"Izlaiduma gads" pārsteidz 2

Kopš 10.oktobra Smiltenes kinoteātrī jau vairākkārt atkārtoti demonstrē jaunā režisora Andra Gaujas filmu “Izlaiduma gads”. Pēc Vislatvijas pirmizrādes uzreiz kļuva noprotams, ka filma “ieies tautā”. Rīgas centrālais kinoteātris “Citadele” savā mājas lapā ziņoja, ka pirmajās izrādīšanas dienās filma kļuvusi par visapmeklētāko Rīgā. Arī citi Latvijas kinoteātri (piemēram,Valmierā) pagarinājuši izrādīšanas laiku uz vairākām nedēļām.


Arī Smiltenes kinozālē visas izrādes ir kupli apmeklētas, filma vienlīdz labi saprotama un tīkama ir gan jaunatnei, gan jebkura cita gadu gājuma skatītājam. Bijām jau pieraduši, ka tikai latviešu kino vecmeistari, kā Jānis Streičs un Varis Brasla, taisa tautai tuvas filmas, bet jauno režisoru darbos ieliktā doma bieži paliek skatītāju nesaprasta. Andris Gauja radījis patiesu un dabīgu kino stāstu, kura lielākā veiksme, pat grūti noticēt, ir tā, ka liela darbojošos personu daļa filmā spēlē paši sevi – dokumentāli patiesi, un tie nav aktieri. Tas ir pavisam neierasti latviešu kino pasaulē, kur gadu gadiem valdījis skatītāju un kritiķu pārmetums par samākslotību darbībās un īpaši latviešu valodas sarunās. Tagad mēs skatām labu jaunās paaudzes latviešu kino, un, nebaidoties šī vārda, teiksim – tas ir komerckino, jo šo filmu skatīs gan Latvijā, gan jebkur citur pasaulē.


Jaunā skolotāja Zane pēc piedzīvotas vilšanās personiskajā dzīvē cenšas visu enerģiju veltīt darbam – viņa cenšas nodibināt kontaktu ar savu audzināmo klasi, kuri jau pavasarī beigs skolu. Viņa dara vairāk, nekā prasa pienākums, – rīko ekskursijas vairāku dienu garumā, mājas ballītes, ļauj pie sevis palikt skolēniem, kam mājās ir sarežģījumi, un tas ļauj Zanei sasniegt patiesu draudzību ar klasi. Taču viņai, tāpat kā daudziem jauniem skolotājiem, ir grūti ieturēt pietiekamu distanci, un jaunie ļaudis drīz vien kļūst tikpat kā par viņas ģimeni. Kad Zane aptver, ka viens no skolēniem ir iemīlējies viņā, Zane nonāk sarežģītas izvēles priekšā – ļauties personīgai laimei vai palikt uzticīgai savam labās skolotājas ideālam… Zanes lomā ir aktrise Inga Alsiņa-Lasmane.


Smiltenē svētdien noslēdzās kārtējā izrāžu pagarināšana, bet atkal kinozālē visas vietas bija aizņemtas. Nav pieņemts pārtraukt filmas izrādīšanu pēc šāda pieprasījuma, tāpēc būs vēl: svētdien, 2.novembrī 17.00 un 4.,5.novembrī 18.30. Filmas producenti informē, ka šī filma netiks izplatīta ar organizācijas "Kinopunkts" starpniecību un tāpēc tā pagaidām skatāma tikai stacionārās izrāžu vietās. Smiltenē ir tuvākais kinoteātris, vietu rezervēšanai ir Smiltenes novada kultūras centra kases telefons - 28343415.

Komentāri 2

Viedoklis

Biju, redzēju, ļoti patika, ir, par ko domāt visām paaudzēm. Tā nav filma tikai jauniešiem un par jauniešiem. Tā ir filma arī viņu vecākiem. Ja kāds saka, ka filma nepatika, tad vai nu melo, vai nesaprot, vai negrib saprast.

pirms 6 gadiem, 2014.10.28 18:29

arī viedoklis.

Atkal kategoriskie spriedumi! Cilvēki ir dažādi un uzskati dažādi! Ja kādam šī filma nepatika, tas nenozīmē, ka viņš melo, nesaprot vai negrib saprast! Filmā ieliktais ''mesidžs'' patika, bet nesaprotamā neprofesionālo aktieru dikcija man bija nepieņemama.

pirms 6 gadiem, 2014.10.28 21:11

Kultūra