Izbauda Muzeju nakti 8

Sestdienas vakarā arī Alūksnes un Apes novados valdīja Muzeju nakts rosība un burvība – katrs muzejs apmeklētājus sagaidīja ar ko īpašu.

Kļūst par trešo tēva dēlu
Jaunlaicenē bija atmodusies visa muižas saime – pie pagasta muižas muzeja rosījās jaunlaicenieši tautas tērpos, kas apmeklētājus rosināja iesaistīties dažādās sendienu nodarbēs. Tādējādi veiksmīgi tika savīta latviešu dzīvesziņa, muižas muzeja vēsturiskās vērtības un jaunākais piedāvājums ar vēlmi izzināt un piedalīties. Katram apmeklētājam – kā trešajam tēva dēlam pasakā - bija jāveic deviņi darbi un jāatbild uz sešiem jautājumiem pie Baltā Tēva. Par katru paveikto darbu un pareizi atbildēto jautājumu saņēma uzlīmi īpašā uzdevumu lapā. Kad viss sekmīgi izdarīts, varēja saņemt sertifikātu pie baroneses Edītes fon Volfas muižas istabā. Veicamie uzdevumi bija ļoti interesanti – jāizcep maize ugunskurā, jāpiedalās stafetē “Maize uz lizes”, jānoauž divi centimetri lupatu celiņa, jāizcep ugunskurā kartupeļi, jāizgatavo pastaliņas un stabulīti, jānogaršo miežu karaša – plicku, šaujot “ar kaķeni” jāaizdzen žagata un jānosargā cāli, jāapauj kājas. Jaunlaiceniete Biruta Puzule Muzeju nakts pasākumu organizēšanā iesaistās trešo gadu. Viņa atzīst - ja atļauj apmeklēt par brīvu, tad cilvēki nāk labprāt, tiklīdz jāmaksā – nenāk, jo katrs lats visiem ir svarīgs. Mollijas kundze no Jaunlaicenes uzsver, ka Muzeju nakts pasākumus apmeklē katru gadu, jo vienmēr Jaunlaicenē tiek izdomāts kaut kas interesants.

Lido gaismas brīnumi

Arī Bejas novadpētniecības centrā apmeklētājiem piedāvāja daudzveidīgu pasākumu klāstu – gan plašu kultūras programmu, gan izglītojošas nodarbes. Baltinavas dramatiskais kolektīvs izrādīja komēdiju “Sievasmātes senču laiki”, caur dziesmām un dejām latvisko dzīvesziņu izrādīja pašdarbnieki. Varēja aplūkot izstādi “Jaunalūksnes pagasts šodien”, aplūkot novadpētniecības centra krājumu, vērot dokumentālo filmu “Malienas muzikanti”, baudīt stipro viru pie lielā ugunskura, bet pusnaktī debesīs tika laisti gaismas brīnumi. Visi apmeklētāji bija lustīgi, kāds bejānietis “Alūksnes Ziņām” atzina, ka sen nav bijis tik jaukā pasākumā!

Piedāvā iepazīt pilsētu

Alūksnē par Muzeju nakts epicentru kļuva Alūksnes Jaunā pils. Tajā bez Alūksnes muzeja ekspozīciju apskates tika piedāvāts Ritma un mākslas studijas audzēkņu koncerts, Liepnas internātpamatskolas un Strautiņu pamatskolas audzēkņu darināto tērpu skate, kā arī šovs ar Alūksnes Bērnu un jauniešu centra, “Mis un Misters Alūksne 2010” un Ilzenes pamatskolas audzēkņu priekšnesumiem.

Pirmo reizi “Muzeju naktī” iesaistījās Tūrisma informācijas centrs, kas sadarbībā ar gidiem piedāvāja bezmaksas ekskursijas pa pilsētu, kā arī orientēšanās spēli “Vai tu pazīsti savu pilsētu?”. Šī spēle guva 16 komandu lielu atsaucību, galvenokārt, tajā piedaloties ģimenēm ar bērniem. Spēles dalībniekiem nācās apmeklēt visus pilsētas muzejus, katrā no tiem veicot kādu uzdevumu.

