Jokdari sestdien tiksies Zeltiņos

Sestdien Zeltiņos, leģendārā latviešu Joku Karaļa Edgara Liepiņa dzimtajā pagastā, notiks jau trešais Jokdaru festivāls “Vajag tikai rakt”. Šoreiz tas pulcēs apmēram 50 jokdarus no Alūksnes, Gulbenes, Apes, Valkas, Brocēnu, Talsu un Beverīnas novadiem. Jokdaru festivāls ir kā cieņas un mīlestības apliecinājums jokdarim Edgaram Liepiņam.

Darbosies praktiski

Jokdaru diena iesākties pulksten 11.00 ar Zeltiņu muzeja apskati Krājumrača (muzeja vadītājas Sandras Magaziņas) vadībā. Muzejā varēs iepazīties ar lietām un materiāliem, kas saistās ar Edgaru Liepiņu. No pulksten 12.00 ikviens jokdaris varēs darboties radoši pie keramiķa Uģa Puzuļa, kam festivāla ietvaros dots pseidonīms Zeltrocis. Viņa vadībā ikvienam būs iespēja izveidot keramikas darbu “Mans jokdaris”, ko pasākuma noslēgumā uzdāvināt kādam jokdarim vai paturēt sev par piemiņu. Arī no pulksten 12.00 pie Baudrača (mājražotāja Viļa Kļaviņa no Gulbenes novada) varēs apgūt prasmes gatavot latvisko ēdienu brīvā dabā. Zeltiņu tautas nama vadītāja Gunita Paleja teica, ka E.Liepiņam paticies gardi paēst, tādēļ festivāls nav iedomājams bez viņa iecienītākā ēdiena – pupiņu zupas gatavošana. Ikviens pats varēs arī izmēģināt cept maizi uz iesma.

Pats Liepiņa līdzinieks

Vakarā, pulksten 19.00, Zeltiņu brīvdabas estrādē pēc Jokdaru Karaļa pavēles “Vajag tik rakt” placī nāks spožākie, drošākiem, skanošākie, kustīgākie un lustīgākie racēji jeb jokdari no tautas. No Trapenes ieradīsies Josifs Petjukevičš, kas esot dikti līdzīgs Edgaram Liepiņa. Vai tā tiešām ir, katrs varēs pārliecināties pats. Būs arī jokdaru grupas vairāku dalībnieku sastāvā no Apes un Alūksnes novadiem. “Katrs festivāls ir unikāls, jo katrreiz tajā piedalās citi dalībnieki. Arī man pašai katrs festivāls ir kā pārsteigums, jo dalībniekus pati iepriekš neesmu satikusi. Katrs dalībnieks ir kā pārsteigums. Tieši tādēļ festivāls ir unikāls un interesants,” teic G.Paleja. Festivāla īpašie viesi būs aktieris un dziedātājas Rihards Lepers, kurš šovā “Izklausies redzēts” atveidoja E.Liepiņu, un atraktīvais akordeonists Māris Balaško.

Sporta svētki visiem

Paralēli Jokdaru festivālam Zeltiņos notiks sporta svētki – Kristera kausa izcīņa volejbolā, individuālās sacensības “Jautrā pieccīņa”. Būs arī radošas aktivitātes bērniem. G.Paleja piebilst, ka darboties pie Zeltroča un Baudrača varēs ikviens svētku dalībnieks un skatītājs. Svētku nedēļas nogale Zeltiņos svētdien turpināsies ar kapusvētkiem Zeltiņu kapsētā un koncertu “Sirdspuksti” Zeltiņu baznīcā. “Svētkus rīkojam laikā, kad Zeltiņos sabrauc visvairāk cilvēku - atbrauc arī ārzemēs dzīvojoši mūsu cilvēki. Ir ļoti daudz viesu un mums par to liels prieks,” teic G.Paleja.

Kultūra