Izrādi bibliotēkā pie plauktiem un grāmatām plāno izrādīt arī nākamgad

Nesen Alūksnes bibliotēkā notika Ulda Sedlenieka Alūksnes Tautas teātra “Slieksnis” jaunās izrādes “Bibliotēkas stāstiņi” pirmizrāde. Tā ir izrāde par dažādiem interesantiem atgadījumiem bibliotēkas ikdienā.

Amizanti stāsti par cilvēkiem

Teātra režisore Daiga Bētere iestudējumu veidojusi pēc Gulbenes pilsētas bibliotēkas Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītājas Ivetas Krūmiņas stāstu motīviem no grāmatas “Kaut ko labu!”. Aktieri iejutās bibliotēkas darbinieku un lasītāju lomās, bet skatītāji kopā ar viņiem atradās spēles laukumā un līdzdarbojās izrādē.


“Izrāde ir par ir bibliotēkas ikdienu. Tie ir amizanti stāsti par cilvēkiem, kuri apmeklē bibliotēku, un tie parāda, cik atšķirīga var būt katra diena bibliotēkā. Daiga bija ieraudzījusi šo grāmatu un izlasījusi stāstus, kā rezultātā arī tapusi ideja izveidot uzvedumu. Man ļoti patīk, kā viņa šo stāstu pārvērtusi iestudējumā, un pirmizrādē gan aktieri, gan režisore varēja redzēt un dzirdēt manu aizkustinājumu,” pauž I.Krūmiņa.


“Slieksnis” ar jauno uzvedumu ir uzaicināts arī jau uz Gulbenes pilsētas bibliotēku, kur šo uzvedumu varēs aplūkot janvāra beigās vai februāra sākumā.


“Būs interesanti, jo izrādi apmeklēs arī stāstos aprakstītie personāži. Kad stāstiņus vēl publicēju tikai vietējā laikrakstā “Dzirkstele”, cilvēki, kuri sevi tajos atpazina, jautāja man, vai tiešām viņi tā no malas izskatoties. Bet es saku, ka kādreiz kaut ko vajag pakariķēt, lai izskatītos efektīgāk. Ticu, ka šī izrāde ieinteresēs arī citu novadu bibliotēkas un viesizrādes turpināsies. Varbūt, apmeklējot šo izrādi, kas rādāma tikai bibliotēkas telpās pie plauktiem un grāmatām, tur ienāks arī kāds potenciālais bibliotēkas lasītājs,” pauž I.Krūmiņa.


Bibliotekāram jābūt gluži kā psihologam

D.Bētere uzsver, ka jauns uzvedums galvenokārt tapa tāpēc, lai saturētu kopā teātra kolektīvu, kamēr teātra telpas tiek remontētas. “Gribēju, lai šajā laikā aktieri neizklīst, un vēlējos katram iedot kaut vai maziņu lomu,” stāsta D.Bētere.


Viņa atzīst, ka nereti cilvēkiem ir priekšstats, ka bibliotēkās nekas nenotiek un tur vienmēr valda klusums, taču tā nebūt nav. “No malas liekas, ka bibliotēkā ir absolūts klusums un viss rit ļoti mierīgi. Jāatzīst, ka uz bibliotēku iet diezgan maz cilvēku un arī mūsu aktieri, kad mēģinājām, pirmo reizi redzēja Alūksnes bibliotēku pēc remonta. Aktieri katrs nolīda savā stūrītī un klusiņām kaut ko lasīja. Bibliotēkā notiek daudz kas un tā nav vieta, kur kāda tante tikai sēž aiz datora un dala grāmatas. Uz bibliotēku nāk dažādi cilvēki, un, kā izteicās pati stāstu autore Iveta, bibliotekāram jābūt arī gluži kā psihologam,” teic D.Bētere.


Uzvedumā piedalās desmit aktieri, un “Bibliotēkas stāstiņus” plānots izrādīt arī nākamajā gadā.

Kultūra