Vēlas līdzdarboties pasākumā
Ar šiem uzdevumiem veiksmīgi tika galā puišu četrotne – Renārs Ritenis, Toms Zviedrītis, Dāvis Čubars un Ulvis Zirdziņš, kas, tāpat kā pārējie uzdevumus veikušie dalībnieki, saņēma kādu veikala “Maxima” sponsorēto kārumu. Jaunieši atzīst, ka gandrīz visos muzejos bija viesojušies jau iepriekš, tāpēc īpašas problēmas uzdevumi nesagādāja.
Spēli viņi uzskata par “Muzeju nakts” saistošāko piedāvājumu, cerot, ka arī nākamajos gados būs līdzīgas aktivitātes. “Pašam kaut ko darīt ir daudz interesantāk, nekā skatīties uz visu no malas,” atzīst U.Zirdziņš. Līdzīgās domās ir arī pārējie puiši. Par spēles aizraujošāko pieturas vietu viņiem kļuvis Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolas muzejs, kura piedāvājums veidots vasarā gaidāmās simtgades zīmē.

Meklē ar pašiem saistītu informāciju

Muzejā ikviens apmeklētājs tika ielaists tikai pēc tam, kad bija atbildējis uz trīs jautājumiem par ģimnāziju, kā arī nodziedājis dziesmu. Tiekot muzejā, tur viņus laipni uzņēma ilggadējais skolas direktors Gunārs Stradiņš, kas kopā ar muzeja gidi Lindu Safranoviču iepazīstināja ar ekspozīcijām. L.Safranoviča atklāj, ka vairums apmeklētāju te viesojušies pirmo reizi.
Lai gan muzeja daudzpusīgais klāsts visus patīkami pārsteidzis, galvenā interese pievērsta informācijai, kas saistīta ar pašiem. “Parasti visi mēģina sazīmēt bildēs sevi vai kādu citu pazīstamu cilvēku, lai līdzi atnākušajiem varētu parādīt – redz, tāds nu es biju tajā un tajā gadā vai arī sāktu stāstīt, kā nu toreiz skolā viņiem gājis. Protams, interesanti šķiet arī citi šeit savāktie materiāli, tomēr to nevar salīdzināt ar sajūsmu, kāda tiek izrādīta, kad tiek atrasts kaut kas par sevi,” saka L.Safranoviča.

 

Vairāk foto

Komentāri 8

zenta

vot man pļeris salūza,rīgai motors nokūpēja ,netiku ,tagad likšu to muzejā varbūt ,baigi labs karburators vēl no kara laika

pirms 10 gadiem, 2010.05.18 01:00

mēs bijām gan Alūksnē, gan Jaunlaicenē, mums patika abās vietās. bāli cilvēki visu redz bālās krāsās, bet kas redz krāsas, tas visur pratīs tās saskatīt. paldies visiem cilvēkiem, kas bija padomājuši, kā izklaidēt nakts viesus, lai veiksme arī turpmāk!

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 22:11

muzeju nakts fani

Bijām domājuši apmeklēt arī Alūksni, bet ''iestrēdzām'' Jaunlaicenē. Nu gods un slava jaunlaiceniešiem ! Noliecam galvu pasākuma autora priekšā un lai izturība un enerģija visiem tiem cilvēkiem, kuri kā ''mājas ļaudis'' uzņēma viesus !

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 22:03

elis

Jaunums-pilsētā ir arī Medicīnas muzejs!Kaut mazītiņš, bet ir!:))

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 16:49

no Cēsīm

Man patika Alūksnē! Paldies! Aizbraucām tikai pēc pusnakts. Bībeles muzejs, pils muzejs, dabas muzejs. Visu apskatījām, izbaudījām. Jauki! Nākamgad atvedīsim arī draugus!

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 15:58

Ome

Esmu priecīga par pilsētas vēstures muzeja piedāvājumu! Cik jauki bija pašai atcerēties un mazdēlam pastāstīt! Laiks pagāja nemanot. Arī priekšnesumus pie pils skatījāmies ar prieku.

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 15:15

@

Liels paldies Jaunlaiceniešiem par veiksmīgo muzeja nakts pedāvājumu,par izdomu, par veicamajiem uzdevumiem.Bija ļoti interesanti.Gods tā rīkotājiem.

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 13:51

apmeklētāja

Paldies jaunlaiceniešiem - ļoti pārdomāti un interesanti! Uz ši fona - ļoti bāla Alūksne...žēl

pirms 10 gadiem, 2010.05.17 09:20

Kultūra