielu prieku, jo cits citu jau pazīst. Tieši tāpēc tie ir arī lielākie svētki pagastā. “Parasti cenšamies, lai kaut kas paliktu no katriem svētkiem. Ir stādītas tūjas, krāsoti akmeņi, bet šoreiz iedēstīsim rozes,” saka M.Rozīte.

Festivālu atklās pie pagasta pārvaldes ēkas. Tajā iekārtota dabīgo materiālu izstāde – pārdošana, kurā būs pinumi, māla trauki, linu un citi izstrādājumi. Kopīgā gājienā svētku dalībnieki dosies uz brīvdabas estrādi, kur notiks koncerts. Pēc tā igauņu muzikanti spēlēs, lai varētu dejot līdz rīta gaismai.

Komentāri 1

Kultūra